Już w najbliższą sobotę, 18 lutego czeka nas wielki finał MESC. Piosenki, które zabrzmią podczas sobotniego show znane są już nam od przeszło miesiąca. Czas na prezentację sylwetek maltańskich finalistów.
Już jutro poznamy 32 reprezentanta Malty w 62. Konkursie Piosenki Eurowizji. Szesnaście piosenek weźmie udział w krajowym koncercie MESC 2017. Kilka tygodni temu, lokalny nadawca telewizyjny TVM ogłosił pozycje startowe finalistów oraz prowadzących show. MESC rozpocznie się o godzinie 21:00 a już trzy godziny później jasnym będzie, kto w barwach Malty zasili stawkę uczestników tegorocznego Konkursu Eurowizji. Transmisja online rozpocznie się o godzinie 21:00 TUTAJ

 

 

Poniżej prezentujemy sylwetki maltańskich finalistów:
Klinsmann początki muzycznej kariery zawdzięcza uczestnictwu w krajowych eliminacjach do Konkursu Piosenki Eurowizji w 2007 roku. Mając wówczas 16 lat zdobył maltański rynek muzyczny utworem She Gives Me Wings, którym zajął ostatecznie 3. miejsce w finale krajowych zmagań. Jak sam twierdzi – jego największym osiągnięciom życiowym od zawsze towarzyszy muzyka. Jednym z takich osiągnięć jest występ na żywo w Manchesterze u boku angielskiego piosenkarza Ella Eyre oraz angielskiego aktora i komika, Davida Walliamsa. Głównym założeniem wokalisty jest trafić eurowizyjną propozycją do jak najszerszej rzeszy odbiorców. Laserlight ma na celu zarażanie odbiorcy uśmiechem i tańcem.

 

Raquela jest maltańską wokalistą, kompozytorką i autorką tekstów. Jako dziecko rozpoczęła grę na skrzypcach. Swoje umiejętności wokalne jak i muzyczne postanowiła rozwijać na Uniwersytecie Maltańskim. Już jako nastoletnia wokalistka, uczestniczyła w wielu koncertach muzycznych poświęconych głównie celom dobroczynnym. W ciągu rozwijającej się kariery, Raquela zdążyła wystąpić w wielu międzynarodowych imprezach muzycznych. Podczas wizyty w Turynie wystąpiła z włoskim piosenkarzem Gigi D’Alessio. W lipcu 2010 roku miała zaszczyt wystąpić u boku znanych artystów zagranicznych i lokalnych – Riccardo Cocciante, Dionne Warwick oraz tenora, Josepha Calleja, z którymi wykonała Vivo Per Lei, utwór pierwotnie śpiewany przez Andrea Bocelli. Na Malcie do największych jej sukcesów należą występy muzyczne w Teatrze Unplugged, Rockestra, The Beer Fest Farsons oraz coroczny udział w Koncercie Niepodległości. Współtworzy muzykę z grupą Pilgrim&King. Jej przygoda z Eurowizją rozpoczęła się w 2009 roku. Wówczas w krajowych zmaganiach z utworem Crossroads zajęła 11. miejsce. Do konkursu powróciła dwa lata później i z If I Could Do It All Again – ostatecznie uplasowała się na pozycji 5. Jak sama mówi – Balladą Ray of Light pragnie nieść przesłanie nadziei, odwagi i miłości w obecnie trudnych czasach.

 

