Duński nadawca publiczny DR zakończył proces przyjmowania zgłoszeń do Dansk Melodi Grand Prix 2015.

Trwa doskonała passa telewizji DR, która kolejny rok z rzędu otrzymuje ogromną ilość zgłoszeń do duńskich preselekcji, mających na celu wyłonienie reprezentanta tego kraju na Konkurs Piosenki Eurowizji. Biorąc pod uwagę, że Danię zamieszkuje jedynie około 5,5 miliona osób, ilość 687 zgłoszonych piosenek robi wrażenie.

Czy ilość przełoży się na jakość? O tym przekonamy się już w lutym. Spośród wszystkich nadesłanych utworów, zarząd telewizji DR będzie miał za zadanie wybrać 10. Szczęśliwa dziesiątka wystąpi w wielkim finale Dansk Melodi Grand Prix, który odbędzie się 7 lutego w Aalborg. Zwycięzca konkursu zostanie reprezentantem Danii podczas Eurowizji w Wiedniu.

Poprzeczka została postawiona bardzo wysoko – po zwycięstwie Emmelie de Forest oraz dziewiątym miejscu Basima, niełatwo będzie spełnić oczekiwania duńskiej publiczności. Z drugiej jednak strony, mieszkańcy kraju, który w tym roku gościł półfinały i finał Eurowizji, nie koniecznie ucieszyliby się z ewentualnego zwycięstwa ich reprezentanta. Wynika to z dość krytycznego spojrzenia na koszty, jakie ponieść musiała Kopenhaga jako miasto-gospodarz.

Źródło: www.dr.dk
Zdjęcie: Basim, reprezentant Danii w 59. Konkursie Piosenki Eurowizji (fot. Maciej Mazański)