Już dziś wieczorem startuje kolejna edycja Melodi Grand Prix — festiwalu, który od lat wyłania norweskiego reprezentanta w Konkursie Piosenki Eurowizji. O 19.50 czeka nas pierwszy z półfinałów. Kto wystąpi, co nas czeka i jak oglądać?
Długo wyczekiwany maraton z norweskimi selekcjami do Eurowizji 2022 rusza już dziś, 15 stycznia o godz. 19.50. Podczas pierwszego półfinału Melodi Grand Prix wystąpi czworo uczestników zestawionych w pary. Zwycięzca każdej z nich zmierzy się w finałowym pojedynku, a wygrany awansuje do finału, który także odbędzie się 19 lutego. Przegrani będą mieli jednak drugą szansę. Po zakończeniu czterech ćwierćfinałów, zaplanowanych na 15, 22, 29 stycznia i 5 lutego 2022, widzowie wybiorą czterech uczestników, którzy wystąpią w dodatkowym koncercie i powalczą o ostatnie miejsce w finale. Widzowie będą mogli oddawać głosy na swoich faworytów za pośrednictwem aplikacji mobilnej NRK. Można oddać maksymalnie trzy głosy w jednej rundzie. Uwaga, głosy można oddawać także z Polski!
Koncerty poprowadzą Kåre Magnus Bergh, który jest stałym gospodarzem od 2015 roku i zarazem ma najdłuższy staż w tej roli w historii. Z kolei Annika Momrak i Mikkel Niva debiutują w roli prowadzących. Wszyscy mają już jednak doświadczenie z Melodi Grand Prix Junior: Bergh jako prezenter w 2009 i 2010, Momrak wygrała festiwal w 2013 jako członkini grupy Unik 4, a Niva prowadził MGPjr trzykrotnie (2017, 2018 i 2019).
Melodi Grand Prix 2022: kto wystąpi w pierwszym półfinale?
Uczestnicy półfinału zmierzą się ze sobą w dwóch pojedynkach. Ich zwycięzcy spotkają się w decydującym „złotym pojedynku”, którego wygrany zajmie miejsce w finale. Wyniki w 100% zależą od głosowania widzów.
- PARA 1: Mira Craig – We Still Here vs. Eline Noelia – Ecstasy
- PARA 2: Frode Vassel – Black Flowers vs. TrollfesT – Dance Like a Pink Flamingo
Podczas dzisiejszego półfinału wystąpi także Elsie Bay, która znalazła się w gronie automatycznych finalistów i wykona utwór Death of Us.
Melodi Grand Prix 2022: poznaj nowe zasady półfinałowe
W każdym z półfinałów zmierzy się czworo uczestników, którzy powalczą ze sobą w parach. Zwycięzcy pojedynków przejdą do następnej, decydującej rundy zwanej „złotym pojedynkiem”. Po jego zakończeniu dowiemy się, kto z tej dwójki awansuje do wielkiego finału. W ten sposób wyłonionych zostanie czworo uczestników finału. O jedno dodatkowe miejsce powalczą ponownie półfinaliści w rundzie drugiej szansy.
Internauci będą mogli głosować na swoich faworytów od 7 lutego. Czwórka z największą liczbą głosów wystąpi na żywo 12 lutego podczas specjalnego koncertu zorganizowanego w tej samej formule co półfinały. Do finału awansuje ostatecznie tylko zwycięzca złotego pojedynku podczas koncertu dodatkowego.
Melodi Grand Prix 2022: gdzie oglądać norweskie selekcje?
Tradycyjnie już zarówno litewskie, jak i norweskie selekcje będą dostępne na stronach internetowych nadawców. Przed rozpoczęciem transmisji zapraszamy na naszą grupę na Facebooku – Warsaw Calling – gdzie wspólnie, na żywo będziemy komentować oba koncerty.
- 19:30 – start wątku komentatorskiego w grupie Warsaw Calling na Facebooku
- 19:50 – Melodi Grand Prix (Norwegia ) – pierwszy półfinał – OGLĄDAJ!
Eurowizja 2022: co wiemy?
Eurowizja 2022 odbędzie się w dniach 10-14 maja 2022 roku. Na organizatora widowiska wybrano położony u podnóża Alp Turyn. Koncerty odbędą się w hali Pala Alpitour, która podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 2006 roku gościła mecze hokeja na lodzie. Wciąż nie znamy jednak szczegółów dotyczących gospodarzy konkursu.
Europejska Unia Nadawców (EBU) opublikowała również listę wszystkich krajów, które wezmą udział w konkursie. Na scenie w Turynie zaprezentuje się 41 państw – wśród nich jest także Polska. Nie obyło się również bez miłej niespodzianki. Do stawki konkursowej powracają Armenia i Czarnogóra. W półfinałach usłyszymy zatem łącznie 36 propozycji, a w finale wyłącznie 25.
Swojego reprezentanta wybrało już aż osiem krajów. Są to Albania, Belgia, Bułgaria, Czarnogóra, Czechy, Grecja, Gruzja i Holandia. Z całą pewnością we Włoszech nie zobaczymy reprezentanta Białorusi, której nadawca został wykluczony z grona członków Europejskiej Unii Nadawców. Wiele krajów decyduje się na organizację selekcji, które zawieszono ze względu na pandemię i wewnętrzny wybór reprezentantów z odwołanej Eurowizji 2020. Po przerwie powracają finały narodowe w Polsce, ale też Australii, San Marino, Łotwie, Macedonii Północnej czy w Słowenii.