Poznaliśmy już wszystkie utwory tegorocznej Eurowizji dla Dzieci. Które propozycje podobają się Wam najbardziej? Kto wygra w Kijowie?
Dwa ostatnie kraje opublikowały swoje utwory na JESC 2013. 10-letni Rustam Karimov z Azerbejdżanu wykona utwór „Me & My Guitar (Men ve menim gitaram)” po azersku i angielsku. W preselekcjach azerskich (w formie castingów) udział wzięło ponad 100 dzieci w wieku od 10 do 15 lat. Utwór na Eurowizję dla Dzieci napisał Murad Arif, który przyznał się do wpadki przed ubiegłorocznym konkursem. Przypomnijmy, że rok temu Azerbejdżan debiutował i wystawił utwór w całości po angielsku, który później „na szybko” trzeba było zmieniać. „Rok temu dopiero co dołączyliśmy do konkursu, przygotowaliśmy angielską wersję i później dokładnie przestudiowaliśmy regulamin. W tym roku mamy już więcej doświadczenia, nasze działania są bardziej przemyślane” – twierdzi.
Wczoraj odbyła się premiera utworu Macedonii. „Ohrid i muzika” wykonane będzie przez 15-letnią Barbarę Popović. Utwór w niezwykle szybkim tempie napisany został przez samą reprezentantkę, a przy aranżacji pomagał jej Kire Kostov. Tekst piosenki opowiada o wycieczce do miasta Ochryda, gdzie Barbara zakochuje się w chłopaku z Holandii. Czy była to prawdziwa historia? Tego na razie wokalistka nie zdradza. Co ciekawe, udało nam się zdobyć informację, że Barbara to córka bardzo znanego w Macedonii producenta telewizyjnego, co wywołuje pewne wątpliwości co do sprawiedliwego wyboru reprezentanta. Przypomnijmy, że MKRTV wybrała reprezentanta poprzez wewnętrzne castingi.
Pora podsumować tegoroczny zestaw utworów. Wśród 12 utworów mamy piosenki po angielsku (Malta), rosyjsku (Białoruś, Rosja), ormiańsku (Armenia), włosku (San Marino), azersku (Azerbejdżan), macedońsku (Macedonia), rumuńsku (Mołdawia), holendersku (Holandia), ukraińsku (Ukraina) i szwedzku (Szwecja), przy czym połowa to utwory bilingwalne (gdzie drugim językiem jest angielski).
W związku z tym, że utwory śpiewane są w językach narodowych, często nie rozumiemy tego, co dany wokalista chce nam przekazać. Pod tym kątem, najbardziej kontrowersyjna jest propozycja Armenii. „Choco-fabric” w pierwszej zwrotce opowiada o dalekim i wielkim kraju za górą Ararat, gdzie nie ma zła, a dobro jest wszechobecne, zaś życie w tej krainie jest wspaniałe. Po tym patriotycznym wstępie wokalistka Monika informuje nas, że każde dziecko w tym kraju ma swoją małą fabrykę, gdzie wytwarza „Choco-Mono-Choco”. Później tekst dotyczy już głównie kwestii związanych z wytwarzaniem czekolady i dziećmi, które się tym zajmują.
Pozostałe utwory mają tematykę typową dla tego konkursu. Pojawia się więc miłość do muzyki, śpiewania czy tańca (Azerbejdżan, Białoruś), miłości ogólnie (Macedonia), zachęta do uśmiechu i bycia szczęśliwym (Gruzja), wiara we własne marzenia i w swoje siły (Malta, Rosja, San Marino), rozmyślanie nad własnym życiem (Mołdawia), życie z siostrą bliźniaczką (Holandia), uparte dążenie do celu (Szwecja) czy jedność (Ukraina). W tym roku przeważają propozycje szybkie (Armenia, Macedonia, Holandia, Rosja, Ukraina, Białoruś, San Marino). Nieco spokojniejsze tempo mają propozycje z Azerbejdżanu, Gruzji czy Szwecji. Za ballady można uznać jedynie dwie kompozycje – Mołdawię i Maltę.
Spośród krajów uczestniczących w JESC najdłużej na zwycięstwo czekają Macedonia (debiut w 2003, pauza jedynie w 2012) i Szwecja (debiut w 2003, pauza jedynie w 2008). Najkrótszy staż (poza debiutującym San Marino) ma Azerbejdżan (debiut w 2012). Gruzja i Białoruś już dwukrotnie wygrały konkurs, a po jednym zwycięstwie na koncie mają Armenia, Rosja, Holandia i Ukraina. Pozostałe kraje będą się zapewne starać o poprawę swoich wyników. Do tej pory najlepszym rezultatem Mołdawii było miejsce 6., Macedonii miejsce 5., Malty miejsce 4., a Szwecji miejsce 3. Wśród tegorocznych uczestników Armenia, Białoruś, Holandia i Ukraina to kraje, które gościły już u siebie JESC.
Wkrótce poznamy zapewne wyniki pierwszych ankiet, rankingów i głosowań dotyczących faworytów Eurowizji dla Dzieci 2013. Póki co, sami znajdźmy swoich ulubieńców. Zachęcamy do wysłuchania skrótu utworów przygotowanego przez portal ESC-plus.
Źródło: ESCkaz, Wikipedia, inf. własne, fot. JuniorEurovision.tv