Eurowizja 2023 dopiero za kilka miesięcy, lecz pojawia się coraz więcej informacji, a także plotek dotyczącego sezonu selekcyjnego. Szwedzkie Melodifestivalen to jedne z najbardziej lubianych eliminacji przez fanów. Jak co roku, dziennik Aftonbladet podaje nieoficjalne informacje, kto się w nich pojawi. Zazwyczaj one się sprawdzają. Kogo możemy się spodziewać?
Melodifestivalen jest metodą wyboru reprezentanta Szwecji od 1959 roku. Debiut Szwecji rok wcześniej co prawda również odbywał się poprzez preselekcje, lecz były one wewnętrzne. W 2023 odbędzie się 63. edycja festiwalu.
Eurowizja 2023: kto w stawce Melodifestivalen?
Dziennik Aftonbladet pisze o kilku kandydaturach. Według niego, w stawce możemy się spodziewać Loulou Lamotte, która była częścią trio The Mamas. Panie były chórkiem Johna Lundvika na Eurowizji 2019, a także rok później miały wystąpić już w głównej roli z piosenką Move. Niestety, konkurs odwołano. Wystartowały ponownie w 2021 roku i z utworem In The Middle zajęły 3. miejsce w finale preselekcji.
Aftonbladet wspomina również o Wiktorii. Wokalistka uczestniczyła dotychczas w Melodifestivalen trzykrotnie (2016, 2017, 2019). Jej piosenki były dosyć wysoko typowane i lubiane przez fanów. W konkursie ma nie zabraknąć duetu Nordman, który startował w 2005 i 2008 roku, docierając do finału. Swoich sił chce ponownie spróbować Theoz. Ten młody influencer w 2022 roku z piosenką Som du vill zajął 7. miejsce. Po sześciu latach ponownie ma zagościć formacja Panetoz, która uczestniczyła w 2014 i 2016 roku.
Z debiutów możemy się spodziewać duetu Marcusa i Martinusa – to popularni wokaliści w Norwegii i prezenterzy głosów tego kraju na Eurowizji 2017, Emila Henrohna, Smash Into Pieces (zespół rockowy) oraz Melanie Wehbe.
Szwecja na Eurowizji
Szwecja zadebiutowała na Eurowizji w 1958 roku i zajęła 4. miejsce. Kraj dzierży największą ilość zwycięstw po Irlandii: państwo triumfowało aż 6 razy. Najbardziej znanym zwycięzcą jest ABBA i ich kultowe Waterloo. Ów zespół sprzedał łącznie 300 milionów płyt na całym świecie, co czyni go z jednych najlepiej sprzedających się artystów w historii muzyki rozrywkowej.
Warto wspomnieć także o Loreen i jej Euphorii, czy Månsie Zelmerlöwie i jego Heroes. Obie piosenki stały się przebojami w całej Europie. Pomimo tych dobrych rezultatów i takiemu krajowi zdarzały się wpadki. Szwecja była ostatnia w 1963 i 1977 roku. Ostatni udział w 2022 roku okazał się sporym sukcesem. Cornelia Jakobs z kompozycją Hold Me Closer zajęła 4. miejsce, zdobywając 438 punktów.
Źródła: Aftonbladet, SVT, YouTube, Wikipedia, Eurovision.tv