Deborah C jest nauczycielem muzyki w jednej ze szkół podstawowych. Regularnie koncertuje na Malcie, w Rosji oraz w Macedonii. Znana stała się dzięki emisji jej hitu Moments of Gold w VIVA World Cup. Do największych hitów muzycznych wokalistki zaliczyć można Livewire, Pandora, You Make Me Go, Love-o-holic czy Until We Meet Again, które długo utrzymywały się na listach maltańskich przebojów muzycznych. Swoją przygodę z Eurowizją rozpoczęła w wieku 15 lat. W 2005 roku z piosenką Closer udział wzięła w maltańskim finale do Junior Eurovision Song Contest. W finale konkursu uplasowała się na 10. lokacie zdobywając zaledwie 69 punktów. Na deski sceny maltańskich zmagań o wyjazd na Eurowizję wróciła w roku 2012. W duecie z Leila James wywalczyła 15. miejsce w finale konkursu. Rok później z utworem Love-o-Holic uplasowała się na dziewiątej pozycji. W 2014 wywalczyła piątą lokatę z Until We Meet Again a w 2015 z It’s OK ostatecznie zajęła 11. miejsce, które również przyznane jej zostało w odbywających się rok później zmaganiach. Wówczas wykonała All Around the World. Jak widać, mimo niskich polotów, Deborah nie poddaje się w zmaganiach o udział w międzynarodowym konkursie.
Josef w zmaganiach MESC udział wziął tylko raz. Po tym jak w 2006 roku z piosenką It Just Comes zdobył niskie, 15. miejsce postanowił nie angażować się rozwój kariery muzycznej. Do udziału w tegorocznych zmaganiach namówiła go Deborah. Deborah C & Josef Tabone to świeżo powstały duet maltańskiej sceny muzycznej, który zaistniał w czerwcu 2016 roku dzięki współpracy trenerów wokalnych – Pameli Bezzina oraz Glena Vella (ESC 2011). Jak przyznają – To Deborah stworzyła Tonight i zaraziła Josefa uczestnictwem w MESC, na co się od razu zgodził. Utwór ten powstał z myślą niesienia szczęścia i zabawy. Tonight wywołuje pozytywne odczucia jak miłość, radość i szczęście. Mamy nadzieję stworzyć magiczne wspomnienia sobotniej nocy, która sprawi, że wszyscy poczujemy radość. Naszym ostatecznym celem jest oczywiście mieć szansę reprezentowania Malty w Konkursie Piosenki Eurowizji 2017. Nasza piosenka ma na celu utworzenie przyjaźni między ludźmi z różnych krajów i kultur. Napisana jest dla wszystkich i wszystkich ma połączyć – oznajmili.

 

Kevin zaistniał w maltańskiej telewizji podczas emisji show Kalamita, którego gospodarzem był Alfred Zammit. To on namówił wokalistę tworzenia muzyki. Od tego momentu kariera młodego wokalisty nabrała tempa. W 2008 roku zdobył serca Szwedów otrzymując 85% poparcie telewidzów i tym samym stał się laureatem 5. edycji programu IDOL. Był pierwszym w historii konkursu zwycięzcą urodzonym poza granicami Szwecji. Kevin jest zdobywcą wielu prestiżowych nagród, takich jak Northern Personality of the year, Arvisjdjaur’s Personality of the year czy Najlepszy Maltański Męski Wokalista. Wziął udział w ponad 400 koncertach na całym świecie, wydał siedem najczęściej sprzedających się albumów w Japonii. Jego albumy jak i single pokryły się platyną i złotem. Na całym świecie sprzedano łącznie ponad milion egzemplarzy jego autorstwa. Kevin uczestniczył w MESC trzykrotnie. W 2006 roku zdobył 8. miejsce z piosenką You’re My Dream a rok później uplasował się na czwartej pozycji z utworem Whenever. W 2013 postanowił ponownie zaistnieć w konkursie wykonując Needing You. Z dorobkiem 80 pkt uplasował się na drugiej pozycji stawki finałowej.

 

Jade Vella początkująca piosenkarka i tancerka. Zainspirowana osiągnięciami ojca, podążyła jego śladami, który również jest piosenkarzem jak i tancerzem. Studiuje na wydziale Wokalno-Aktorskim oraz Wydziale Tańca. Mimo, iż Jade jest jeszcze w trakcie studiów, zaistniała w mediach lokalnych jak i międzynarodowych. Jej mentorem wokalnym jest Glen Vella (ESC 2011) a opiekę nad jej rozwojem muzycznym sprawuje VocalBooth Studios. Jade asystowała przy tworzeniu podkładów muzycznych do konkursu Junior Eurovision Song Contest 2016 odbywającego się na Malcie. W 2006 wzięła udział w finale krajowych eliminacji do JESC. Jej propozycję do MESC, Seconds Away napisał i skomponował sam Kevin Borg (także finalista tegorocznej edycji) z pomocą popularnego szwedzkiego kompozytora Simona Gribbe.

