Po 10 tygodniach litewskiego maratonu wreszcie poznamy reprezentanta naszych sąsiadów. Czy będzie to długo oczekiwany triumf Aistė Pilvelytė a może jednak kraj ten postawi na joke entry? Przekonamy się dziś wieczorem!

Tydzień temu wyłoniono ostateczną, wydawałoby się, szóstkę finalistów selekcji „Eurovizijos” dainų konkurso nacionalinė atranka 2017. Jednak telewizja LRT postanowiła przyznać dziką kartę – głosami telewidzów do rywalizacji przywrócona została Lolita Zero czyli Gytis Ivanauskas.

W tym momencie stawka finałowa kształtuje się następująco:

  1. Paula  Let U Go
  2. Gabrielius Vagelis  Feel Myself Free
  3. Greta Zazza  Like I Love You
  4. Fusedmarc  Rain of Revolution
  5. Aistė Pilvelytė  I’m Like a Wolf
  6. Gytis Ivanauskas  Get Frighten
  7. Kotryna Juodzevičiūtė  Love Shadow

Finał litewskich selekcji śledzić można będzie TUTAJ od godz. 20.00. Dzisiejsze show odbędzie się w Švyturys Arenie w Kłajpedzie, która może pomieścić nawet do 7 tys. widzów.

Kim są uczestnicy dzisiejszego finału?

Paula jest najmłodsza uczestniczka litewskiego finału, lecz nie obawia się ona konkurencji. Debiutancki utwór Let U go szybko zaczął świetnie sobie radzić w serwisie Youtube i juz zdobył prawie 300 tys. wyświetleń. Pomimo tego, że Paula nie była na Litwie znana przed udziałem w selekcjach dziś  większość krajowych stron internetowych pisze o jej sukcesie. Po udziale w selekcjach Paula została zaproszona do spróbowania swoich sił w serialu.

Gabrielius Vagelis stal się sławny po udziale w litewskiej wersji programu „The Voice“ (“Balsas). W 2013 roku próbował swoich sił w selekcjach do Eurowizji, w których wystawił dwa utwory – Sacrifice i I Fall In Love (w duecie z Ievą Zasimauskaite, która również brała udział w tegorocznym litewskim maratonie, lecz odpadła w półfinale). Po ukończeniu szkoły średniej emigrował do Wielkiej Brytani, lecz szybko powrócił na Litwę, gdzie zaczął studiować muzykę oraz rozpoczął karierę modela. Gabriel sam napisał swój eurowizyjny utwór Feel Myself Free.

Kotryna Juodzevičiūtė to zwyciężczyni litewskiego  „The Voice“ z 2015 roku. Dotychczas zdarzyła nagrać kilka własnych utworów, a w zeszłym roku śpiewała w Sztokholmie w chórkach reprezentanta Litwy, Donny’ego Montella. Kotryna bardzo się spodobała atmosfera Eurowizyji, dlatego bardzo pragnie wrócić na eurowizyjną scenę, lecz tym razem jako główna wokalistka. Powalczy o to z utworem Love Shadow.

Fusedmarc to jest zespół audiowizualnej muzyki elektronicznej Chociaż grupa debiutuje w tym roku w  litewskich preselekcjach, ma długie doświadczenie sceniczne. Założyciele zespołu, Denis i Viktorija pierwsze swoje EP – Contraction wydali w 2005 roku. Było ono wielkim przełomem litewskiej muzyki alternatywnej. W swych wystąpieniach zespół stara się łączyć ze sobą dźwięk i obraz. Ich selekcyjny utwór to Rain of Revolution.

Gytis Ivanauskas jest na Litwie słynnym tancerzem, choreografem oraz aktorem, dlatego jego uczestnictwo w selekjach stało się w tym kraju wielką sensacją . Postać Lolity Zero pochodzi w komedii „Zero III“, która jest satyrą litewskiej polityki. W filmie mozna zobaczyć prawie identyczne wystąpienie Lolity, jakie widzimy w preselekcjach. Utwór Get Frighten napisali członkowie słynnego litewskiego zespołu Happyendless.

Greta Šliaužytė (Zazza) na Litwie stała się słynna w 2014 roku, gdy nagrała utwór Let Him Go. Wczesniej przez 12 lat śpiewała w chórze dziewczęcym „Liepaitės“ a także była wokalistką w zespole rockowym „Days of Eclipce“. Dziewczynę zauważył szwedzki producent William Butt i zaproponował nagranie kilku utworów. Wkrótce Greta emigrowała do Szwecji, gdzie aktualnie mieszka, a pracuje w kawiarni, której właścicielem jest Richard Herrey- zwyciężył on Eurowizję w 1984 roku z zespołem Herreys. Eurowizyjna propozycja Grety to Like I Love You.

Aiste Pilvelyte tak długo bierze udział w preselekcjach litewskich, ze chyba już łatwiej policzyć, ile razy jej tam nie widzieliśmy. Jest to jej 11 selekcyjne podejście. Dwukrotnie zajęła drugie miejsce, w 2008 oraz 2010 roku, z utworami Troy on Fire oraz Melancolia.  W zeszłym roku Aiste zajęła w sekcjach piąte miejsce z piosenką  You bet. Chociaż ostatnie utwory dla Aiste pisał hiszpański kompozytor Rafal Artesero, na Eurowizję wokalistka próbuje się dostać z kompozycją I’m Like A Wolf Aminaty Savadogo (ESC 2015 Łotwa). Aiste ogłosiła, że jest to jej ostatni raz w preselekcjach, lecz wokalistka powtarza to już od lat.

Największe szanse na zwycięstwo wydaje się mieć Aiste, która jest nie tylko weteranką, ale też faworytką od samego początku litewskiego maratonu jest jego faworytką – wygrała większość odcinków w których brała udział. Duże szanse ma też grupa Fusedmarc, której piosenka bardzo dobrze radzi sobie w litewskich notowaniach muzycznych. Oczywiście czarnym koniem jest Lolita Zero, która pomimo tego, że została wyeliminowana na wcześniejszym etapie (a potem przywrócona) wcielenie sceniczne Gytisa cieszy się sporą medialną popularnością na Litwie. W głosowaniu na laureata dzikiek karty Lolita zebrała prawie połowę wszystkich głosów. Czy tak samo pokona konkurentów dziś wieczorem?

 

Źródło: eurodiena.lt   Foto: delfi.lt