Po sześciu latach Izrael zrezygnował z formatu HaKokhav HaBa. Eurowizja 2022 będzie w zasięgu ręki dla izraelskiego artysty, który wygra kolejną edycję programu X Factor. Jakie jednak wymagania musi spełnić?
Izraelski nadawca Kan w najbliższym czasie wydać ogłoszenie dla krajowych kompozytorów, w celu wysłania piosenki na Eurowizję 2022. Najlepsze z nich zostaną wykonane w finale programu X Factor. Najprawdopodobniej będzie to miało miejsce w styczniu przyszłego roku.
Aby zostać kompozytorem kolejnej eurowizyjnej piosenki Izraela należy spełnić kilka kryteriów. Przede wszystkim trzeba być obywatelem Izraela, zrzeszonym w Stowarzyszeniu Autorów, Kompozytorów i Muzyków Izraela (lub podobnej zagranicznej organizacji). Każdy kompozytor będzie mógł zgłosić maksymalnie dwa utwory. Nie mogą być opublikowane przed 17 października, natomiast tekst piosenki będzie mógł być w dowolnym języku. Dodatkowo wokaliści, którzy wezmą udział w X Factorze również będą mogli zgłosić swój utwór.
Eurowizja 2022: Izrael szuka kolejnego zwycięzcy
Co ważne, piosenki mogą być zarówno skomponowane dla konkretnego artysty, ale też mogą być zgłoszone w ogólnej wersji. Specjalnie powołana komisja przypisze zgłoszone piosenki odpowiednim artystom. Gdyby jednak zgłoszenia nie były zadowalające, komisja po ogłoszeniu kolejnego naboru będzie mogła również wybrać z piosenek, które zostały zgłoszone do reprezentowania Izraela w ostatnich trzech latach.
W panelu eksperckim kolejnej edycji X Factora w Izraelu zasiądą Netta (zwyciężczyni Eurowizji 2018), Ran Danker, Miri Mesika, Aviv Geffen oraz Margalit Tzan’ani. Warto przypomnieć, że reprezentantka kraju w 2020 i 2021 roku – Eden Alene – na początku swojej muzycznej przygody również wygrała edycję tego programu (w 2018 roku).
Eurowizja 2022: co wiemy?
66. edycja Konkursu Piosenki Eurowizji odbędzie się w maju przyszłego roku we Włoszech. Nie znane jest jeszcze jednak miasto, do którego tegoroczni zwycięzcy – zespół Måneskin – sprowadzi widowisko. Uważa się jednak, że będzie to Mediolan, Rzym lub Turyn. W tym momencie swój udział potwierdziło 25 państw, w tym – jakby nie patrzeć – Polska. Niemal na pewno zabraknie, kolejny raz, Białorusi, której telewizja publiczna nie jest członkiem Europejskiej Unii Nadawców. Nie szykują się raczej również powroty państw do stawki konkursu.
Źródła: eurovision.tv, eurovoix.com, kan.org.il