 

Crosswalk to zespół założony w 1999 roku przez dwóch przyjaciół, perkusistę Steva Camilleri Bowman oraz gitarzystę Kennyego D’Ugo, którzy dzielili miłość do muzyki głównie w występach na żywo. Z biegiem lat, zespół eksperymentował z różnymi gatunkami muzycznymi począwszy od muzyki alternatywnej czy country a kończąc na muzyce POP. Crosswalk znani są z licznych występów podczas lokalnych festiwali muzycznych. Autorem tekstów piosenek i zarazem producentem zespołu jest Boris Cezek, który nawiązał współpracę z zespołem w roku 2012. W ubiegłym roku do zespołu dołączyła nowa wokalistka, Janice Debattista, którą usłyszymy podczas sobotniego show. Crosswalk w wymienionym składzie na MESC pojawi się po raz pierwszy lecz warto wspomnieć, iż sama wokalistka, Janice próbowała już swoich sił na deskach sceny maltańskich preselekcji. W 2013 roku z piosenką Perfect Day dotarła do finału, gdzie uplasowała się na pozycji 10. Autorem tekstu do Perfect Day był obecny producent zespołu, który stworzył także zwycięską piosenkę Tomorrow wykonywaną przez Gianluca Bezzina w Malmo. Co więcej, członek Crosswalk – Kenny D’Ugo towarzyszył Gianlucy podczas występu w Szwecji grając na ukulele.

 

Franklin Calleja – Początki jego kariery sięgają roku 2012, w którym zdobył zwycięstwo w programie muzycznym NET Television’s hit. Uczestnik wielu imprez krajowych, takich jak: Gensna czy Rockestra. Od dziecka inspirował się twórczością Whitney Houston, Matta Terry i Leony Lewis. Jak sam przyznaje, dzięki tym artystom buduje repertuar zabarwiony wszechstronnością. Zajmuje się rysowaniem i szkicowaniem, fotografią a także aktorstwem. Franklin mimo młodego wieku, stał się już wielokrotnym uczestnikiem narodowych preselekcji. Przygodę z MESC rozpoczął w roku 2013. Z wykonaniem Let Your Heart Talk nie przeszedł do finału zajmując jedno z ostatnich miejsc w konkursie. Rok później nawiązał współpracę z Glenem Vella (ESC 2011), który napisał dla niego Love Will Take Me Home. Z utworem tym uplasował się na 7. pozycji finału MESC. W 2015 roku o pomoc w napisaniu „eurowizyjnego hitu” poprosił samego Alexandra Rybaka (zwycięzca ESC 2010), który stworzył dla niego Still Here. Dzięki zebranym głosom od telewidzów i JURY zdobył 5. miejsce w finale konkursu. Ponownie w MESC pojawił się w roku następnym. Wykonanie Little Love pozwoliło mu stanąć na podium zdobywając 3. miejsce.

 

U Rhiannon pasja do muzyki rosła z wiekiem. Media przedstawiają ją jako twórczynię muzyki współczesnej na Malcie. W roku 2008 podjęła lekcje u Joshuy Alamu, który jest założycielem studia muzycznego o nazwie Mad About The Voice. Rhiannon, prócz śpiewem pasjonuje się również grą na fortepianie. Od niedawna komponuje i tworzy własną muzykę. Jest członkiem Animae Gospel Choir, pod przewodnictwem Pameli Bezzina. Jest to jej pierwszy udział w zmaganiach o Eurowizję. Do uczestnictwa w konkursie namówił ją jej mentor i przyjaciel, Cyprian Cassar, twórca Fearless. Dotychczas Rhinnon nie brała udziału w większych projektach muzycznych. Udział w MESC daje jej możliwość zaistnienia i sprawdzenia się przed szerszą grupą odbiorców.

 

Miriana rozpoczęła naukę śpiewu w wieku 5 lat. Już jako nastolatka zapisana została do akademii sztuk scenicznych La Voix. Brała udział w wielu lokalnych i międzynarodowych festiwalach muzycznych m.in. Una Stella Sta Nascendo and Sanremo Junior Malta. Dzięki temu nabrała pewności siebie oraz doświadczenia muzycznego. Prócz śpiewem, fascynuje się również aktorstwem oraz poznawaniem kultury indyjskiej. Inspiracje czerpie od takich wokalistek jak Beyonce, Christina Aguilera, Jennifer Hudson i Jessie J. Propozycja Don’t Look Down przedstawia historię wokalistki z lat szkolnych, kiedy musiała przeciwstawić się zastraszaniu. Podczas tworzenia utworu z Mattem Muxu Mercieca nie ukrywała emocji wspominając lata przeszłości i podkreślając, iż dzięki temu jest silna i odważna. Jest to jej pierwszy udział w narodowych preselekcjach.

