Tegoroczna Eurowizja Junior odbędzie się już za niecały miesiąc. Ten czas to doskonała okazja, aby pobawić się liczbami i przekonać się, który kraj jest w posiadaniu najlepszego przepisu na sukces w tym wydarzeniu. Wyniki mogą okazać się nie tylko zaskakujące, ale i kontrowersyjne.
Istnieje wiele metod, według których możemy porównywać państwa biorące udział w Eurowizji Junior. Pierwszą, która przychodzi nam do głowy, jest spotykana na imprezach sportowych klasyfikacja medalowa. Jednakże co w przypadku, gdy jakiś kraj ma na koncie zwycięstwo, ale był to tylko jednorazowy „wyskok”? Czy to znaczy, że jest lepszy od tego, który ani razu nie wygrał, ale co rok plasuje się w pierwszej „piątce”?
Drugim sposobem jest średnia osiągniętych przez dane państwo miejsc. Okazuje się, że i ta metoda ma swoje minusy. Dla przykładu: dwunaste miejsce osiągnięte w 2013 roku równoznaczne było z uplasowaniem się na szarym końcu stawki; w ubiegłym roku zaś w jej środku. Innym sposobem jest wyliczenie średniej zdobytych punktów. Tutaj również napotykamy pewne problemy, ponieważ im mniej państw bierze udział, tym mniej punktów do rozdania. W związku z tym postanowiliśmy stworzyć ranking, który brałby pod uwagę te rozważania. Wyniki okazały się jednak dość niespodziewane.
W jaki sposób powstał nasz ranking?
Punktem wyjścia były miejsca osiągnięte przez każde państwo na Eurowizji Junior. Na tej podstawie obliczyłem, ile piosenek było w stanie pokonać reprezentantów danego kraju. Brzmi skomplikowanie, ale zobaczmy to na przykładzie. Załóżmy, że Polska brała udział w konkursie tylko dwa razy. Za pierwszym razem zajęła drugie miejsce, a za drugim wygrała. W obu konkursach brało udział jedenaście państw. Jak widać polskie propozycje dały się wyprzedzić tylko jednej piosence. Ponieważ wszystkich konkurentów było łącznie dwudziestu (po dziesięć w każdym z dwóch konkursów), to po przeliczeniu okazuje się, że tylko pięć procent piosenek było w stanie pokonać naszych reprezentantów. Współczynnik ten maleje, gdy uczestników konkursu jest więcej. Gdy znamy już zasady, pora na uzyskanie informacji, który kraj jest najlepszy z najlepszych.
Honorowe wyróżnienie – Gruzja (8. miejsce – 29,79%)
Tak niskie miejsce Gruzji było dla nas zaskoczeniem. Przed tworzeniem rankingu myśleliśmy, że kaukaski kraj z łatwością znajdzie się na podium. O wyniku przesądził jednak między innymi ubiegłoroczny występ, kiedy to Giorgi Rostiaszwili zajął czternaste miejsce – najniższe w historii startów. Mimo tego o Gruzji warto wspomnieć, ponieważ mamy do czynienia z trzykrotnym zwycięzcą Eurowizji Junior, co pod tym względem czyni ten kraj rekordzistą. Ponadto dwukrotnie zajęli drugie miejsce.
Gruzja zadebiutowała w konkursie w 2007 roku wraz z Armenią, Bułgarią i Litwą. Już rok później sięgnęła po swoje pierwsze zwycięstwo. Trio Bzikebi, czyli po polsku osy, zaśpiewało piosenkę w wymyślonym języku, imitującym dźwięki wydawane przez te owady. Warto podkreślić, że konwencja spodobała się nie tylko widzom, ale i jurorom, którzy również mieli wpływ na wyniki. Ostatecznie do grupy powędrowało aż osiem „dwunastek”.
Na kolejne zwycięstwo nie trzeba było długo czekać. Już trzy lata później dokonała tego grupa Candy z utworem Candy Music. W 2014 roku kraj reprezentowała Lizi Pop, którą możecie kojarzyć jako współprowadzącą konkurs trzy lata temu. Mimo że jej piosenka zajęła dopiero jedenaste miejsce, na YouTubie została odtworzona ponad 19 milionów razy. Wynik ten zdołała poprawić dopiero Roksana Węgiel z Anyone I Want to Be. Ostatnie zwycięstwo Gruzji miało miejsce cztery lata temu. Mzeo w wykonaniu Mariam Mamadaszwili nie przypadło do gustu fanom konkursu. Była to jednak edycja, podczas której o wyniku decydowało wyłącznie jury. Po głosowaniu dorosłych kraj znajdował się na pierwszym miejscu z ogromną przewagą nad drugą Armenią. Prowadzenia nie oddał już do samego końca, co pozwoliło Gruzinom zorganizować w następnym roku Eurowizję Junior u siebie. W Tbilisi zajęli drugie miejsce, przegrywając z Rosją zaledwie trzema punktami.
