Eurowizja 2025 już jutro! Dzisiaj, 24 godziny przed startem wtorkowego show, rozpoczęła się próba pierwszego półfinału dla jurorów, których głosy w awaryjnym przypadku zostaną użyte. Jak się zapowiada pierwszy półfinał?
Konkurs Piosenki Eurowizji w Bazylei zbliża się wielkimi krokami, a w St. Jakobshalle trwają ostatnie próby przed startem konkursu. Dzisiaj uczestnicy wystąpili dwa razy – najpierw na próbie prasowej, a teraz wieczorem dla jurorów. Warto pamiętać, że w półfinałach głosują jedynie widzowie, lecz w przypadku problemów z oddawaniem głosów, zostaną użyte punkty komisji jurorskiej.

Kto wystąpi w pierwszym półfinale?
W pierwszym półfinale Eurowizji 2025 wystąpi 15 państw, w tym reprezentantka Polski – Justyna Steczkowska. Wtorkowe show otworzy Islandia, zamknie Cypr, a nasza delegacja zaprezentuje się jako druga w kolejności. W tym półfinale zaprezentują się:
- 1. 🇮🇸 Islandia: VÆB – Róa
- 2. 🇵🇱 POLSKA: Justyna Steczkowska – Gaja
- 3. 🇸🇮 Słowenia: Klemen – How Much Time Do We Have Left
- 4. 🇪🇪 Estonia: Tommy Cash – Espresso Macchiato
- Występ gościnny: 🇪🇸 Hiszpania: Melody – Esa Diva
- 5. 🇺🇦 Ukraina: Ziferblat – Bird of Pray
- 6. 🇸🇪 Szwecja: KAJ – Bara Bada Bastu
- 7. 🇵🇹 Portugalia: NAPA – Deslocado
- 8. 🇳🇴 Norwegia: Kyle Alessandro – Lighter
- 9. 🇧🇪 Belgia: Red Sebastian – Strobe Lights
- Występ gościnny: 🇮🇹 Włochy: Lucio Corsi – Volevo essere un duro
- 10. 🇦🇿 Azerbejdżan: Mamagama – Run With U
- 11. 🇸🇲 San Marino: Gabry Ponte – Tutta l’Italia
- 12. 🇦🇱 Albania: Shkodra Elektronike – Zjerm
- 13. 🇳🇱 Holandia: Claude – C’est La Vie
- 14. 🇭🇷 Chorwacja: Marko Bošnjak – Poison Cake
- Występ gościnny: 🇨🇭 Szwajcaria: Zoë Më – Voyage
- 15. 🇨🇾 Cypr: Theo Evan – Shh
Otwarcie pierwszego półfinału
Początek pierwszego półfinału rozpoczyna się filmikiem powstającego świata, później na scenie widzimy tancerzy oraz muzyków z tradycyjnymi instrumentami szwajcarskimi. Muzyka do której tańczą, z czasem przeradza się w zmodyfikowaną wersję The Code. Potem prowadzące przedstawiają wszystkie zasady głosowania, uczestników oraz to co nas czeka.

1. 🇮🇸 Islandia: VÆB – Róa
Jako pierwsza na scenie występuje Islandia! W tym roku, artyści nagrywają swoje pocztówki w różnych lokalizacjach Szwajcarii, a islandzki duet nagrał w… cyrku. Występ koncepcyjnie przypomina ten z preselekcji. Różnią się wizualizacje i troszkę choreografia. Wokalnie mogli być ciut lepiej, ale mimo wszystko Islandia rozruszała arenę!

2. 🇵🇱 POLSKA: Justyna Steczkowska – Gaja
Czas na Justynę Steczkowską! Nasza reprezentantka na pocztówce jest w górskim kurorcie i odśnieża stok. Występ bardzo efektowny! Mnóstwo ognia, dynamiki – dawno nie było takiego występu z naszego państwa. Wokalnie bez zarzutów, a widownia zareagowała na polskie wystąpienie bardzo pozytywnie z wielkimi brawami i wiwatami.