 

Shauna rozpoczęła swoją karierę muzyczną w wieku 10 lat a punktem kulminacyjnym jej kariery był udział we włoskim programie telewizyjnym IO Canto. Czerpie inspirację z mieszanki lokalnych jak i międzynarodowych artystów, takich jak Amber, Sia czy Dua Lipa. Jej miłość do zwierząt jest bardzo znacząca. W 2011 roku dołączyła do masowego marszu przeciwko stosowaniu okrucieństwa wobec zwierząt. Utwór Fejn nagrany z tej okazji trafił do serc wielu odbiorców. Jest zagorzałym fanem piłki nożnej a w wolnym czasie zajmuje się DJ’ingiem. Jej największym marzeniem jest stać się tak popularną osobą jak Mans ze Szwecji czy Jamala z Ukrainy. Dzięki udziałowi w ESC wierzy, że osiągnie sukces. Shauna udział w MESC bierze po raz pierwszy.

 

Janice rozpoczęła lekcje śpiewu mając 12 lat. Wówczas podjęła również naukę gry na pianinie. Do jednych z pierwszych etapów rozwijającej się kariery muzycznej zalicza udział w telewizyjnym show o nazwie L-Isfida z 2007 roku. W przeciągu ostatnich lat, Janice udało się osiągnąć szczyty lokalnej branży muzycznej z racji bycia członkiem Animae Gospel Choir, a także dzięki udziałowi w programie Konkors Kanzunetta Indipendenza, w którym dotarła do finału zajmując 3. miejsce. W roku 2011 udział wzięła w popularnym maltańskim festiwalu piosenki ludowej o nazwie L-Għanja tal-Poplu oraz programie muzycznym The Summer Hit Song Contest. Rok później, z piosenką While Her Eyes Still Glow postanowiła wziąć udział w krajowych eliminacjach, lecz przepadła w półfinale konkursu. W 2013 zaproszona została do współpracy z Kevinem Borgiem. Swego głosu udzieliła w podkładzie do propozycji eurowizyjnej wokalisty, Needing You. Pod koniec roku 2016, Janice otrzymała wiadomość o zakwalifikowaniu się do finału MESC 2017. Będzie to jej drugi udział w konkursie zmagań narodowych. Jej ulubioną piosenką eurowizyjną jest Molitva. Zwycięski utwór konkursu z 2007 roku.

 

Cherton mimo, iż jest nowicjuszem eurowizyjnej sceny muzycznej znana jest szerszej lokalnej publiczności z doświadczenia muzycznego. Wokalistka stara się znaleźć równowagę między jej pasją do muzyki a zaangażowaniem w pracę związaną ze sprzedażą nieruchomości. Jako dziecko, Cherton wykazywała zamiłowanie do występów na scenie biorąc udział w niezliczonych przedstawieniach szkolnych. Zachęcana do podjęcia lekcji śpiewu, karierę muzyczną rozpoczęła w wieku 10 lat śpiewając w chórze Doreen Galea. Pierwszy konkurs muzyczny Cherton – Mini Miss International przyniósł młodej piosenkarce sukces. Zdobyte zwycięstwo w wówczas emitowanej edycji programu otworzyło wokalistce drzwi do świata sceny muzycznej. Po tak pozytywnym początku, Cherton udało się wziąć udział w licznych pokazach, festiwalach oraz programach lokalnej telewizji. Jednym z nich był udział w programie wyłonienia talentów, Bravi and Sfida. W wieku nastoletnim otrzymała stypendium i postanowiła rozpocząć studia w Wyższej Szkole Sztuk Performatywnych mieszczącej się w Wielkiej Brytanii. Obecnie piosenkarka uczestniczy w maltańskim Talk-show o nazwie Xarabank. Mimo, iż od zawsze marzyła o udziale w Eurowizji, nie udało się jej wziąć udziału we wcześniejszych edycjach MESC. Dzięki nawiązaniu współpracy z muzykami, Borisem Cezek i Deanem Muscat, zaledwie w kilka tygodni powstała tegoroczna propozycja Fighting to Survive, którą Cherton wykona podczas sobotniego finału MESC.

