„Dance Alone” zaskoczyło, zdziwiło i rozbudziło nadzieje Macedończyków na sukces podczas Eurowizji 2017 w Kijowie! Sprawdzamy, co na temat utworu Jany twierdzą lokalne media.

Kompozycja Dance Alone przygotowana przez ekipę z  Simphonix International (ten sam team stoi też za utworem Serbii) został wybrany spośród ponad 200 kompozycji nadesłanych do otwartego konkursu zorganizowanego przez telewizję macedońską. Meri Popova, szefowa macedońskiej delegacji eurowizyjnej zdradziła, że piosenka Dance Alone dość szybko trafiła do siedziby stacji i od razu zachwyciła komisję. „Uważamy, że mamy fantastyczną piosenkę, która świetnie współgra z temperamentem i energią Jany oraz daje możliwość przygotowania spektakularnego występu scenicznego” – mówi Popova w rozmowie z dzienikiem „Nova Makedonija”.

https://www.youtube.com/watch?v=Ddo8n_8pKrQ

Do utworu powstał ciekawy i bardzo pozytywnie oceniany teledysk. Jego reżyserem jest młody Rosjanin mieszkający w Sofii – Seregey Zhelezko. Przyznał, że przygotowanie teledysku przyszło mu z łatwością dzięki świetnej piosence, która dała mu mnóstwo inspiracji. Rozpoczęły się już prace nad koncepcją występu scenicznego i choreografii. Za ruch odpowiedzialna będzie szwedzka tancerka i choreograf – Ambra Succi, która współpracowała przy występach Poli Genovej (ESC 2016) oraz Loreen (ESC 2012). Strojami zajmie się popularna projektantka z Macedonii – Antonija Ristovska, a osobą odpowiedzialną za make-up Jany będzie Aleksandar Biljanovski-Dadar. W ramach promocji przed Eurowizją, Jana Burcheska pojedzie na koncerty w Amsterdamie, Londynie i Tel-Avivie.

Portal popularno.mk prześledził profile społecznościowe macedońskich wokalistów i sprawdził, jak zareagowali na Dance Alone. Karolina Goceva (ESC 2002 i 2007) oraz Tamara Todevska (ESC 2008) są zachwycone Janą i trzymają za nią kciuki w Kijowie. Z kolei popularny DJ Vladimir Blazev przyznał, że nigdy nie był fanem Eurowizji, a zwłaszcza takiej, za którą odpowiedzialna jest telewizja narodowa, ale musi stwierdzić, że Dance Alone go urzekło i z całego serca życzy Janie sukcesu podczas konkursu.

Reakcje fanów Eurowizji także zostały zauważone przez media lokalne. Portal lokalno.mk podaje, że zaraz po premierze Dance Alone w sieci pojawiło się mnóstwo pozytywnych opinii chwalących m.in. światowe brzmienie utworu oraz bardzo ciekawy teledysk. Także w Macedonii reakcje są bardzo pozytywne – wśród komentarzy przewija się głównie myśl, że czegoś takiego Macedonia nigdy na Eurowizję nie wysyłała i jest to spora doza świeżości na lokalnym rynku muzycznym. „Jestem zachwycona tą pozytywną energią i wszystkimi wiadomościami, jakie od Was otrzymuję” – napisała na swoim Facebooku Jana.

Źródło: Nova Makedonija, MakFax, Popularno.mk, fot.: Facebook