A Dal 2017 - Peet Project

Dziś wieczorem odbędzie się drugi półfinał A Dal 2017. O udział w wielkim finale węgierskich eliminacji eurowizyjnych do Eurowizji 2017 zawalczy dziewięciu wykonawców, w tym m.in. Leander Kills, Kállay Saunders Band i Gabi „Totova” Tóth. Kto przejdzie dalej?

Na początku grudnia minionego roku poznaliśmy wszystkich uczestników A Dal 2017. Za nami trzy ćwierćfinały konkursu, w których wystąpiło łącznie 30 wykonawców. Do rund półfinałowych przeszło 18 z nich, a dziś wieczorem o udział w finale zawalczą uczestnicy drugiej półfinału. O tym, kto zakwalifikuje się do ostatecznej rundy zmagań o reprezentowanie Węgier na Eurowizji 2017, zdecydują jurorzy i telewidzowie.

Dzisiejszy półfinał będzie można obejrzeć od 19:30 tutaj lub tutaj. Wystąpią następujący uczestnicy (wszystkie piosenki znajdziecie tutaj):

 • Leander Kills – Élet

Leander Kills to zespół muzyczny założony w 2015 roku, w jego skład wchodzą Leander Köteles, Máté Bodor, Miklós Czifra i Valentin Jankai. Ich debiutancki singiel Szerelmetlen dal zapewnił im popularność w kraju. W marcu 2016 roku ukazała się ich pierwsza płyta studyjna pt. Túlélő. Przed założeniem zespołu Leander Köteles był liderem innych swoich zespołów, w tym m.in. Leander Rising, z którym startował w A Dal 2015, odpadając na etapie ćwierćfinałów.

 • Benji – Karcok

Benji, a właściwie Le Quang Hu, to węgierski piosenkarz mający wietnamskich rodziców. Urodził się 9 grudnia 1997 roku w Budapeszcie, gdzie spędził dzieciństwo. W 2014 roku dał się poznać widzom dzięki udziałowi w piątej edycji programu X-Faktor, gdzie zajął ostatecznie trzecie miejsce w finale. W 2016 roku uczestniczył w A Dal z piosenką Kötéltánc, z którą zajął ostatnie, ósme miejsce w półfinale.

 • Roma Soul – Nyitva a ház

Roma Soul to zespół muzyczny, w którego skład wchodzą: István Farkas, Máté Kovács, Tibor Attila Molnár, László Balogh, Ernő Bodóczki i Gergő Oláh. Jak wskazuje ich nazwa, tworzą muzykę inspirowaną klimatem romskim.

 • Peet Project – Kill Your Monster

Zespół Peet Project rozpoczął swoją działalność w 2009 roku. W tymże roku wygrał konkurs organizowany przez Radio Jazzy. Wtedy też ukazał się ich debiutancki album studyjny zatytułowany Pink Spirit. W kolejnych latach grupa nagrała i wydała płyty, takie jak Turn You On (2011), Overseas (2013) i LOVE (2015). Ostatni album osiągnął spory sukces, trafiając na listę najlepiej sprzedających się płyt jazzowych wg amerykańskiego magazynu Billboard.

 • Mrs. Columbo – Frozen King

 • Kállay Saunders Band – 17

 • Ádám Szabó – Together

 • Závodi Marcel i Olivér Berkes – #háttérzaj

Závodi Marcel i Olivér Berkes to duet, który współpracuje ze sobą od kilku miesięcy. Závodi Marcel urodził się 4 czerwca 1990, a Olivér Berkes przyszedł na świat 13 sierpnia 1992 roku. Závodi Marcel ma na swoim koncie współpracę m.in. z Viktorem Kiralym, uczestnikiem A Dal w 2012 i 2014 roku. Olivér Berkes uczestniczył w A Dal 2016, gdzie w duecie z Andim Tóthem dotarł do finału.

 • Gabi „Totova” Tóth – Hosszú idők

Gabi „Totova” Tóth urodziła się 17 stycznia 1988 roku w Tapolcy. Piosenkarka dała się poznać szerszej publiczności po udziale w drugiej edycji programu Megasztár, gdzie zajęła trzecie miejsce. Rok po udziale w konkursie, w 2005 roku ukazała się jej debiutancka płyta studyjna zatytułowana Fekete virág, która dotarła do 27. miejsca najczęściej kupowanych albumów w kraju. W 2007 roku Totova zaliczyła udział w popularnym programie A Stáb na kanale VIVA Hungary, a w 2009 roku wydała swoją drugą płytę studyjną pt. Elég volt!. W 2012 roku po raz pierwszy wystąpiła w selekcjach A Dal i zajęła piąte miejsce w finale z utworem Nem kell végszó. Rok później została jedną z mentorek w programie X-Faktor.

Do finału A Dal 2017 przejdzie czterech wykonawców, którzy zdobędą największą liczbę głosów od jurorów oraz widzów. W pierwszej turze trzech finalistów wyłonią jurorzy i widzowie głosujący za pomocą aplikacji mobilnej. Czwarty finalista będzie wybrany w głosowaniu telefonicznym. Za panelem jurorskim zasiądą Caramel, Zséda, Károly Frenreisz i Miklós Both. Kogo typują fani? Ich zdaniem największe szanse na awans mają Leander Kills, Roma Soul, Kállay Saunders Band i Gabi „Totova” Tóth.

62. Konkurs Piosenki Eurowizji odbędzie się 9, 11 i 13 maja 2017 roku w Kijowie dzięki wygraniu Jamali z utworem 1944 w finale ubiegłorocznego widowiska. Reprezentujący Węgry Freddie zajął 19. miejsce w finale z energicznym kawałkiem Pioneer.

UPDATE:

Do finału dzisiaj awansowała trójka wykonawców z największą zsumowaną liczbą punktów od jurorów oraz widzów, którzy głosowali za pomocą aplikacji mobilnej. Finalistami zostali:

 1. Gabi „TOTOVA” Tóth & Freddie Shuman feat. Lotfi BegiHosszú idők (44 punktów)
 2. Leander KillsÉlet (43 punktów)
 3. Závodi Marcel i Olivér Berkes#háttérzaj (43 punktów)

Decyzją widzów, którzy głosowali telefonicznie w ramach drugiej rundy, do finału dostał się również zespół Kállay Saunders Band z piosenką 17.

źródło: Mediaklikk.hu; fot. Commons Wikimedia

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułKrajowe Eliminacje 2017: finalists! Who will represent Poland in Kiev?
Następny artykułMeet the finalists of Krajowe Eliminacje 2017: Part I.
Sergiusz Królak
Udziałem Polski w Konkursie Piosenki Eurowizji żyję dosłownie od urodzenia, ponieważ Edyta Górniak stanęła na dublińskiej scenie trzy dni po moich narodzinach. Chociaż konkurs uważnie śledzę od 2011 roku, moje pierwsze wspomnienia sięgają 2003 roku. W OGAE Polska jestem od 2015 roku, od razu dołączyłem też do redakcji Eurowizja.org. W ramach pracy w redakcji zajmuję się informacjami dotyczącymi Polski, Wielkiej Brytanii oraz Węgier. Do swoich ulubionych utworów z Eurowizji zaliczam zarówno te ambitniejsze („Neka mi ne svane” Danijeli Martinović, „Love or Leave” grupy 4Fun czy „Play” Jüriego Pootsmanna), jak i te bardziej imprezowe („Glorious” grupy Cascada czy „Jestem” Magdaleny Tul).