Eurowizja Junior w liczbach: 5. miejsce – Armenia (23,94%)
Armenia występowała do tej pory na Eurowizji Junior trzynaście razy, z czego aż siedem utworów zakończyło zmagania na podium. Ich debiutancki występ zajął drugie miejsce, przegrywając z Białorusią zaledwie jednym punktem. Dwa lata później kraj reprezentowała Luara Hajrapetjan z kompozycją o FC Barcelonie. Energiczny utwór również otarł się o zwycięstwo. To przyszło już w 2010 roku, kiedy to Wladimir Arzumanjan wykonał na scenie w Mińsku piosenkę zatytułowaną Mama. Tym razem to Armenia triumfowała zaledwie jednym punktem.
Ostatnie dwie edycje nie były dla Armeńczyków już tak owocne. Zarówno L.E.V.O.N (2018) jak i Karina Ignatjan (2019) zajęli dopiero dziewiąte miejsce. Jest to najsłabsza pozycja tego państwa na Eurowizji Junior. Zwłaszcza ubiegłoroczny wynik był dość sporym zaskoczeniem, ponieważ Colours of Your Dream uchodziło za jednego z większych konkurentów dla Superhero.
Eurowizja Junior w liczbach: 4. miejsce – Dania (23,4%)
Chociaż Dania nigdy nie stanęła na podium dziecięcej Eurowizji i brała w niej udział zaledwie trzy razy, to w naszym podsumowaniu udało jej się zająć wysokie, czwarte miejsce. Podczas pierwszego konkursu, którego zresztą była gospodarzem, Anne Gadegaard wyśpiewała dla swojej ojczyzny piąte miejsce. Dwa lata później wynik ten poprawił Nicolai Kielstrup z utworem Shake shake shake. Rapowana piosenka – mimo drugiej pozycji startowej – zdobyła aż 121 punktów, co przełożyło się na czwarte miejsce.
Mimo bardzo dobrych wyników Duńczycy zrezygnowali z uczestnictwa w „Juniorze”, skupiając się na innym formacie. MGP Nordic – bo o nim mowa – był pierwowzorem dzisiejszego Konkursu Piosenki Eurowizji dla Dzieci. W 2006 roku został reaktywowany po tym, gdy Dania i Norwegia nie wystawiły swoich reprezentantów w Bukareszcie. Cztery lata później skandynawski odpowiednik odwołano, w związku z czym pojawiły się głosy o możliwym powrocie. Ten jednak nie nastąpił i Dania pozostaje jednym z dwóch krajów, których reprezentanci zawsze zajmowali miejsce w czołowej piątce.
Eurowizja Junior w liczbach: 3. miejsce – Francja (18,52%)
Debiut Francji miał miejsce w 2004 roku. Pierwszym reprezentantem został Thomas Pontier z piosenką Si on voulait bien. Szóste miejsce zostało uznane za dobry rezultat i wydawało się, że Francja zagości w konkursie na dłużej. Rok później nadawca poinformował jednak o wycofaniu się z rywalizacji. Podawano wiele powodów. Przede wszystkim zawiodły wyniki oglądalności, co tłumaczono niezbyt atrakcyjną porą emisji show. Dodatkowo pojawiły się głosy krytyki, czy format jest odpowiedni dla tak młodych ludzi.
Po trzynastu latach nieobecności Francja postanowiła ponownie wziąć udział w Eurowizji Junior. Zwyciężczyni czwartej edycji tamtejszego The Voice Kids Angélina Nava – dzięki bardzo dobremu i dopracowanemu występowi – zajęła drugie miejsce.
