Eurowizja 2024 dopiero za kilka miesięcy, lecz sezon preselekcyjny już się rozkręca. Zgodnie z zapowiedzią, nadawca estoński opublikował piosenki , które powalczą o wyjazd na konkurs. Kogo zobaczymy w preselekcjach?
Estonia to jeden z nielicznych krajów, w którym preselekcje są tradycją od debiutu. Obecne Eesti Laul jest nam znane od 2009 roku, zaś wcześniej finał narodowy funkcjonował pod nazwą Eurolaul. Państwo wystartuje 29. raz w Konkursie Piosenki Eurowizji.
Eurowizja 2024: poznaj stawkę Eesti Laul
Półfinaliści:
- OLLIE – My Friend
- Sofia Rubina – Be Good
- Ewert i Two Dragons – Hold Me Now
- Multikas i Ewert Sundja – Oblivion
- Anet Vaikmaa – Serotoniin
- 5MIINUST i Groupup – (nendest) narkootikumidest ei tea me (küll) midagi
- Yonna – I Don’t Know About You
- Silver Jusilo – Lately
- Inga – No Dog On a Leash
- Peter Põder – Korra Veel
- Antsud – Vetevaim
- Cecilia – FOMO
- Traffic – Wunderbar
- Ingmar – Dreaming
- Laura Põldvere – Here’s Where I Draw The Line
Automatyczni finaliści:
- Brother Apollo – Bad Boy
- Daniel Levi – Over The Moon
- Nele-Liis Vaiksoo – Käte ümber jää
- Carlos Ukareda – Never Growing Up
- Uudo Sepp i Sarah Murray – Still Love
UTWORY DOSTĘPNE SĄ TUTAJ!
Eesti Laul 2024: kim są uczestnicy?
Jak to bywa w Estonii, i w tym roku powrotów nie brakuje. Na scenie ponownie ujrzymy weterankę preselekcji, czyli Laurę Põldvere. Wokalistka w Eesti Laul wzięła udział aż z 6 piosenkami. Zadebiutowała w 2005 roku, gdzie solowo z utworem Moonwalk zajęła 2. pozycję, ale jednocześnie wygrała, ponieważ była członkinią grupy Suntribe z 1. lokaty. Zespół ostatecznie na Eurowizji w Kijowie uplasował się na 20. pozycji w półfinale. Próbowała bezskutecznie wygrać jako solistka w 2007, 2009 i 2016, choć zawsze była na podium. W 2017 z kompozycją Verona zatriumfowała w końcu preselekcjach w duecie z Koitem Toome. Ich udział zakończył się 14. miejscem w półfinale. W 2020 ponownie spróbowała swoich sił w Eesti Laul. Piosenka Break Me w jej wykonaniu zajęła 11. miejsce w finale. Co ciekawe, Laura w 2021 wzięła udział w fińskich selekcjach – Uuden Musiikin Kilpailu. Jej Play zdobyło jednak ostatnie 7. miejsce.
Warto wspomnieć również o grupie Traffic, która podobnie jak Laura pojawiła się w preselekcjach z 6 piosenkami. Zadebiutowali w 2008 roku, wykonując utwór It’s Never Too Late w duecie z Luisą Värk. Dało im to 5. pozycję w finale. Rok później ponownie pojawili się w selekcjach. Z kompozycją See päev dotarli do superfinału, gdzie dość mocno przegrali z grupą Urban Symphony. Jednak jest ich to najlepszy wynik po dziś dzień. W 2012 i 2014 uplasowali się odpowiednio na 3. i 5. miejscu. Powrócili w 2020 roku z piosenką Üks kord veel i choć nie wygrali, to ich utwór został wymieniony jako jeden z największych hitów w Estonii w tamtym roku. Ostatni raz pojawili się w 2022, nie awansując jednak nawet z ćwierćfinału.
Pozostali uczestnicy:
OLLIE z piosenką Venom został laureatem 2. pozycji w preselekcjach w 2023 roku. Inga to uczestniczka zmagań z 2019 i 2020 roku. Yonna, to tak naprawdę Johanna Eendra, która podobnie jak Inga walczyła o wyjazd na Eurowizję w selekcjach w 2019 roku. Jej Miks sa teed nii zakończyło rywalizację na 10. miejscu w półfinale. Silver Jusilo i Peter Põder próbowali swoich sił w 2022, lecz bez większego powodzenia, zostając w ćwierćfinale. Sofia Rubina wystartuje 6. raz. Najwyższe miejsce osiągnęła w roku 2006 z kompozycją Open Up Your Heart, z którą zakończyła udział na 7. pozycji. Daniel Levi pojawił się w 2015 i 2017 roku. W obydwu przypadkach dotarł do finału. Carlos Ukareda znany jest fanom Eurowizji z edycji 2023. Z piosenką Whiskey Won’t Forget zajął 3. miejsce w rundzie drugiej 2. półfinału, nie awansując do finału. Uudo Sepp wziął udział w 2020 i uplasował się w finale na 10. miejscu.
