Poznaliśmy pełną stawkę konkursu OGAE Second Chance Contest 2022. W plebiscycie udział biorą piosenki, którym w preselekcjach nie udało się trafić na Eurowizję. Kto wygra konkurs drugiej szansy?
Przed nami tegoroczna edycja plebiscytu OGAE Second Chance Contest. Stowarzyszenie Miłośników Konkursu Piosenki Eurowizji wybiera najlepszą piosenkę, która w ostatnim sezonie nie wygrała preselekcji i nie miała szansy wybrzmieć na scenie w Turynie. Łącznie startuje 27 krajów.
OGAE Second Chance 2022 – kto bierze udział?
27 klubów OGAE wyłoniło swoją reprezentację na konkurs drugiej szansy. Oddział Reszta Świata, skupiający fanów spoza krajów z własnymi oddziałami OGAE, wybrał swoją reprezentantkę ze stawki preselekcji San Marino, które nie posiada lokalnego klubu. Jedenaście państw reprezentują utwory, które w finałach narodowych przed Eurowizją 2022 zajęły drugie miejsce. Będą to piosenki m.in. Rigoberty Bandini (Hiszpania), Sary Jo (Serbia) czy też Pauline Chagne (Francja). Gospodarze tegorocznej Eurowizji, Włosi, wybrali piosenkę Ciao, ciao, która w Sanremo 2022 zajęła siódme miejsce.
Ukraina postawiła na utwór Aliny Pash – Tini zabutyh predkiw. Okazało się jednak, że piosenka nie może wziąć udziału w plebiscycie, ponieważ jego aktualne zasady przewidują udział wyłącznie piosenek, które nie wygrały preselekcji. Alina zwyciężyła konkurs, jednak została po nim zdyskwalifikowana, a do Turynu pojechał zespół Kalush Orchestra. OGAE Polska zdecydowało, że reprezentantem Polski będzie Kuba Szmajkowski z utworem Lovesick. Młody wokalista w koncercie Tu bije serce Europy! Wybieramy hit na Eurowizję! zajął czwarte miejsce. Poniżej pełna stawka OGAE Second Chance Contest, w kolejności ogłoszonej przez organizatorów:
- Ukraina – Roxolana – Girlzzzz
- Chorwacja – Marko Bošnjak – Moli za nas
- Szwecja – Medina – In i dimman
- Polska – Kuba Szmajkowski – Lovesick
- Hiszpania – Rigoberta Bandini – Ay mama
- Izrael – Eli Huli – Blinded dreamers
- Irlandia – Rachel Goode – I’m loving me
- Włochy – La Rappresentante di Lista – Ciao, ciao
- Serbia – Sara Jo – Muškarčina
- Finlandia – Bess – Ram pam pam
- Rumunia – Gabriel Basco – One night
- Czechy – Giudi – Jezinky
- Portugalia – Syro – Ainda nos temos
- Reszta Świata – Christina Ramos – Heartless game
- Łotwa – Bermudu Divstūris – Bad
- Niemcy – Felicia Lu – Anxiety
- Islandia – Reykjavíkurdætur – Turn this around
- Albania – Alban Ramosaj – Theje
- Norwegia – NorthKid – Someone
- Australia – Voyager – Dreamer
- Estonia – Anna Sahlene – Champion
- Malta – Denise – Boy
- Słowenia – Battista Cadillac – Mim pravil
- Macedonia Północna – Viktor Apostolovski – Superman
- Litwa – Lolita Zero – Not your mother
- Dania – Fuld Effekt – Rave med de hårde drenge
- Francja – Pauline Chagne – Nuit Pauline
OGAE Second Chance Contest – co wiemy?
Fani zrzeszeni w klubach OGAE wskazali swoje ulubione utwory z preselekcji od 1986 roku. Najwięcej zwycięstw – bo aż szesnaście – odnotowała Szwecja. Druga z czterema wygranymi jest sąsiednia Norwegia, która zwyciężyła także przed rokiem. Dzięki zwycięstwu KEiiNO z piosenką Monument (drugie miejsce w preselekcjach Melodi Grand Prix 2021) to norweskie OGAE przeprowadza plebiscyt w tym roku. Warto zaznaczyć, że oceniane są nie tylko same piosenki, ale i ich prezentacja na żywo na scenie preselekcji.
Polskie piosenki biorą udział od początku publicznych preselekcji w Polsce w 2003 roku. Dwukrotnie polskie propozycje trafiły do pierwszej dziesiątki: Wilki z Here I am (drugie miejsce w preselekcjach w 2003 roku) – zajęli ósme miejsce oraz Man Meadow z Viva la musica (trzecie miejsce w preselekcjach w 2008 roku) – zajęli trzecie miejsce. Wyczekiwane zwycięstwo nadeszło z Margaret i jej hitem Cool me down. Choć w Krajowych Eliminacjach do Eurowizji 2016 ustąpiła Michałowi Szpakowi, w plebiscycie drugiej szansy triumfowała z dorobkiem 277 punktów. Ostatni polski reprezentant, Albert Cerny z grupy Lake Malawi (2020), zajął z utworem Lucy piętnaste miejsce.