W zeszłym roku Francuzi ponownie wystawili bardzo mocną propozycję. Carla i jej Bim bam toi w wielu rankingach fanów plasowały się w pierwszej trójce. Za sukcesem przemawiała również liczba wyświetleń teledysku. Choć ostatecznie Francuzka zajęła dopiero piąte miejsce, to Bim bam toi jest jednym z niewielu utworów „Juniora”, które osiągnęły sukces komercyjny poza swoim ojczystym krajem.
FRANCJA WYBRAŁA KOLEJNĄ REPREZENTANTKĘ
Eurowizja Junior w liczbach: 2. miejsce – Kazachstan (16,22%)
Kazachstan bardzo mocno zaskakuje. Co prawda ten leżący w przeważającej części w Azji kraj wziął udział w konkursie zaledwie dwa razy, ale i tak każdy z jego występów osiągał bardzo dobry rezultat. Dwa lata temu uznawano nawet, że pierwsze zwycięstwo nastąpi już w roku debiutu. Po zsumowaniu głosów jury i internautów Kazachstan musiał niestety zadowolić się tylko szóstym miejscem. Ubiegłoroczna propozycja nie cieszyła się już tak dużą popularnością. Jakież więc było zaskoczenie, gdy Erżan Maksim do samego końca walczył z Viki Gabor o zwycięstwo, przy okazji wygrywając głosowanie jurorów. Czy w tym roku Karakat Baszanowa podtrzyma dobrą passę dla Kazachstanu? Jesteśmy bardzo ciekawi.
Eurowizja Junior w liczbach. Zwycięzca – Hiszpania (8,86%)
Hiszpania na Eurowizji Junior to zupełne przeciwieństwo Hiszpanii na dorosłej Eurowizji. Wystarczy tylko spojrzeć na zajmowane przez ten kraj miejsca: 2, 1, 2, 4, 3. To również hiszpańska piosenka z dziecięcej Eurowizji odniosła największy sukces komercyjny. María Isabel i jej zwycięskie Antes muerta que sencilla było hitem nie tylko w ojczyźnie młodej piosenkarki, ale również we Francji czy Szwajcarii. Mimo tak dobrych rezultatów Hiszpania zrezygnowała z udziału w konkursie w 2007. Jako powód podano brak akceptacji dla stereotypów, które według nich Eurowizja Junior promuje.
W zeszłym roku Hiszpanie zmienili jednak zdanie i w ślad za Polską czy Francją powrócili na scenę. Melani Garcia, prezentując ogromne zdolności wokalne w piosence Marte, podtrzymała niesamowitą passę kraju i stanęła na najniższym stopniu podium. Powstaje więc pytanie, czy i w tym roku Hiszpania nie wypadnie z pierwszej piątki i utrzyma swój status najlepszego kraju? Odpowiedź poznamy już 29 listopada.
Jak wypadła Polska? Poznaj pełny ranking najlepszych państw na Eurowizji Junior
Poniżej prezentujemy nasz pełny ranking najlepszych państw w Konkursie Piosenki Eurowizji dla Dzieci. Kursywą zaznaczono państwa biorące udział w Eurowizji Junior 2020. Pogrubiono kraje, które dotychczas zwyciężały w konkursie.
- Hiszpania – 8,86%;
- Kazachstan – 16,22%;
- Francja – 18,52%;
- Dania – 23,4%;
- Armenia – 23,94%;
- Australia – 26,19%;
- Rosja – 29,03%;
- Gruzja – 29,79%;
- Wielka Brytania – 34,04%;
- Białoruś – 34,14%;
- Włochy – 39,39%;
- Słowenia – 41,94%;
- Ukraina – 47,52%;
- POLSKA – 48%;
- Rumunia – 48,54%;
- Chorwacja – 48,68%;
- Malta – 50%;
- Litwa – 50,91%;
- Holandia – 51%;
- Belgia – 51,8%;
- Norwegia – 55,32%;
- Bułgaria – 55,7%;
- Serbia – 56,55%;
- Macedonia Północna – 64,57%;
- Szwecja – 65,56%;
- Mołdawia – 65,96%;
- Grecja – 67,03%;
- Irlandia – 70,24%;
- Cypr – 72,39%;
- Izrael – 73,91%;
- Albania – 74,74%;
- Azerbejdżan – 75,61%;
- Łotwa – 76,39%;
- Serbia i Czarnogóra – 80%;
- Czarnogóra – 80,65%;
- San Marino – 85,71%;
- Szwajcaria – 88,24%;
- Portugalia – 89,02%;
- Walia – 97,3%.
Źródła: esctoday.com