Eurowizja Junior 2022 zakończyła się zwycięstwem Francji i srebrnym medalem Armenii. Tym razem przyjrzyjmy się historii konkursu i odpowiemy na pytanie, który kraj jest najlepszy, jeżeli pod uwagę weźmiemy wszystkie edycje w latach 2003-2022. Jak tegoroczny konkurs zmienił klasyfikację generalną. Jak w zestawieniu plasuje się Polska?
W każdą niedzielę poprzedzającą konkurs sprawdzaliśmy, jak wygląda Eurowizja Junior w liczbach. Bazując na różnej metodologii prześledzimy konkursowe wyniki, układając kraje w klasyfikacje. W pierwszym odcinku serii Policzyć muzykę wszystkie państwa otrzymają punkty od 0 do 100 na podstawie liczby procent pokonanych państw. Zwycięzca zawsze otrzymuje niezmiennie 100 punktów, natomiast miejsce ostatnie zawsze 0. Wartości pozostałych miejsc zmieniają się proporcjonalnie do liczby państw. Im więcej krajów, tym więcej warte jest miejsce drugie i każde kolejne. Dla przykładu, w 2018 roku przy rekordowej liczbie 20 państw, srebrny medal dawał aż 95 punktów, a w 2020 (a także 2012 i 2013) przy zaledwie 12 krajach, drugie miejsce warte było 91 punktów.
Eurowizja Junior: wybieramy najlepszy kraj – jak powstała klasyfikacja?
Remisy punktowe rozstrzygnięto dla wszystkich miejsc na podstawie obowiązujących w danym konkursie zasad. W latach 2003-2015 w pierwszej kolejności uwzględniłem liczbę otrzymanych not, następnie liczbę najwyższych ocen (douze points) itd., w ostateczności pozycję startową (im wcześniej, tym wyżej). Od 2016 roku w przypadku remisu decyduje liczba głosów przyznana w drugim głosowaniu. W 2016 roku było to zbiorcze głosowanie jury dziecięcego, a od 2017 głosowanie internetowe.
Klasyfikacja obejmuje tylko państwa, które faktycznie pojawiły się na scenie, czyli łącznie 39 obecnie istniejących krajów. W przypadku dyskwalifikacji (Eurowizja Junior 2005, Cypr) udział ten nie jest uwzględniany, nawet jeżeli kraj mógł głosować. Z kolei punkty zdobyte przez nieistniejącą już Serbię i Czarnogórę podczas konkursu w 2005 roku zostały „odziedziczone” przez Czarnogórę, gdyż to właśnie czarnogórski nadawca wysłał uczestnika. Natomiast w rankingu zamiast Wielkiej Brytanii zobaczyć możemy osobno Anglię i Walię. Powodem jest fakt, iż w 2018 i 2019 roku w konkursie samodzielnie wystartowała Walia (telewizja S4C). Aby więc uniknąć nieporozumień, punkty zdobyte przez Wielką Brytanię wędrują do Anglii. Z resztą wszyscy reprezentanci Wielkiej Brytani na Eurowizji Junior pochodzą z Anglii. I to właśnie najpierw telewizja ITV, a obecnie BBC ,obydwie z siedzibą w Londynie, wysyłały brytyjskich reprezentantów na konkurs.
Eurowizja Junior: klasyfikacja w skali 0-100
Liczba uzyskanych punktów została podzielona przez liczbę startów w konkursie. Następnie kraje zostały uszeregowane od najwyższej średniej do najniższej.
Kto najlepszy?
- W tak przeprowadzonym zestawieniu już po raz kolejny najlepszym krajem okazała się Francja z imponującym wynikiem 88,83%. Poza podium Eurowizji Junior znalazła się tylko 2 razy na sześć startów zajmująć 5. miejsce z wiralowym hitem Tik Toka w 2019 i 6. miejsce w roku debiutu w 2004. Poza tym, aż dwa zwycięstwa, jedno drugie i jedno trzecie miejsce. Drugie miejsce w rankingu zdobywa Armenia z wynikiem 79,27% w tym aż pięć drugich miejsc, dwa zwycięstwa i aż dziewięć pozycji na ścisłym podium na piętnaście startów. Podium zamyka Hiszpania z wynikiem 78,13%, która zdobyła aż pięć miejsc na podium i tylko raz znalazła się poza pierwszą dziesiątką w 2021 roku.
