Prezentujemy reakcje polskiej i zagranicznej prasy na dotychczasowe eurowizyjne zmagania.
Emocje po czwartkowym, drugim półfinale 61. Konkursu Piosenki Eurowizji zdążyły już nieco opaść, a te związane z finałem czekają nas dopiero jutro. Czas więc na chłodne podsumowanie dwóch dotychczasowych koncertów oraz przegląd opinii, jakie pojawiły się w polskiej oraz zagranicznej prasie i portalach internetowych.
Bez cienia wątpliwości możemy stwierdzić, że Eurowizja jest w Polsce coraz większym wydarzeniem. Wszystkie główne portale internetowe, w tym Wirtualna Polska, Onet.pl czy Gazeta.pl napisały o wynikach półfinału oraz awansie Michała Szpaka. O konkursie wspomniały także internetowe wydania ważnych dzienników opiniotwórczych, jak choćby Newsweek Polska. Obszernych opisów wyników oraz komentarzy strojów i piosenek nie zabrakło oczywiście na wszelkiego rodzaju stronach plotkarskich i modowych.
Praktycznie wszystkie komentarze zwracają uwagę na mocny wokal Michała Szpaka oraz silną konkurencję, z jaką przyszło mu się zmierzyć. Pochwalone zostały wyniki konkursu, jako wyważone i stawiające jakość muzyczną ponad widowiskiem oraz efekciarskimi wizualizacjami czy tanecznymi układami. Krytycy muzyczni są zwłaszcza zadowoleni z awansu niesztampowej i wyróżniającej się propozycji z Gruzji oraz perfekcyjnie zaśpiewanej piosenki z Australii, która z powodzeniem mogłaby ścigać się na światowych listach przebojów. Ciepłe słowa popłynęły pod adresem Jamali i jej soulowo-orientalnej propozycji. Zauważono również taneczną, przywodzącą na myśl lata 80. Belgię.
W prasie zagranicznej raczej mało mówi się o Michale Szpaku, chociaż eurowizyjne serwisy podkreślają, że Polski w finale zabraknąć nie mogło. Uwaga komentatorów europejskich skupia się głównie na pojedynku Rosji z Ukrainą, które zdają się być głównymi konkurentami w walce o Grand Prix. Specjalny artykuł na ten temat napisał nawet amerykański Newsweek!
Nie pozostaje nam nic innego, jak cieszyć się, że prasa wreszcie dostrzegła potencjał jaki ma w sobie Konkurs Piosenki Eurowizji oraz zmiany, jakie zaszły w nim na przestrzeni ostatnich lat. Mamy nadzieję, że przełoży się to na zainteresowanie polskich artystów udziałem w konkursie oraz coraz lepszymi wynikami w kolejnych latach!
źródło: własne, Gazeta.pl, wp.pl, natemat.pl (foto: eurovision.tv)