Edyta Górniak, według niektórych, nieomal wygrała Eurowizję 1994. But in the end, she didn’t! Zwycięstwo duetu Harrington & McGettigan zatrzymało konkurs w Irlandii. Sprawdźcie sami, czy taka passa nie uderzyła gospodarzom do głowy. Eurowizja 1995: czas, start!
Irlandzki nadawca, RTE, obawiał się początkowo, że może nie podołać finansowo z organizacją trzeciego konkursu z rzędu. Brytyjskie BBC nawet zaproponowało, by podzielić się organizacją. W takim przypadku konkurs miałby odbyć się w stolicy Irlandii Północnej – Belfaście. Koniec końców wybrano jednak ponownie Dublin i ponownie Point Theatre. Poprowadziła go Mary Kennedy.
Eurowizja 1995: kto wystąpił?
W konkursie wystąpili przedstawiciele 23 państw. Na widowni zaś zasiedli Dana – pierwsza zwyciężczyni Eurowizji dla Irlandii w 1970 roku – oraz Johnny Logan. On zaś wygrał Eurowizję trzykrotnie: jako wokalista w 1980 i 1987 roku, oraz jako twórca piosenki z 1992 roku. Co ciekawe, tylko jedna artystka powróciła na Eurowizję. Była to reprezentantka Turcji, Arzu Ece, która 6 lat wcześniej wystąpiła w ramach zespołu Pan.
Wśród faworytów znaleźli się reprezentanci Danii, Chorwacji, Hiszpanii, Izraela, Norwegii, Słowenii i Szwecji. Dużo się też mówiło o rapującej Wielkiej Brytanii oraz mocno folkowej Polsce! Nasz kraj reprezentowała wówczas Justyna Steczkowska, która wkrótce po konkursie zrobiła niemałą karierę.
Eurowizja 1995: głosowanie
Jako pierwsza swoje głosy podała… Polska. W naszym jury było wiele gwiazd, m.in. Irena Santor, Czesław Niemen, Janusz Stokłosa (współautor kultowego musicalu Metro) czy Edyta Górniak (reprezentantka Polski na Eurowizji 1994). Nasze douze points przyznaliśmy Norwegii. Od samego początku głosowania biła się o zwycięstwo ze Szwecją. W pewnym momencie do stawki dołączyła też Hiszpania.
Dużo się mówiło o tym, że Irlandia specjalnie wystawiła słabszy utwór, aby nie wygrać czwarty raz z rzędu. Wszystko fajnie, ale… norweski duet Secret Garden tworzą Norweg Rolf Løvland i… Irlandka Fionnuala Sherry! Biorąc pod uwagę, że rok później konkurs wygra Irlandia, śmiało można mówić o irlandzkiej dominacji w latach 90. XX wieku. Sama piosenka ma aż… 24 słowa!
Eurowizja 1995: i co dalej?
Laureatka drugiego miejsca, Hiszpanka Anabel Conde, próbowała wrócić, nieskutecznie, na Eurowizję pięć lat później. W 2005 roku była chórzystką Andory, a rok później próbowała dostać się do stawki polskich preselekcji! W 2010 roku także nie została, mimo prób, reprezentantką Hiszpanii. Jan Johansen, laureat trzeciego miejsca, próbował jeszcze kilkukrotnie swoich sił w szwedzkim Melodifestivalen – ostatnio rok temu.
Członkini chorwackiego zespołu, Danijela Martinović, wróci na Eurowizję w 1998 roku, a Słowenka Darja Švajger w 1999 roku. Alex Panayi z Cypru zaliczy nieudany powrót na eurowizyjną scenę w 2000 roku, a potem będzie współpracować przy eurowizyjnych przygodach artystów m.in. z Azerbejdżanu, Grecji czy Rosji. Jeśli już o Rosji mowa, ich reprezentant z 1995 roku to nikt inny jak sam Filipp Kirkorow. Jego chyba nie trzeba przedstawiać!
Źródła: diggiloo.net, eurovision.tv, youtube.com