3. 🇸🇮 Słowenia: Klemen – How Much Time Do We Have Left
Słowenia zaczyna się od pocztówki także w górach. Co do występu, jest on bardzo prosty i podobny do tego co w preselekcjach EMA. Na scenie Klemenowi towarzyszy także jego żona – to o jej chorobie jest ten utwór. Występ bardzo klasyczny, a robi ogromne wrażenie!

4. 🇪🇪 Estonia: Tommy Cash – Espresso Macchiato
Estończyk w pocztówce występuje na torze wrotkowym, ucząc się jazdy. Następnie, po pocztówce, przechodzimy do występu, który rozpoczyna się na czerwonym dywanie. Występ jest dużo bardziej dopracowany niż w Eesti Laul i wygląda bardzo spójnie. Wokalnie jest bardzo źle, ale widzom i tak się to spodoba! Po Estonii następuje przerwa i są zaprezentowane trzy najbardziej znane piosenki, stworzone przez Szwajcarów.

Występ gościnny: 🇪🇸 Hiszpania: Melody – Esa Diva
Melody prezentuje bardzo zaawansowany występ! Na początku widać artystkę w długiej, czarnej, eleganckiej sukni, z której wychodzą tancerze. Następnie jest ubrana w srebrny kombinezon, prezentując dosyć zaawansowany układ choreograficzny. Był to z pewnością ciekawy występ!

5. 🇺🇦 Ukraina: Ziferblat – Bird of Pray
Po Hiszpanii czas na Ukrainę! Bardzo ładnie pokazane są chórzystki – światła wtedy są zgaszone, a one mają świecące się kule, które przekładają w różne miejsca w kamerze. Co do reszty występu, jest mocno średnio. Realizacyjnie nie przypomina to poprzednich świetnych występów Ukrainy, a wokal też nie brzmi zbyt czysto. Z pewnością jeden z gorszych wystąpień Ukrainy na Eurowizji.

6. 🇸🇪 Szwecja: KAJ – Bara Bada Bastu
Przed nami Szwecja! W porównaniu do Melfestu – różnią się wizualizacje i mikrofony są wzorowane na gałązki wierzby. Reakcja publiki jest bardzo pozytywna – z pewnością Szwecja zgarnie dużo punktów od widzów.

7. 🇵🇹 Portugalia: NAPA – Deslocado
Przyszedł czas na spokojną Portugalię. Zespół NAPA stawia w swoim występie na przekaz emocji i piosenki, bez wielkiego show. Prezentują się bardzo ładnie, z klasą, ale czy to na finał wystarczy? Może być bardzo ciężko…

8. 🇳🇴 Norwegia: Kyle Alessandro – Lighter
Jako ósma występuje dzisiaj Norwegia i Kyle Alessandro. Występ nie różni się niczym od tego co było widać w preselekcjach. Dla fanów wrażenia nie zrobi, ale na zwykłych „niedzielnych” widzów może to zadziałać. Norwegia nie powinna mieć problemów z awansem do finału tegorocznej Eurowizji.

9. 🇧🇪 Belgia: Red Sebastian – Strobe Lights
Po Norwegii czas na Belgię! Bez niespodzianki – w występie dominuje czerwony kolor. Razem z Polską – najbardziej dynamiczny występ do tej pory. Wygląda to bardzo efektownie, a wokalnie jest też świetnie. Na wizualizacjach, pod koniec wystąpienia, widać ludzi tańczących w rytm piosenki. Wygląda to bardzo dobrze. Miejsce Belgii w finale tegorocznego konkursu nie powinno być problemem.