 

Maxine to 17 letnia maltańska piosenkarka, która śpiewać rozpoczęła mając 3 lata. W 2006 roku udział wzięła w Starter Pack Course, gdzie przedstawiła pierwszą napisaną przez siebie piosenkę zatytułowaną Summer Has Come. W roku następnym uczestniczyła w Starter Pack Plus Course and Malta Performing Arts Course, gdzie zaśpiewała drugi utwór własnego autorstwa o nazwie Forever Friends. W 2008 roku dołączyła do zespołu PaPPaPoP twórcy Paula Abela. Zespół wówczas składał się z trójki włoskich młodych, utalentowanych muzyków. W zespole użyczała głosu jak również grała na instrumentach klawiszowych. W tym samym roku gościła w popularnym włoskim programie Ti Lascio una Canzone, w którym wraz z zespołem wykonała utwór Rock ‘n Roll Robot. Maxine udzielała głosu w wielu chórkach kompozycji muzycznych, brała udział w licznych maltańskich festiwalach. W 2009 i 2010 roku z piosenkami Toy Soldier i Lady Lady Ga Ga udział wzięła w preselekcjach do konkursu Malta Junior Eurovision Song Contest zajmując kolejno 7 i 8. miejsce. W roku 2011 reprezentowała swój kraj w Hollywood zdobywając 2 złote medale i 1 medal brązowy wykonując piosenki Rolling in the Deep, It’s in his Kiss oraz You Haven’t Seen the Last of Me. Po powrocie udała się do Włoch, gdzie ponownie z zespołem PaPPaPoP pojawiła się w popularnym show Io Canto. W 2012 roku rozpoczęła również karierę aktorską. Wystąpiła w dramacie Déjà vu. W czerwcu 2013 roku ukazał się debiutancki singiel Maxine zatytułowany Fed Up. Utwór okazał się hitem i znalazł się na liście TOP 10 utworów najczęściej granych w maltańskich rozgłośniach radiowych. W 2016, Maxine dotarła do finału MESC, gdzie z wykonaniem piosenki Young Love uplasowała się na 5. pozycji.

 

Richard Micallef urodził się na Malcie w 1982 roku. Miłością do muzyki zaraził go ojciec, który odegrał ważną rolę w muzycznej edukacji syna. Jako młodzieniec śpiewał w lokalnych pubach i hotelach wokół wyspy. W 2003 roku wraz z bratem, Waynerem i siostrą Michelle założył zespół o nazwie The Mics, który z utworem Take me back walczył o zwycięstwo w krajowych eliminacjach do Konkursu Eurowizji. Niestety bez większego rezultatu. Na deski sceny MESC rodzeństwo powróciło dwa lata później wykonując utwór It’s up to you. I tym razem wspólne śpiewanie nie przyniosło wokaliście sukcesu. W roku 2006, Richard postanowił zrezygnować ze współpracy z rodzeństwem, opuścił Maltę i udał się do Londynu, gdzie dołączył do zespołu o nazwie Castaway. Cieszył się z roli basisty oraz wokalisty zespołu do momentu, kiedy w 2007 postanowił zaistnieć w Brytyjskim programie X Factor. Zdobył wówczas uznanie u samego Simona Cowella. W niedługim czasie rozpoczął karierę solową i w 2010 powrócił do konkursu MESC z piosenką Change z którą nie zakwalifikował się do finałowej stawki. Rok później zaprezentował Finally, utwór z którym stanął na podium ocierając się o zwycięstwo. Jak sam twierdzi – występ ten zapoczątkował jego solową karierę muzyczną na rynku maltańskim. W 2013 roku otrzymał propozycję przyłączenia do Firelight. W skład zespołu wchodziła trójka jego rodzeństwa, Michelle Mifsud, Wayne Micallef, Daniel Micallef oraz przyjaciele, Tony Polidano i Leslie DeCesare. Grupa w konkursie MESC pojawiła się w tym samym roku i szturmem zdobyła zachwyt wśród fanów, zdobywając możliwość reprezentowania Malty w Konkursie Eurowizji w Kopenhadze. Z utworem Coming Home, zespół w półfinale międzynarodowego konkursu wywalczył 9. miejsce a w finale znalazł się na pozycji 23. Po przygodzie eurowizyjnej, Coming Home znalazło się na liście 100 najlepszych przebojów iTunes granych w Anglii, Szwecji, Danii, Austrii, Holandii, Norwegii, Grecji, Hiszpanii, Niemczech i Irlandii. Firelight ruszyli w trasę koncertową po europie promując swój najnowszy album o nazwie Backdrop of Life. W 2016, Richard postanowił ponownie postawić na rozwój kariery solowej i zaprezentował światu najnowszy singiel zatytułowany Burning, który stał się hitem lokalnych stacji radiowych trafiając na ponad 8 tygodni do TOP 10 najczęściej granych utworów. Tegoroczna propozycja muzyczna uważana jest przez krytyków muzycznych za jedną z najlepszych dotychczas wydanych przez piosenkarza.