- W pierwszej piątce znalazło się jeszcze miejsce dla Danii, która zdobyła czwarte miejsce. Choć wystąpiła tylko trzy razy, zawsze była w czołowej piątce. Piąta lokata dla nieobecnej Australii, która podobnie jak Francja, Armenia i Dania też zawsze była w pierwszej dziesiątce konkursu.
- Gruzja na szóstej pozycjiz wynikiem 71,81% ma na koncie aż szenaście startów na dwadzieścia i tylko dwie pozycje poza pierwszą dziesiątką. Aż trzy zwycięstwa, dwa drugie miejsca, jedno trzecie i aż dziesięć miejsc w pierwszej piątce. Rosja na 7. pozycji aż szesnaście razy w pierwszej dziesiątce na siedemnaście startów i tylko cztery razy na podium, w tym dwa zwycięstwa.
- Powracająca Wielka Brytania zajmuje 8. miejsce – w tabeli pod nazwą Anglia, aby rozgraniczyć ten kraj z osobno występującą Walią. Z kolei 9. jest Białoruś z osiemnastoma startami, w tym aż piętnaście pozycji w pierwszej dzesiątce, dwa zwycięstwa i cztery razy na podium.
- Pierwszą dziesiątkę zamyka Kazachstan, który zaliczył najbardziej doktliwy spadek z drugiego miejsca. Jak widzimy jedna doktliwa porażka jak przedostatnie miejsce w tym roku, może bardzo negatywnie wpyłynąć na pozycję w rankingu. Za tegoroczną Eurowizję Kazachowie zdobyli tylko 7 punktów za jeden pokonany kraj. Niestety zniszczyło to dotychczasowe statystyki dla tego kraju.
Eurowizja Junior a Polska
- Polska uplasowała się na 14. miejscu spośród 39. uczestników. Uzyskaliśmy wynik 50,89%. Nasz debiut w 2003 roku do udanych nie należał, zdobyliśmy ostatnie miejsce na 16 państw. Rok później ponownie zajęliśmy ostatnią pozycję (wspólnie z Łotwą), ale remis ten wygraliśmy. Łącznie w konkursie wystąpiliśmy jednak tylko dziwięć razy. Dwa zwycięstwa z rzędu i doskonałe 2. miejsce Sary James niewątpliwie pomogło nam poprawić statystyki.
- Po raz pierwszy w najlepszej dziesiątce znalazła się dopiero Alicja Rega w 2017 roku, zajmując ósme miejsce, co przyniosło 53 punkty do klasyfikacji.
- Prawdziwy przełom nastąpił jednak w 2018 roku, kiedy to Roksana Węgiel brawurowo wygrała konkurs. Polska nie poprzestała jednak na jednym zwycięstwie, bo już rok później odnotowaliśmy spektakularną wygraną w Gliwicach, dzięki przebojowi Viki Gabor, stając się tym samym jednym krajem w historii, który wygrał konkurs dwa razy z rzędu.
- Ogółem Polska uplasowała się w pierwszej dziesiątce aż 6 razy, podczas ostatnich sześciu edycji z rzędu, w tym aż 3 razy na podium. Tegoroczne 10. miejsce Laury jest naszym piątym najlepszym wynikiem w historii biorąc pod uwagę liczbę zdobytych punktów rankingowych.
Eurowizja Junior: te kraje osiągnęły najsłabszy wynik
- Najsłabiej wypadła Walia, która zadebiutowała w 2018 roku i od razu zdobyła ostatnie miejsce. Następnie mamy Niemcy i Szwajcarię.
- W najsłabszej dziesiątce jest jeszcze miejsce dla Izraela (31. miejsce) i Albanii (32. miejsce), czyli państw, które świetnie radzą sobie na dorosłej Eurowizji.
- Co ciekawe, Malta na 20. miejscu to najniższej sklasyfikowany kraj z co najmniej jednym zwycięstwem na koncie. W sumie wygrała aż dwa razy.
- Najwyżej ocenionym krajem bez zwycięstwa na koncie jest Dania.
- Najwyżej ocenionym w rankingu krajem, który choć raz zdobył ostatnie miejsce jest Ukraina – 12. pozycja i 53,82%. Ostatnia była nieoczekiwanie w 2010 roku.
- Najwięcej ostatnich miejsc przypada Macedonii Północnej (27. miejsce) i Malcie (20 miejsce). Obydwa kraje zdobyły rankingowe zero punktów aż 3 razy.
Źródła: www.junioreurovision.tv, www.senojflags.com, opracowania własne.