Występ gościnny: 🇮🇹 Włochy: Lucio Corsi – Volevo essere un duro
Występ Włoch zapowiada się na bardzo klasyczny, nie znajdziemy tam wielkiego show. Uwaga skupia się na przekazie piosenki – w dole ekranu jest wyświetlone angielskie tłumaczenie. Bardzo statyczna, spokojna prezentacja i z pewnością znajdzie to wielu fanów!
Po Włoszech jest czas na dłuższą przerwę. W trakcie niej, prowadzące rozmawiają przy publice i prezentowane są wspominkowe materiały z poprzednich lat Eurowizji.

10. 🇦🇿 Azerbejdżan: Mamagama – Run With U
Chwilowa przerwa zaczyna się od Azerbejdżanu, który prezentuje się na scenie całkiem dobrze! To będzie bardzo wesoły i radosny występ, w stylistyce zespołów lat 70. i 80. Wokalnie też jest całkiem ok i wydaje mi się, że widzowie zwrócą uwagę na tegoroczna piosenkę Azerów. Czy to będzie powrót do finału dla tego kraju?

11. 🇸🇲 San Marino: Gabry Ponte – Tutta l’Italia
Przyszedł czas na Wło… to znaczy San Marino. Jestem pewny, że jeśli ktoś, kto nie zna tego utworu i nie spojrzy na reprezentujący kraj, od razu pomyśli, że w półfinale biorą udział Włochy. Występ jest iście radosny, a wszystkie elementy prezentowane na wizualizacjach pochodzą z Italii. Aplauz publiki bardzo duży! Będzie finał?

12. 🇦🇱 Albania: Shkodra Elektronike – Zjerm
Nadszedł czas na Albanię! Co to było za show! Głównym elementem występu były wizualizacje. Świetna gra z kamerą Beatriçe, Kolë swój moment w piosence wykorzystał równie świetnie. Końcówka występu to bardzo dużo ognia – i dosłownie i w przenośni. Praca kamer mogła być ciut lepsza, ale to zdecydowanie nie będzie przeszkodą w awansie do finału.

13. 🇳🇱 Holandia: Claude – C’est La Vie
Z trzynastką prezentuje się Holandia. Czy to będzie pechowa trzynastka? Ciężko powiedzieć, aczkolwiek z awansem do finału nie będzie najpewniej większych problemów. Holender wypadł w porządku, występ też jest ciekawy i na ten moment to zdecydowanie najmniej zaawansowany kamerowo występ.

14. 🇭🇷 Chorwacja: Marko Bošnjak – Poison Cake
Jeden z ostatnich krajów dzisiejszego wieczoru to Chorwacja! Matko w występie zamienia się w czarnoksiężnika i stoi przy dużym kotle z trucizną. Wokalnie wciąż jest bardzo kiepsko – wyższe wokalizy nie były zbyt przyjemne dla ucha. Całość występu zapowiada się bardzo chaotycznie, w kamerach też panuje „misz masz”. Mam skojarzenia z Samantą Tiną i jej występem dla Łotwy w 2021 – równie niby coś się dzieje, ale w zasadzie tak naprawdę nic. Mocny kandydat do odpadnięcia w półfinale.

Występ gościnny: 🇨🇭 Szwajcaria: Zoë Më – Voyage
Czas na ostatni występ automatycznego finalisty, czyli Szwajcarii. Po poprzednim występie, przyda się chwila takiego spokoju. Co za wokal! Absolutna perfekcja pod tym względem, a w telewizji występ wygląda bardzo efektownie. Absolutnie mnie nie zdziwi jeśli Szwajcaria ponownie wygra głosowanie jury.

15. 🇨🇾 Cypr: Theo Evan – Shh
Stawkę dzisiejszego półfinału zamyka energetyczny Cypr. Cały występ polega tak na prawdę na zabawie rusztowaniem i tworzeniem z niego różnych wzorów. Występ jest bardzo wymagający, co słychać po wokalu Theo. Niestety, ale Cypryjczyk trochę niedomaga wokalnie. Mimo wszystko, raczej nie będzie to przeszkodą w awansie.