 

Brooke śpiewać rozpoczęła w wieku pięciu lat. Od dziecka uparcie namawiała rodziców by zapisali ją do szkoły muzycznej. Ci jednak nie pałali entuzjazmem względem planów córki i postanowili zapisać ją do szkoły baletowej. Od dziecka uczestniczyła w wielu przedstawieniach tanecznych jak i wokalnych. W wieku zaledwie 17 lat postanowiła przeprowadzić się do Londynu, gdzie nawiązała przyjaźń z kilkoma utalentowanymi muzykami. Do współpracy zaprosił ją Joshua Alamu, który stał się jej trenerem oraz mentorem. Pracował on z takimi zespołami jak Little Mix, Fleur East czy Beverly Knight. Borg wielokrotnie występowała w Half Moon Putney, O2 Academy, Indigo O2, Proud Camden czy Ronnie Scotts, gdzie osobiście poznała swojego ulubionego aktora, Kevina Spaceya, któremu wręczyła płytę własnego autorstwa. Do uczestnictwa w MESC namówili ją przyjaciele i blogersi. Utwór Unstoppable powstał dzięki współpracy ze szwedzkimi kompozytorami, niespełna miesiąc przed ostatecznym terminem zgłoszeń propozycji do konkursu. W roku 2016 Brooke wzięła udział w krajowych eliminacjach z piosenką Golden. Zajęła 2. miejsce w finale konkursu.

 

Claudia Faniello. Wraz z bratem, Fabrizio (ESC 2006) użyczyła głosu w chórku maltańskiej propozycji z Eurowizji 2004 – Again & Off Again w wykonaniu Juli and Ludwiga.
Wokalistka w maltańskich preselekcjach udział pierwszy raz wzięła w roku 2006. Z piosenką High Alert! uzyskała 12. miejsce. W 2007 z L-Imħabba Għamja uplasowała się na 7. pozycji w półfinale, a w 2008 roku, z dwiema propozycjami muzycznymi Caravaggio i Sunrise znalazła się w finale konkursu. Z wykonaniem Caravaggio uplasowała się na 2. pozycji a Sunrise przyniosło jej trzecią lokatę. Wówczas wygrana należała do Moreny Camilleri, która w Belgradzie wyśpiewała piosenkę Vodka. W kolejnym roku, postanowiła po raz czwarty wziąć udział w maltańskim festiwalu. Z piosenką Blue Sonata uzyskała 4. miejsce. Rok później z utworem Samsara uzyskała 8. pozycję w maltańskich preselekcjach. W 2011 roku z wykonaniem Movie in my Mind zajęła 9. pozycję a w 2012 kolejny raz otarła się o zwycięstwo zajmując 2. miejsce wykonując tym razem Pure. Bilet na Eurowizję wówczas uzyskał Kurt Calleja z This Is the Night. W 2013 roku nie zaprzestała walki o wyjazd na Eurowizję i z utworem When it’s Time wywalczyła 7. miejsce w finale krajowego konkursu. Po kilku latach przerwy Claudia wraca do stawki walczących o występ na eurowizyjnej scenie. Claudia jest weteranką krajowych zmagań o wyjazd na Eurowizję. Czy w tym roku uda jej się osiągnąć swój cel? tego dowiemy się za niespełna kilkadziesiąt godzi.

 

źródła: tvm.com.mt, własne
foto: tvm.com.mt