Preselekcje Narodowe w Rumunii przyciągnęły 72 zgłoszenia piosenek, które walczyć będą w wyścigu o bilet do Lizbony. Feli, Sergiu Bolota, czy Ioana Ciornea to nieliczne gwiazdy rumuńskiej sceny muzycznej pragnące spróbować swoich sił na deskach sceny eurowizyjnej. Wśród wokalistów znaleźli się również byli reprezentanci kraju, Mihai Trăistariu (ESC 2006) oraz Alex Florea (ESC 2017). Swoje propozycje wysłali również kompozytorzy ze Szwecji, Belgi, Włoch, Hiszpanii oraz Mołdawii

Do sieci trafiły już wszystkie utwory ze stawki konkursowej (TUTAJ)

Zgodnie z kalendarzem rumuńskich preselekcji – w piątek, 15 grudnia zakończono przyjmowanie zgłoszeń do krajowych eliminacji Selecția Națională Eurovision România. Do siedziby telewizji TVR wpłynęło ponad 70 piosenek, które walczyły o przejście do kolejnego etapu. Między 18 a 20 grudnia, specjalnie powołana komisja wyselekcjonowała końcową liczbę utworów spełniających wymagania określone w regulaminie narodowych selekcji.

Swoje propozycje muzyczne zgłosili m.in.: Teodora Dinu, Dan Manciulea, Tavi Clonda, Jessie Baneş, Elena Hasna czy Maria Suciu. Zarząd telewizji TVR bardzo cieszy wysoka frekwencja głoszeń lecz nie da się ukryć, iż w zeszłym roku była ona wyższa. Chęć reprezentowania kraju w Kijowie wyraziło 84 wykonawców. Podobnie jak w poprzedniej edycji konkursu, wszystkie nadesłane do siedziby telewizji TVR koperty zawierające utwory preselekcyjne zostały udokumentowane oraz sprawdzone w obecności upoważnionego do tego notariusza. Uczestnicy, których zgłoszenia nie spełniały wszystkich zawartych w regulaminie wymogów otrzymały dodatkowe dwa dni na skompletowanie dokumentów.

Mimo niskiej liczby zgłoszeń, nie zrezygnowano z przyjętego formatu preselekcji, które składać się będą z pięciu koncertów półfinałowych oraz wielkiego finału. Do sieci trafiły już wszystkie utwory ze stawki konkursowej (TUTAJ). Po odrzuceniu 12. propozycji stawka półfinałowa przedstawia się następująco:

A love worth falling for

Lina
All the love away Erminio Sinni & Titziana Camelin
All we need SAVE
Auzi cum bate Jukebox feat Bella Santiago
Breaking up  Alessandro Dănescu
Bună de iubit Feli
Come back to me  Zavera
Dacă dragostea e oarbă ZOLTAN
Daydremer Mareş Pană
Deşert de sentimente TIRI
Devoted  Johnny Bădulescu
End the battle Meriem
Every little thing Sergiu Bolota
Fără tine Dora Gaitanovici
Fire in the sky Aurel Dincă
Fix me Freia
Fly Teodora Dinu
From underneath Hellen
Goodbye The HUMANS
Heaven M I H A I
I am here Paula Crişan
I won’t lie Iliana
King Tavi Clonda
La la la VYROS
Lightning strikes Jessie Baneş
Live your life Evermorph
Maybe this time Romeo Zaharia
Mesom romales Eduard Santha
Mirror Echoes
Nirvana Cristian Siminonescu
Nobody told me it would hurt Alex Florea
Noi suntem pădure Othello
Out of the dark Alice Jeckel
Paint it rainbow Diana Brătan
Rază de soare Dan Manciulea
Reach out for the stars Carolina Gorun
Reborn Waleska
Rekindle the flame Lion’s Roar
Revival Elena Hasna
Rise up Liviu Anghel
Run for you Miruna Diaconescu
Safari Serena
Sail with me Alexandru Ungureanu
So good without you Eliza Chifu
Somebody to love Manuel Chivari
Sweet nothing Maria Suciu
Take me away CornEL
Te voi chema Pragu de sus
Teardrop rain Tom Leo Wiart
Tears Denisa Trofim
The one Claudia Andas
The perfect fall Elena Turcu
The story goes on Ayona
Thinking about you Endless feat Maria Grosu
Time after time

Ioana Ciornea

 

Poznaliśmy nazwiska pięciu artystów, którzy zasiedli w komisji wyboru ww. listy uczestników tegorocznego show. Marian Ionescu, Ilinca Băcilă (ESC 2017), Nicu Patoi (ESC 1998), Liliana Ştefan (ESC 1998) oraz Viorel Gavrilă łączy doświadczenie uczestnictwa w największych konkursach muzycznym na świecie i to oni także oceniać będą uczestników pięciu półfinałów z których wyłonią ostateczną stawkę finałową składającą się w piętnastu uczestników. Wielki finał zaplanowany jest na niedzielę – 25 lutego 2018. Każdy z koncertów odbędzie się w sześciu różnych miastach Rumunii.

 

źródło, zdjęcie: eurovision.tvr.ro