Występy gościnne pierwszego półfinału
Po występie Cypru od razu rozpoczyna się głosowanie widzów i skrót występów. W przypadku Polski, wykorzystano fragment z agmami i tańca Justyny Steczkowskiej. Polska część wyróżnia się w skrócie półfinalistów. Następnie czas na prezentację szwajcarskich zwycięzców Eurowizji, a to jest skrótem do występu prowadzących, najpewniej o tytule „Made in Switzerland”. Przedstawiają one występ w dosyć komediowy sposób stereotypy, z których słynie Szwajcaria. Przedstawiona jest historia tego kraju, po czym przychodzimy do aktualnych czasów. Co ciekawe, na koniec występu dołącza… Petra Mede, czyli trzykrotka prowadząca ostatnie szwedzkie edycje Eurowizji.
Następnie przechodzimy do ponownej prezentacji skrótu półfinalistów, po czy zostaje zamknięte głosowanie. Po zakończeniu tej części, prowadzące przedstawiają rekordy Eurowizji – najgłośniejsza nota wokalna, najstarsi wykonawcy, najdłuższe czapki, najdłuższe włosy, najwięcej „la la la…” w piosenkach, najwięcej klaśnięć dłońmi, jak również najdłuższy zaśpiew. Po tym, prezentowany jest materiał z top 10 największych streamów eurowizyjnych piosenek w historii.
Niespodziewanie w następnej części pojawia się film z przemową Celine Dion, która niestety nie może pojawić w Bazylei. Jest to wstęp do występu poświęconego artystce – reprezentanci z poprzedniego roku – Iolanda, Jerry Heil, Marina Satti i Silvester Belt. Następnie, jedna z prowadzących (Sandra) przenosi się do Green Room’u, w którym rozmawia z Justyną Steczkowską. Rozmowa przebiega o powrocie artystki po 30 latach i o tym jak trudne musi być występowanie w tak wysokich szpilkach.
Prezentacja wyników półfinałowych
Czas na prezentację wyników! Tym razem, Martin Österdahl nie pojawił się aby potwierdzić czy wszystkie głosy są prawidłowe. Następuje nowy sposób podawania wyników. Kraje są prezentowane w trójkach i tylko jeden z nich przechodzi. Taki sposób jest aż do ogłoszenia dziewiątego kraju. Warto zaznaczyć, że państwa nie wyczytane w jednej trójce, wciąż mają szanse pojawić się na ekranie później. Do tradycyjnego sposobu wracamy przy dziesiątym finaliście. Wtedy z pośród wszystkich krajów, wyczytywane są wszystkie, które zostały, a następnie ogłaszany jest ostatni finalista.
Eurowizja 2025 – co, gdzie, kiedy
69. Konkurs Piosenki Eurowizji odbędzie się w Bazylei po zwycięstwie Nemo z utworem The Code. Był to już trzeci triumf Helwetów, po wygranych Lys Assii (1956) i Celine Dion (1988). Sloganem konkursu jest, tak jak w przypadku dwóch poprzednich Eurowizji, hasło United By Music (pol. Zjednoczeni poprzez muzykę). Ponadto po raz pierwszy w historii Eurowizja ma swoją maskotkę – Lumo. Konkurs poprowadzą Hazel Brugger, Sandra Studer oraz Michelle Hunziker.
W tegorocznej edycji weźmie udział 37 państw. Początkowo w show miał wystąpić reprezentant Mołdawii, jednak niespodziewanie w styczniu mołdawski nadawca publiczny poinformował o rezygnacji tego kraju. Zatem liczba uczestników nie zmieni się w stosunku do poprzedniego roku, bowiem po dwuletniej przerwie powraca Czarnogóra. Polska wystąpi jako druga w pierwszym półfinale. Nasz kraj będzie reprezentować Justyna Steczkowska z utworem Gaja. Eurowizja.org będzie relacjonować konkurs na miejscu. Zbieramy na Eurowizję! Dołącz się do zbiórki.
