Eurowizja 2021 już za mniej niż dwa miesiące. Jednym z państw, który postawił na wykonawcę wybranego z myślą o zeszłorocznym konkursie jest Izrael. Ostatnich organizatorów Eurowizji reprezentuje Eden Alene. W Rotterdamie zaśpiewa odświeżoną wersję piosenki Set Me Free. Co się zmieniło?
Jeszcze w grudniu KAN, izraelski nadawca, zapowiedział, że nową piosenkę dla Eden Alene wybiorą widzowie. Pierwotnie stacja planowała organizację rozbudowanych selekcji z 16 utworami. Ostatecznie zdecydowano się na publiczną prezentację dziewięciu najlepszych. Do finału awansowały trzy propozycje. Dwie najlepsze zdaniem widzów oraz ulubiona kompozycja ekspertów wybranych przez nadawcę. Następnie internauci głosowali na utwór, który ich zdaniem powinien reprezentować Izrael na Eurowizji 2021. Z poparciem na poziomie 71% wybrano utwór Set Me Free.
Eurowizja 2021: nowa wersja „Set Me Free”. Co się zmieniło?
Piosenkę Set Me Free napisali Noam Zlatin (producent muzyczny, często współpracuje z muzykami Sił Obronnych Izraela), Ron Karmi, Ido Netzer (DJ i producent muzyczny) oraz Amit Mordechai (również producent muzyczny, ściśle współpracujący z Ido). Ma zaledwie jedno zdanie po hebrajsku (powtarzane kilkukrotnie), zaś muzycznie najbardziej przypomina izraelskie propozycje z ostatnich lat. Słychać w niej reprezentatywne dla Bliskiego Wschodu wstawki instrumentów smyczkowych. Jest to też piosenka, w której Eden będzie mogła najbardziej pokazać skalę swojego głosu. Twórcy przyznali, że do stworzenia piosenki zainspirował ich… koronawirus! Słuchając tekstu – tak, można się z nim utożsamiać. Któż z nas nie chciałby znowu być w pełni wolny? Czy Eurowizja 2021 jest na nią gotowa?
Eurowizja 2021: kim jest Eden Alene?
Eden Alene ma 20 lat. Jej rodzice pochodzą z Etiopii – Felaszowie stanowią obecnie około 2% izraelskiego społeczeństwa. W każdym odcinku HaBy była silnie podkreślona jej relacja z mamą – jej rodzice rozwiedli się, gdy Eden miała 2 lata i od tego czasu nie utrzymuje z ojcem kontaktu. W 2018 roku zwyciężyła w trzeciej edycji izraelskiego X Factora, w którym jedną z jurorek była Shiri Maimon, a cały program prowadziła Bar Refaeli (jedna z prowadzących Eurowizję 2019). Eden tuż przed Konkursem w Tel Awiwie nagrała swoją wersję zwycięskiej piosenki z 1976 roku.
Eurowizja 2021: Co wiemy?
Tegoroczna Eurowizja odbędzie się w dniach 18, 20 i 22 maja w Ahoy Arenie w Rotterdamie. Część planów organizatorów z zeszłego roku zobaczymy w tym roku. Konkurs poprowadzą Chantal Janzen, Jan Smit i Edsilia Rombley i NikkieTutorials. Nie zmieni się ani slogan, ani projekt sceny autorstwa Floriana Wiedera. Zachowano również podział krajów na półfinały. Za to nieco odświeżono logo Eurowizji 2021. Jednak znaczącą różnicą w stosunku do Eurowizji 2020 jest możliwość występu z wgranymi chórkami.
Ze względu na niepewną sytuację epidemiologiczną EBU przygotowała cztery scenariusze organizacji wydarzenia. Jednak jak już wiemy, obecnie pod uwagę brane są już tylko trzy warianty. Chcąc zabezpieczyć się przed ewentualnym brakiem możliwości zorganizowania występów na żywo w Rotterdamie, organizatorzy poprosili nadawców o nagranie konkursowych prezentacji wcześniej. Nadawcy i artyści zrealizują występy do 26 marca. Na ten moment 26 zeszłorocznych uczestników potwierdziło udział w Eurowizji w Rotterdamie. Z udziału zrezygnowała Armenia, która miała wystąpić w drugim półfinale. Polskę będzie reprezentować Rafał Brzozowski z utworem The Ride.