Za nami pierwszy dzień TOP OF THE TOP Sopot Festival 2021 w Operze Leśnej. Już dziś jedno z największych muzycznych wydarzeń – konkurs #TOP OF THE TOP CHALLENGE (Bursztynowy Słowik 2021). Kto powalczy o nagrodę Bursztynowego Słowika?
Wszystkie koncerty w ramach TOP OF THE TOP Sopot Festival 2021 zobaczymy na antenie TVN. Każdego dnia transmisja rozpocznie się o godz. 19:30. W tym roku koncertom przypisano specjalne hasła. Drugiego dnia festiwalu w koncercie #I DANCE IN OPERA LEŚNA zabrzmią największe taneczne przeboje, które w ciągu 60 lat istnienia sopockiego festiwalu podbiły serca kilku pokoleń widzów.
Niezwykle pasjonująco zapowiada się także konkurs #TOP OF THE TOP CHALLENGE (Bursztynowy Słowik 2021). O Bursztynowego Słowika zawalczą polscy artyści, którzy w ciągu ostatniego roku wydali utwory emitowane na łamach największych krajowych stacji radiowych. O tym, kto wygra nagrodę zdecydują widzowie za pośrednictwem głosowania SMS. Koncerty poprowadzą: Gabi Drzewiecka, Paulina Krupińska i Marcin Prokop. Bursztynowy Słowik trafi do jednego z siedmiorga artystów:
- Roksana Węgiel – Korona
- Viki Gabor – Afera
- Margaret – Tak na oko
- Grzegorz Hyży – Król Nocy
- Dawid Kwiatowski – Bez Ciebie
- Arek Kłusowski – Idealny syn
- Michał Szczygieł – Noga na gaz
Bursztynowy Słowik 2021: zwyciężczynie Eurowizji Junior powalczą o nagrodę
Podczas tegorocznego TOP OF THE TOP Sopot Festival 2021 usłyszymy kilka eurowizyjnych akcentów. W konkursie o Bursztynowego Słowika wystąpią dwie zwyciężczynie Eurowizji Junior – Roksana Węgiel i Viki Gabor.
Roksana Węgiel – Korona
Roksana Węgiel zaczęła śpiewać jako ośmiolatka, a jej talent odkryto przypadkowo podczas koncertu karaoke na obozie judo w Chorwacji. Jej kariera wokalna rozpoczęła się w 2017 roku, kiedy wzięła udział w pierwszym sezonie polskiej wersji The Voice Kids. Ostatecznie wygrała ten program, gdzie w finale zaśpiewała swój pierwszy własny utwór – Żyj. 21 września 2018 roku TVP poinformowała, że Roksana Węgiel będzie reprezentantką Polski na Eurowizji Junior 2018. I tu Roksana nie miała sobie równych – wygrała z 215 punktami, w tym zajmując pierwsze miejsce w głosowaniu internautów. Rok później Roksana Węgiel prowadziła obok Idy Nowakowskiej i Aleksandra Sikory Eurowizję Junior 2019.
W swojej dotychczasowej karierze młoda artystka opublikowała jeden album studyjny, siedemnaście singli (w tym trzy z gościnnym udziałem), jeden singiel promocyjny. W tegorocznym konkursie o Bursztynowego Słowika wykona piosenkę Korona wydaną w czerwcu.
Viki Gabor – Afera
Viki Gabor urodziła się w Hamburgu w polskiej rodzinie romskiej. Po jej urodzeniu rodzina przeniosła się z powrotem do Polski, a później do Wielkiej Brytanii. Gdy miała siedem lat, wróciła z rodziną do Polski, gdzie osiedliła się w Krakowie. Ma starszą siostrę o imieniu Melisa, z którą razem tworzą muzykę i piszą teksty. Wzięła udział w drugim sezonie The Voice Kids, docierając do finału. Jesienią 2019 roku Viki Gabor wzięła udział w polskich selekcjach Szansa na Sukces. Eurowizja Junior 2019. Tam wygrała finał swoim utworem Superhero. Od początku była jedną z faworytek do wygrania Eurowizji Junior 2019, co ostatecznie dokonała, gromadzą rekordową liczbę punktów – 278. Od tego czasu Viki Gabor wydała kilka singli, a także swój pierwszy album zatytułowany Getaway (Into My Imagination). Album zawiera utwór Afera, z którym powalczy o statuetkę podczas TOP OF THE TOP Sopot Festival 2021.
Bursztynowy Słowik 2021: kto zmierzy się z Roksaną Węgiel i Viki Gabor?
Bursztynowy Słowik trafić może nie tylko do Roksany Węgiel i Viki Gabor. W sumie siedmioro wokalistów powalczy o statuetkę.
