alekseev
Screen z teledysku Alekseeva zamieszczonego w serwisie YouTube

26 grudnia upłynął termin zgłaszania piosenek do preselekcji narodowych, które mają na celu wybór reprezentanta Białorusi na Konkurs Piosenki Eurowizji w Lizbonie.  Nadawca publiczny oświadczył, iż otrzymał łącznie 95 zgłoszeń i wszystkie zostaną dopuszczone do przesłuchań na żywo, które zaplanowano na 11 stycznia. Kogo zobaczymy i usłyszymy w trakcie castingu mającego na celu wyłonienie finalistów?

W tym roku białoruski nadawca publiczny otrzymał aż 95 zgłoszeń. Mogłoby się wydawać, że nie jest to powalająca liczba, niemniej do poprzedniej edycji preselekcji narodowych zgłosiło się 67 artystów.  Z kolei pod koniec 2015 roku nadesłano 84 utwory. Można zatem powiedzieć, że  w tym roku liczba chętnych do reprezentowania Białorusi na Eurowizji jest dość duża. To niewątpliwie zasługa Navi Band, w maju zeszłego roku zespół awansował do finału konkursu i tym samym przełamał złą passę swojej ojczyzny.

Wzorem poprzedniego roku białoruski nadawca publiczny postanowił wyłonić finalistów preselekcji narodowych w trakcie przesłuchań na żywo, które odbędą się już 11 stycznia i będą transmitowane online.  O tym, kogo zobaczymy w finale, zadecyduje profesjonalne jury, w skład którego nie mogą wchodzić osoby związane z którymkolwiek z artystów ubiegających się o miano reprezentanta Białorusi na Eurowizji w Lizbonie.

Ujawniono personalia części artystów, którzy wystąpią podczas przesłuchań na żywo. Wśród nich znalazło się paru wykonawców doskonale znanych fanom Eurowizji. Są to Alexandra Tkach, Angelika Pushnova, JULY, PROVocation – finaliści ubiegłorocznej edycji Jewrowidzenia oraz NAPOLI – artystka nie tylko ubiegała się o prawo reprezentowania Białorusi w 2016 i 2017, ale w 2016 wystąpiła także w polskich Krajowych Eliminacjach. W stawce wykonawców jest także Uzari, który wraz z Maimuną reprezentował swój kraj na Eurowizji w 2015 roku. Pomimo ciekawej oprawy scenicznej i dobrej piosenki, artyści musieli zadowolić się 12. miejscem w półfinale, które nie dawało im awansu.  Dużą niespodzianką jest obecność Alekseeva wśród uczestników białoruskiego przesłuchania na żywo.  To niezwykle popularny, młody artysta w krajach byłego Związku Radzieckiego. Alekseev wprawdzie pochodzi z Ukrainy, ale to w Rosji odnosi największe sukcesy.  Wokalista pierwotnie zgłosił się do ukraińskich preselekcji narodowych, ale nie może w nich wystąpić. Autorem jednego z jego hitów jest Ruslan Kvinta, który pełni rolę jurora w ojczyźnie Alekseeva. Podczas przesłuchania na żywo zobaczymy też weterankę białoruskich preselekcji narodowych – Gunesh.

Poniżej przedstawiamy listę potwierdzonych artystów, którzy wystąpią 11 stycznia i zostaną poddani ocenie jurorów. W przypadku niektórych znane są eurowizyjne propozycje.

Alen Hit I Don`t Care

Alexandra Tkach (Lexy Weaver)

Alexander Gelah

AlekseevForever (anglojęzyczna i skrócona wersja utworu Navsegda), oficjalna premiera 10 stycznia

Alexey Gross

Anastasiya Malashkevich World On Fire

Andrey YeroninEverything Mixed Up

Angelika PushnovaFighting For Love

Angelina PipperThey Know

Anna Yakubenko (feat. Nikita Yamov) Odni iz nas

BeatreeS

Brooklyn

Cosmique Can`t Stop Drinkin` Wine

D. JAZASpytaj

D-LuxeI`m Sexy Ice

Egiazar

Egor Luts Somewhere

ElinaFlashlight

Evgeniy DolichHolding You

Gunesh I Won`t Cry

Janet

JulyInsomnia

KATTIE & LOVISAThrough The Wild

Kirill GoodDéjà Vu

Mariya CherepovichI Was Born To Be Happy

Mishelle Turn It Up

NAPOLIChasing Rush

OZERSay

Duet ParadoxBlue Sky`s Secrets

PAULINE Cicha

Pelageya StefogloLet`s Start Together Right Now

PROVocationParty`s Like Tonight

Radiovolna

ROMANOVSomething That We Are

Roman VoloznevThe Diary of Our Love

Runa Bezymyanniy fayl

Ruslan Sviridov i Yulia NovomirMy Universe

Sergei MalinovskiyMy Life

Serg Berkov Embryo

SUMA Chmarki

Sofi LapinaGravity

Sofia Ostapyuk (LIMA OSTA)Illusions

Sven FredrikssonAll We Need Is Love

Tahmina NiyazovaChasing My Tears

TOYBOY

Uzari

Vadim SimonovIgry s ognyom

Valeriya PolischukStage

Victoria Rossolko i Chris MorganEast Meets West

Volha Satsiuk1+1

Vozyk I Jana PrusakovaZabi, Boza

Yankey  – Holding On

Transmisję online z przesłuchań na żywo będzie można śledzić 11 stycznia na stronie białoruskiego nadawcy publicznego od godz. 10 czasu środkowoeuropejskiego. Prawdopodobnie jeszcze tego samego dnia późnym wieczorem poznamy nazwiska finalistów, którzy zakwalifikują się do preselekcji narodowych. Odbędą się one nie później niż 1 marca.  Gdyby tak jednak się nie stało, organizatorzy mają czas na podanie pełnej stawki do 14 stycznia.  Zgodnie z regulaminem utworzonym przez białoruskiego nadawcę publicznego w finale zobaczymy maksymalnie 15 artystów.

 

Źródło: esckaz.com, esctoday.com

Fotografia: screen teledysku Alekseeva zamieszczonego w serwisie YouTube