Duński nadawca DR właśnie opublikował stawkę preselekcyjną. W wielkim finale zmierzy się ośmioro kandydatów. Wśród uczestników znalazło się kilka twarzy znanych szerzej duńskiej widowni. Nie zabraknie także powiązań z Eurowizją, w tym jest nawet jeden polski akcent. Czy po latach niepowodzeń Eurowizja 2025 będzie przełomem dla Duńczyków?
Eurowizja i duński paradoks
Dania jako ostatnia spośród krajów nordyckich opublikowała listę uczestników swojego finału narodowego. Dansk Melodi Grand Prix rokrocznie cieszy się dużym zainteresowaniem, szczególnie biorąc pod uwagę spadek popularności telewizji jako medium w ogóle. Zeszłoroczne show obejrzało około milion widzów w Danii, przewyższając prawie dwukrotnie oglądalność drugiego najpopularniejszego wówczas programu. Jak na sześciomilionową populację jest to wynik godny pozazdroszczenia przez wielu większych nadawców. Jednak dotychczas nie miało to przełożenia zarówno na poziom muzyczny, jak i rezultat na samej Eurowizji. Dania ostatni raz awansowała do wielkiego finału w 2019 roku i tym samym na tle swoich sąsiadów wypada dużo słabiej. W ciągu ostatnich 5 lat zarówno Norwegia, jak i Islandia przynajmniej raz znalazły się w pierwszej piątce finału, natomiast Szwecja i Finlandia dwa lata temu rywalizowały o zwycięstwo w konkursie.
Dansk Melodi Grand Prix 2025: Będzie wielki powrót?
Jeszcze przed oficjalną publikacją stawki w mediach społecznościowych pojawiły się plotki, iż na liście uczestników znajdzie się osoba, która już reprezentowała Danię na Eurowizji w przeszłości. Wszystko wskazywało na Tima Schou, dawnego członka duńskiej grupy A Friend In London, która zajęła piąte miejsce na Eurowizji 2011. Zespół rozpadł się dziesięć lat temu, a sam Schou wybrał się w podróż po świecie. Po powrocie zdecydował o rozpoczęciu solowej kariery. Ostatecznie spekulacje okazały się prawdą i dziś w serwisach streamingowych miał premierę utwór Proud, z którym artysta zawalczy o ponowne reprezentowanie swojej ojczyzny.
Eurowizja 2025: talent show kluczem do duńskiego sukcesu?
W stawce znalazły się także dwa nazwiska, których muzyczna droga rozpoczęła się w talent show. Jednym z nich jest Mariya Apollonia, która wzięła udział w duńskiej wersji programu X Factor w zeszłym roku. Drugim natomiast Andreas Kruse, zwycięzca tego samego show z 2018 roku – wówczas był członkiem grupy Place On Earth. Od 2022 występuje jako solista.
Na liście znaleźli się również artyści, którzy są dopiero na początku swojej drogi jako wokaliści. Do tego grona można zaliczyć Adel the Second, którego konkursowa propozycja The Unluckiest Boy Alive stanowi jego drugi utwór w karierze. A także Hervé Toure, który dotychczas spełniał się jako aktor teatralny oraz… piłkarz trzeciej ligi francuskiej. Artysta jako jedyny wystąpi z piosenką w języku duńskim. Niemniej, nie jest to jedyny aktor w stawce, gdyż w finałowej ósemce znalazła się także Sissal, piosenkarka z Wysp Owczych, która spełnia się również jako aktorka dubbingowa.
Autorzy wychodzący z cienia i polski akcent
Stawkę dopełniają dwa nazwiska dotychczas kojarzone głównie z produkcją muzyczną. Chodzi o Maxa Ulvera, autora piosenek i producenta muzycznego, który poza rodzimym rynkiem wybił się głównie w Azji. Jest autorem jednego z hitów chińskiej supergwiazdy o pseudonimie KUN. Tym razem jednak Ulver postanowił sam zaprezentować się na scenie i w preselekcjach wykona utwór Supernova.
Drugą kompozytorką jest Maria Mathea, która już wcześniej tworzyła kompozycje do duńskich eliminacji. Jest także współautorką utworu Solo, z którym Blanka reprezentowała Polską na Eurowizji w 2023. Duńska artystka wielokrotnie występowała także w chórkach, m.in. zespołu Hooverphonic, dobrze znanemu środowisku fanów ESC.
Dansk Melodi Grand Prix: lista piosenek konkursowych
Finał preselekcji w Danii odbędzie się 1 marca o godzinie 20:00 czasu środkowoeuropejskiego w hali Jyske Bank Boxen w Herning. Show poprowadzą Stéphanie Surrugue oraz Sara Bro. Nadawca DR potwierdził, iż w widowisku gościnnie wystąpią dwie reprezentantki tego kraju – Birthe Kjær (ESC 1989) oraz Saba (ESC 2024). Lista uczestników DMGP, zgodnie z kolejnością startową, prezentuje się następująco:
- Mariya – I Belong To Me
- Tim Schou – Proud
- Max Ulver – Supernova
- Hervé Toure – ALLEZ ALLEZ
- Maria Mathea – Air
- Adel the Second – The Unluckiest Boy Alive
- Sissal – Hallucination
- Andrea Kruse – Hear My Prayer
Zwycięzcę wybiorą jurorzy oraz telewidzowie w stosunku 50:50. Eliminacje będą podzielone na dwa etapy – spośród ósemki uczestników trójka awansuje do tzw. Superfinału.
Historia Danii na Eurowizji
Dania zadebiutowała w konkursie w 1957 w wielkim stylu, od razu plasując się w pierwszej trójce show. Później kraj ten jeszcze sześciokrotnie znalazł się na podium, w tym trzy razy wygrywając konkurs: w 1963, 2000 oraz 2013. Wszystkie trzy konkursy Duńczycy zorganizowali w Kopenhadze. Obecnie Dania ma swoją najsłabszą passę w konkursie w całej historii. W ostatnich czterech edycjach Eurowizji duńscy reprezentanci nie zdołali awansować do wielkiego finału.
Eurowizja 2025 – co, gdzie, kiedy
69. Konkurs Piosenki Eurowizji odbędzie się w Bazylei po zwycięstwie Nemo z utworem The Code. Kraj zwyciężył po raz trzeci, po wygranych Lys Assii (1956) i Celine Dion (1988). Slogan będzie brzmiał United By Music – hasło Eurowizji 2023 pozostało z nami na stałe. Konkurs poprowadzą Hazel Brugger, Sandra Studer i Michelle Hunziker.
Udział weźmie 37 państw po niespodziewanej rezygnacji Mołdawii. Po dwuletniej przerwie powraca Czarnogóra. Reprezentanta Polski wybiorą telewidzowie podczas publicznych preselekcji 14 lutego, a pełny kalendarz nadchodzącego sezonu jest dostępny TUTAJ.
Źródła: DR; Eurovision.tv, Eurovoix.com