6 kwietnia 1974 r. supergrupa ABBA rozpoczęła międzynarodową karierę zdobywając w konkursie Eurowizji, w angielskim Brighton, pierwsze miejsce dla Szwecji utworem Waterloo.
Był to przełomowy moment, od tego dnia muzyka zespołu ABBA zaczęła podbijać serca ludzi na całym świecie. Jednocześnie poziom, wykonanie i popularność tego utworu bardzo wysoko ustawiła muzyczną poprzeczkę dla kolejnych zwycięzców Eurowizji. Już w maju tego roku niesamowitym ukoronowanie historii zespołu będzie uroczysta ceremonia na dworze królewskim w Sztokholmie. Pierwszy raz w swej karierze wszyscy członkowie zespołu ABBA zostaną odznaczeni Królewskim Orderem Wazy za wyjątkowe i długotrwałe zasługi muzyczne dla szwedzkiego społeczeństwa.
Eurowizja: Fenomen zespołu ABBA
Można mówić o fenomenie nieustannej popularności zwycięzców Eurowizji 1974. Zaledwie w 2022 roku ABBA świętowała sprzedanie 2,5 mln egzemplarzy albumu Voyage na całym świecie. Voyage był pierwszym krążkieme studyjnym zespołu od czasu The Visitors, który ukazał się 30 listopada 1981 roku. Podobnie jak w przypadku wszystkich poprzednich albumów studyjnych ABBY, Voyage został napisany i wyprodukowany przez Benny’ego Anderssona i Björna Ulvaeusa, a ich aranżacje i teksty uzupełniał niepowtarzalny, ponadczasowy wokal Agnethy Fältskog i Anni-Frid Lyngstad. Warto przypomnieć, że na liście pięciu najlepiej sprzedających się szwedzkich zespołów na świecie (albumy i single łącznie) pierwsze miejsce zajmuje oczywiście ABBA z wynikiem500 mln, a na dalekim drugim miejscu jest Roxette z 75 mln.
Od momentu zwycięstwa zespołu na Eurowizji w 1974 roku, na temat grupy Abba napisano setki artykułów i podsumowań, nakręcono filmy, w tym musical Mamia Mia! z premierą w 2005 roku. Przez Australię w połowie lat 70. przeszła istna Abbamania, zaś w całej Skanydnawii można było kupić lalki typu barbie wzorowane na słynnej grupie. A my, z związku z 50-leciem zwycięstwa Waterloo, zbadaliśmy relacje zespołu ABBA z ich ojczyzną.
ABBA: Szwedzkie początki
Często powtarzanym mitem jest to, że zespół ABBA nigdy nie był doceniany w swojej ojczystej Szwecji. Tymczasem, w 1972 roku, zanim grupa zwyciężyła konkurs Eurowizji, hitem w Szwecji stał się utwór People Need Love, który był pierwszym singlem zespołu. Szwedzi zakochali się w magicznym połączeniu Agnethy, Björna, Benny’ego i Fridy, zaś Waterloo wkrótce potem pobiło wszystkie dotychczasowe rekordy sprzedaży albumów w Szwecji. Przez jakiś czas każdy nowy krążek pobijał rekord ustanowiony przez poprzedni. Album Arrival, wydany w 1976 roku, sprzedał się podobno w 740 000 egzemplarzy, co oznacza, że zakupiło go aż 10 procent szwedzkiej populacji!
Trzeba jednak przyznać, że lata 70. w szwedzkich mediach nie były dobrym czasem dla muzyki pop. Krytycy podchodzili bardzo podejrzliwie wobec emitowanych w telewizji i radiu reklam czy innych form popularyzowania muzyki, takich jak listy przebojów. Dlatego słynne promocyjne klipy zespołu ABBA szwedzka telewizja pokazywało bardzo rzadko, jeśli w ogóle. Na przykład cztery klipy powstałe na potrzeby albumu ABBA – Mamma Mia, SOS, Bang-A-Boomerang i I Do, I Do, I Do, I Do, I Do – zostały wyemitowane długo potem jako jeden długi film, w programie zatytułowanym 4 x ABBA.
Szwedzkie media wreszcie doceniają zwycięzców Eurowizji
W listopadzie 1976 r. telewizja wyemitowała dokument zatytułowany Abba-dabba-doo!!, w którym po raz pierwszy pokazała grupę w dobrym świetle. Nie stało się to bez powodu. Wcześniej zespół ABBA dostąpił najwyższego zaszczytu, gdy został wybrany jako jedyny zespół popowy do wystąpienia w telewizyjnej gali w hołdzie królowi Szwecji Karolowi XVI Gustawowi i przyszłej królowej Silvii Sommerlath. Gala była transmitowana w przeddzień ślubu pary królewskiej w czerwcu 1976 r.
Od tego momentu szwedzkie media stale kontynuowały popularyzację grupy, a potem utworów nagrywanych przez członków zespołu. Na przykład, podczas gdy anglojęzyczne solowe albumy Fridy i Agnethy odniosły umiarkowany sukces w innych krajach, w Szwecji wszystkie cieszyły się ogromną popularnością, a większość z nich zajęła pierwsze lub drugie miejsce na listach przebojów. Również obecnie wydaje się, że szwedzka lojalność wobec zespołu ABBA i wszystkiego, co jest z nią powiązane, jest tak samo silna jak zawsze.
Eurowizja zawsze popularna. Zaplanuj podróż na Eurowizję 2024 już teraz
Aż 66% biletów na Eurowizję 2024 zakupili Szwedzi. Pozostałe 34% znajduje się w rękach fanów z całego świata, w tym Polacy zajmują miejsce w pierwszej dziesiątce.
Tymczasem ty, wybierz komfortowy prom do Szwecji na Eurowizję 2024 z noclegiem w doskonałej cenie. Wyrusz z TT-Line ze Świnoujścia do Trelleborga (morskiego portu leżącego zaledwie 30 km od Malmö).
Skorzystaj ze specjalnej oferty dla fanów Eurowizji. Zyskaj 15 % rabatu z kodem TTVISION. Promocja obowiązuje od 16.04.2024 do 9.05.2024 na rejsy w terminie od 26.04.2024 do 12.05.2024.
* współpraca barterowa *
Autorką tekstu jest Agnieszka Blandzi