75. edycja Festiwalu Piosenki Włoskiej zbliża się wielkimi krokami. Rolę szefa Sanremo z powrotem objął Carlo Conti. Dziś znamy już harmonogram oraz zmiany w regulaminie wydarzenia. Oto najważniejsze informacje!
Festiwal powstał w 1951 roku i wielokrotnie posłużył do wyboru reprezentanta Włoch na Konkurs Piosenki Eurowizji. W ostatnich latach tradycja ta była kultywowana i – jak wynika z regulaminu opublikowanego przez RAI – pozostaje z nami na przyszły rok.
Sanremo 2025: finał 15 lutego, zwycięzca z biletem na Eurowizję
Początkowo, 75. Festiwal Piosenki Włoskiej w Sanremo miał się rozstrzygnąć 8 lutego. Z uwagi na rozgrywki piłkarskie Coppa Italia organizatorzy postanowili przesunąć wydarzenie o tydzień. Koncerty obejrzymy więc od 11 do 15 lutego. Po kilku latach prowadzenia festiwalu z roli dyrektora artystycznego odszedł Amadeus. Decyzją telewizji RAI zastąpi go Carlo Conti, szef Sanremo w latach 2015-2017. Scenografię w przyszłym roku przygotuje Riccardo Bocchini, odpowiedzialny za to samo również w latach 2015-2017.
Pod względem regulaminowym zaszły nieznaczne zmiany. Nie obejmują one jednak Eurowizji 2025: podobnie jak w ostatnich edycjach, po wybraniu listy uczestników artyści będą musieli w określonym terminie zadeklarować chęć reprezentowania Włoch w Szwajcarii. Jeśli laureat festiwalu złożył ten dokument, automatycznie zostaje włoskim przedstawicielem w konkursie, a jeśli nie – RAI ma prawo wybrać reprezentanta spośród pozostałych uczestników Sanremo. Tym samym, Włochy formalnie potwierdziły swój udział w 69. Konkursie Piosenki Eurowizji.
Mniej piosenek, powrót Nuove Proposte, covery bez wpływu na finał
O Złotą Palmę w Sanremo 2025 walczyć będą 24 piosenki, o sześć mniej niż ostatnio. Tym razem debiutanci z programu Sanremo Giovanni nie dostaną się do głównego konkursu – wystąpią za to w powracającej po trzech latach przerwy sekcji Nuove Proposte. Podczas drugiego wieczoru festiwalu dziennikarze i widzowie wyłonią dwóch finalistów spośród czworga debiutantów. Zwycięzcę w tej kategorii poznamy dnia czwartego, po części głównej.
Już pierwszego dnia 24 uczestników zaprezentuje premierowo swoje propozycje, a prowadzący ogłoszą w losowej kolejności zdobywców pięciu najlepszych wyników w głosach Centrum Prasowego. Drugiego i trzeciego dnia połowę wykonawców (po dwunastu) ocenią w systemie 50:50 dziennikarze radiowi i telewidzowie. Podczas czwartej gali tradycyjnie wysłuchamy coverów przebojów sprzed lat. Prowadzący ogłoszą zwycięzcę wieczoru, ale punktacja z koncertu coverów tym razem nie wliczy się do rankingu generalnego.
Formuła finału nie zmienia się: 24 uczestników zaśpiewa raz jeszcze, a organizatorzy otworzą głosowanie telewidzów. Jego połączenie z wynikami trzech pierwszych wieczorów wyłoni pięcioro superfinalistów. W ścisłym finale głosowanie rusza od zera. Zwycięzcę Sanremo 2025 w nocy z 15 na 16 lutego wyłonią dziennikarze, przedstawiciele radiostacji i telewidzowie w proporcji 33:33:34.
Sanremo 2024 było rekordowe
Tegoroczna edycja przyciągnęła najwięcej widzów w XXI wieku. Moment ogłoszenia zwyciężczyni śledziło ponad 90% widowni telewizyjnej, a wygenerowane zyski przyniosły ponad 60 mln euro. Po raz pierwszy od 2014 roku Sanremo wygrała kobieta – Angelina Mango z utworem La Noia. W finale Eurowizji Włoszka zajęła siódme miejsce, co stanowi jeden ze słabszych wyników od powrotu kraju w 2011 roku. Podczas festiwalu nie obyło się bez kontrowersji wokół jej zwycięstwa – wygrała dzięki ogromnemu poparciu prasy. W głosach telewidzów zdecydowanie triumfował popularny raper z Neapolu, Geolier.
Podsumowanie i pełne wyniki Sanremo 2024 znajdziesz TUTAJ.
źródła: regulamin Sanremo 2025 – RAI, Eurovoix / fot. RAI, EBU