Najmłodsza zwyciężczyni Eurowizji miała jedynie 13 lat. Najmłodsza uczestniczka była jeszcze młodsza. Choć dziś coraz rzadziej widzimy na konkursowej scenie artystów w nieco bardziej zaawansowanym wieku, to właśnie nim teraz poświęcamy chwilę. Z okazji Dnia Babci i Dnia Dziadka przypomnijmy sobie kilku uczestników bliższych swej jesieni życia.
Nie wszyscy artyści prowadzą bogate życie w mediach społecznościowych, chwaląc się nowymi wnukami. Może pojawić się też więc pytanie: w jakim wieku możesz być uznany za babcię/dziadka? Ale przecież wiek to tylko liczba. Przypomnimy więc sylwetki tych uczestników Eurowizji, których bardzo potocznie można tak właśnie nazwać.
Eurowizja z lat zamierzchłych
Pierwszym uczestnikiem, który mógł nosić tytuł najstarszego eurowizyjnego artysty był reprezentant Niemiec w pierwszej edycji konkursu. Walter Andreas Schwarz występując na scenie w Lugano miał niespełna 43 lata. Już dwa lata później tytuł ten przejął André Claveau. Reprezentant Francji jednocześnie wygrał Eurowizję 1958 – miał wówczas nieco ponad 46 lat. Najstarszym zwycięzcą był jeszcze ponad czterdzieści lat, jednak najstarszym eurowizyjnym artystą przestał być w kolejnym roku. Monako wówczas reprezentował Jacques Pills. 53-letni artysta był jednocześnie ex-mężem Edith Piaf i ojcem zwyciężczyni Eurowizji 1960 – Jacqueline Boyer (nota bene z żyjących zwycięzców konkursu – ona wygrała najwcześniej). W 1961 roku, na pięć dni przed swoimi 56. urodzinami, Niemcy reprezentowała Lale Andersen, stając się najstarszą w historii uczestniczką konkursu.
Eurowizja poniżej 50+?
W tamtych czasach wiek powyżej pięćdziesięciu lat wielu uznawało się za dojrzały, czas na wnuki itd. Tamto postrzeganie wieku już chyba przeszło do lamusa. Jednocześnie przez lata w konkursie występowali artyści powszechnie uważani za raczej młodych. Claveau i Andersen przez lata dzierżyli swoje tytuły najstarszych uczestników. Zmiany nastąpiły po dopuszczeniu do konkursu nowych państw. W 2000 roku najstarszym zwycięzcą konkursu został Jorgen Olsen z Danii (wówczas 49 lat), a już rok później tytuł ten przechwycił Dave Benton, reprezentujący Estonię. W 2001 roku skończył 50 lat – aż do dzisiaj jest on najstarszym zwycięzcą (w tym roku zaś jego córka – Sissi – ma szansę wygrać Eesti Laul).
Andersen najstarszą (wiekowo) uczestniczką była aż do 2008 roku. Wówczas jednym z reprezentantów Chorwacji był Ladislav Demeterfy, występujący jako 75 Cents. Tak, zgadliście, miał wówczas 75 lat. Już w 2012 roku ten rekord pobiła jedna z Buranowskich Babuszek – Natalija Pugaczewa (77 lat), a w kolejnym roku 95-letni basista szwajcarskiej Takasy – Emil Ramsauer.
Czy Eurowizja nie jest miejscem dla starszych?
W ciągu ostatnich dziecięciu edycji konkursu mogliśmy zobaczyć wielu starszych, zasłużonych muzycznie artystów. Jednak z roku na rok średnia wieku uczestników wydaje się być coraz niższa. Czy to dobry trend? Czy Eurowizja nie powinna być bardziej inkluzywna? Kto wie, być może w tym roku te statystyki się choć odrobinę odmienią! Tymczasem przypomnijmy sobie najstarszych uczestników z ostatnich edycji:
- 2012: Emil Ramsauer (Szwajcaria) – 95 lat
- 2013: Esma Redžepova (Macedonia) – 69 lat
- 2014: Zaza Miminoshvili (Gruzja) – 59 lat
- 2015: Pertti Kurikka (Finlandia) – 58 lat
- 2016: Kaliopi (Macedonia) – 49 lat
- 2017: Valentina Monetta (San Marino) – 42 lata
- 2018: Ljubomir Dimitijević (Serbia) – 66 lat / Sanja Ilić* – 67 lat
- 2019: Serhat (San Marino) – 54 lata
- 2021: Raymond Geerdt (Belgia) – 61 lat
- 2022: Stojan Jankułow (Bułgaria) – 55 lat
* Sanja Ilić był członkiem grupy Balkanika, ale nie wystąpił na scenie w Lizbonie.
Nie można jednak zakończyć tego artkułu bez choćby wspomnienia o innych, nieco starszych gwiazdach Eurowizji: Agatonasie Jakowidisie (Grecja 2013 – 58 lat), Bonnie Tyler (Wielka Brytania 2013 – 61 lat) czy Engelbercie Humperdincku (Wielka Brytania 2012 – 76 lat). Z okazji Dnia Babci i Dnia Dziadka, chcemy wszystkim babciom i dziadkom życzyć wszystkiego, co najlepsze!
Źródła: Eurovision.tv, Twitter.com, YouTube.com