Margaret – Tak na oko
Wśród uczestników jest Margaret, znana fanom Eurowizji z udziału w Melodifestivalen 2018 & 2019 oraz w Krajowych Eliminacjach 2016. Margaret (Małgorzata Jamroży) po raz pierwszy dała się poznać w internecie za pośrednictwem własnego bloga modowego. Od 2011 roku publikowała covery różnych hitówna swoim kanale w serwisie YouTube. W 2013 roku nastąpił jej przełom w karierze muzycznej, kiedy to wydała debiutanckiego singla Thank You Very Much. Potem przyszły ogromne sukcesy komercyjne, nagrania na potrzeby Mistrzostw Świata w Piłce Siatkowej czy rola trenerki w The Voice of Poland. Pod koniec 2019 roku zawiesiła karierę muzyczną, następnie rozwiązała kontrakt i zaczęła tworzyć w nowym nurcie. Kwintesencją tego jest utwór Tak na oko.
Grzegorz Hyży – Król Nocy
Grzegorz Hyży pochodzi z rodziny o muzycznych tradycjach. Jego kariera rozpoczęła się pod koniec sierpnia 2010 roku, kiedy wraz ze znajomymi założył zespół BrytFunky. Grupa rozpadła się po roku współpracy, a Hyży został założycielem i liderem formacji Grzegorz Hyży & Band. W 2013 roku wziął udział w trzeciej edycji programu X Factor. Dotarł do finału, w którym zajął drugie miejsce. W finale wystąpił w duecie z Rea Garveyem, który wygrał tegoroczną edycję konkursu Free European Song Contest 2021 w Niemczech.
W kwietniu 2014 roku wydał debiutancki singel Na chwilę, który znajduje się na jego pierwszym albumie pt. Z całych sił. 12 maja 2017 roku wydał swoją drugą płytę pt. Momenty, którą promowały single Pod wiatr, O Pani!, Noc i dzień i Niech pomyślą, że to ja. Wraz z Kayah nagrał utwór na potrzeby filmu – Podatek od miłości. W 2018 roku był trenerem w dziewiątej edycji programu The Voice of Poland. Jego ostatnim singlem jest Król Nocy, z którym wystąpi podczas sopockiego festiwalu.
Dawid Kwiatkowski – Bez Ciebie
Jego kariera muzyczna rozpoczęła się, gdy był częścią zespołu Two of Us, z którym w 2012 roku wygrał konkurs Askana łowi talenty. Za zwycięstwo otrzymali 10 000 zł. W swojej karierze muzycznej jako wokalista solowy opublikował sześć albumów studyjnych, dwadzieścia dwa single oraz trzydzieści dwa teledyski. Wśród fanów Eurowizji Junior znany jest jako juror w selekcjach Szansa na Sukces. Eurowizja Junior 2020, gdzie zwyciężyła Ala Tracz z utworem I’ll Be Standing. W 2015 roku był również jurorem w programie SuperDzieciak, od 2018 roku jest trenerem w polskiej wersji The Voice Kids.
Arek Kłusowski – Idealny syn
Arkadiusz Kłusowski jest piosenkarzem, kompozytorem i autorem tekstów. Był solistą Miejskiego Domu Kultury w Rzeszowie, 21. Brygady Strzelców Podhalańskich oraz rzeszowskiego Centrum Sztuki Wokalnej. W wieku 19 lat założył grupę artystyczną w Rzeszowie, a także zorganizował festiwal Rzeszowskie Święto Wokalne, który miał na celu propagowanie twórczości zmarłych artystów. W 2013 roku brał udział w trzecim sezonie programu The Voice of Poland. Dołączył do drużyny prowadzonej przez Tomsona i Barona. W finale zajął trzecie miejsce. Po udziale w The Voice of Poland podpisał kontrakt z Universal Music Polska. Jak dotąd wydał dwa albumy studyjne i czternaście singli.
Michał Szczygieł – Noga na gaz
W dzieciństwie jego głównym zainteresowaniem była piłka nożna, ale później Michał Szczygieł na trwałe związał się z piosenką. W 2017 roku wziął udział w ósmym sezonie programu The Voice of Poland. Podczas przesłuchań w ciemno zaśpiewał piosenkę Kamila Bednarka Sailing. Jego trenerem był Andrzej Piaseczny (Eurowizja 2001). W finale zajął trzecie miejsce w głosowaniu telewidzów. 7 marca 2018 roku wydał debiutancki singel Nic tu po mnie. W tym roku ukazał się jego debiutancki album zatytułowany Tak jak chcę.
Źródła: TVN.pl, TopOfTheTop.pl, ESKA.pl, YouTube.com / (Zdjęcie artystów) – Facebook.com / (Biografie artystów) – Wikipedia.org