Eesti Laul 2024: co wiemy?
Estonia nieco zmienia format preselekcji. Rezygnuje z 2 półfinałów i pozostawia 1, w którym zmierzy się 15 uczestników. W pierwszej rundzie awansujących wybiorą jurorzy oraz widzowie w stosunku proporcjonalnym 50:50, zaś w drugiej rundzie tylko widzowie. Nie wiemy, ilu artystów awansuje z każdej rund, ale łącznie ma być ich 5. Dołączą oni do 5 automatycznych finalistów wybranych przez nadawcę, zatem w finale łącznie będzie 10. uczestników, którzy powalczą o udział w Eurowizji. W nim samym format będzie niemal identyczny jak w półfinale. Koncerty zaplanowano na 20 stycznia (półfinał) oraz 17 lutego (finał). Poprowadzi je duet w postaci Tõnisa Niinemetsa oraz Grety Kuld, których znamy z edycji 2023.
Estonia na Eurowizji
Estonia próbowała wziąć udział w Eurowizji w 1993. Wówczas odbyła się pierwsza runda kwalifikacyjna do głównego konkursu – Kvalifikacija za Millstreet. Wzięło w niej udział 7 krajów, łącznie z Estonią. Walczyły jeszcze: Chorwacja, Bośnia i Hercegowina, Słowenia, Węgry, Rumunia oraz Słowacja. Całość odbyła się w stolicy Słowenii – Lublanie. Kraje głosowały na siebie nawzajem. Estonię reprezentowała Janika Silamaa z piosenką Muretut meelt ja südametuld. Niestety, państwo zakończyło swój udział na 5. lokacie, czym nie awansowało do głównego konkursu rozgrywanego w Irlandii. Nadawca ERR miał zapewnione miejsce rok później, w 1994, i z tego prawa skorzystał. Pierwszą reprezentantką została Silvia Vrait z piosenką Nagu merelaine. Debiut okazał się nieudany. Udział zakończył się na 24. pozycji z zaledwie 2 punktami na koncie.
Pierwszy większy sukces odnotowano w 1996 w Norwegii. Maarja Liis-Lius oraz Ivo Linna byli na wysokim 5. miejscu. Kolejny większy sukces to pierwsze i jedyne zwycięstwo. Estonia zatriumfowała w 2001 podczas konkursu w Danii. Tanel Padar i Dave Benton oraz grupa 2XL z utworem Everybody zdobyli 198 punktów. Dzięki temu rok później Eurowizja trafiła do stolicy – Talinna. Łącznie w ciągu 29 startów kraj znalazł się w 11 razy w najlepszej dziesiątce. W tym roku reprezentantką została Alika z utworem Bridges. Awansowała ona z półfinału Eurowizji z 10. miejsca, aby w finale zająć wysokie, 8. miejsce.
Eurowizja 2024: co wiemy?
68. Konkurs Piosenki Eurowizji zorganizuje Szwecja za sprawą zwycięstwa Loreen z utworem Tattoo. Miejscem wydarzenia będzie Malmö Arena, gdzie odbyło się ono już w 2013 roku, również po wygranej Loreen. Półfinały konkursu zobaczymy 7 i 9 maja, a Wielki Finał – 11 maja 2024 roku. Nieznane pozostają szczegóły dotyczące prowadzących. Slogan brzmi United By Music – tegoroczne hasło pozostało w użyciu na kolejne lata.
W konkursie udział weźmie 37 państw. Po 31 latach przerwy w stawce historycznie znajdzie się Luksemburg, którego reprezentanta poznamy 27 stycznia podczas preselekcji. Niestety w konkursie zabraknie ponownie Bułgarii, Macedonii Północnej i Słowacji. Znamy już reprezentantów Belgii, Grecji oraz Cypru. Z kolei Francja wskazała już reprezentanta i piosenkę. O udziale w konkursie poinformowała również Telewizja Polska.
Źródła: ERR, YLE, Eurovision.tv, Eurovisionworld, Wikipedia, YouTube