helena meraai
Screen z serwisu Youtube - oficjalny klip Heleny Meraai do utworu "Ja samaja"

Eurowizja, która miała miejsce się w maju w stolicy Ukrainy, nie jest jedynym muzycznym świętem zaplanowanym na ten rok. 26 listopada w Tbilisi odbędzie się Eurowizja Junior 2017 (JESC 2017). Telewizja Polska już potwierdziła uczestnictwo w konkursie. Podczas gdy w naszym kraju trwają poszukiwania następcy Oliwii Wieczorek, Białoruś i Ukraina wybrały zarówno swoje reprezentantki, jak i utwory, które zostaną zaprezentowane w stolicy Gruzji.

Od pewnego czasu obserwuje się ciekawy trend na Eurowizji Junior. Ów konkurs od kilku lat jest najbardziej sfeminizowanym wydarzeniem muzycznym. Wyniki preselekcji narodowych na Ukrainie i w Białorusi zdają się potwierdzać tę tendencję. U naszych wschodnich sąsiadów za najlepsze uznano piosenki wykonywane przez dziewczęta.

25 sierpnia okazał się dniem obfitującym w eurowizyjne emocje, w piątkowy wieczór swoich reprezentantów na JESC 2017 wybrały Ukraina i Białoruś. W obydwu przypadkach mieliśmy do czynienia z preselekcjami narodowymi, w których końcowy wynik stanowił kombinację głosów widzów i jurorów. Jako pierwsza swojego reprezentanta wskazała Ukraina. Zwyciężczynią ukraińskich preselekcji narodowych została Anastasiya Baginska, która 26 listopada w Tbilisi będzie bronić barw swojego kraju z utworem „Ne zupinay (Do not stop)”.Reprezentantka naszych wschodnich sąsiadów zwyciężyła w televotingu (10 punktów), jednocześnie zajmując drugie miejsce u jurorów (9 punktów). Tuż za Baginską na podium uplasowała się Daryna Halitska z utworem „Angoli” – zajęła ona 3. miejsce zarówno u widzów, jak i jurorów, przez co łącznie uzbierała 16 punktów. Trzecie miejsce przypadło duetowi Hlamurchyk – jego występ dość mocno podzielił widzów i jurorów, ci pierwsi przyznali mu aż 9 punktów, jurorzy okazali się mniej hojni i dali zaledwie 4 punkty. Faworytką profesjonalistów z branży muzycznej okazała się Sofia Bondarenko, która u widzów zdobyła zaledwie 2 punkty. W rezultacie zajęła ona stosunkowo niskie, 8. miejsce. Ukraińskie preselekcje narodowe poprowadzili Timur Miroshnychenko i Daria Kolomiiets.

Wśród jurorów oceniających występy znaleźli się artyści znani z dorosłych preselekcji – El Kravchuk i Rozhden. Anastasiya Baginska, która będzie reprezentowała Ukrainę w Tbilisi podczas JESC 2017, ma 12 lat. Utwór „Ne zupinay (Do not stop)” został napisany przez Ekaterynę Komar.

Na Białorusi jury i widzowie zgodnie wskazali Helenę Meraai jako zwyciężczynię preselekcji narodowych do JESC 2017. 14-latka o kontrowersyjnym image`u uzyskała olbrzymie poparcie w televotingu. Łącznie oddano na nią ponad 20 tysięcy głosów. Jurorzy również przyznali jej maksymalną notę. Tuż za Heleną Meraai uplasowała się Maria Zhilina z piosenką „Vyshei”. Uzbierała ona ponad 6 tysięcy głosów od widzów i zajęła 4. miejsce u jurorów. Najniższy stopień podium przypadł Ruslanie Panchishinie z utworem „Tantsui so mnoj” (2 tysiące głosów w televotingu i 3. lokata u jury).

Helena Meraai wykona w Tbilisi piosenkę „Ja samaja”, która została skomponowana przez niezwykle popularną wokalistkę, a zarazem kompozytorkę, Ritę Dakotę. Artystka, która napisała zwycięski utwór, w przeszłości sama startowała w dorosłych preselekcjach narodowych. Do piosenki „Ja samaja” został nagrany profesjonalny wideoklip, który ukazuje kontrowersyjny styl Heleny Meraai. Czy białoruska buntowniczka poradzi sobie lepiej niż jej kolega, Alexander Minyonok, który w zeszłym roku zakończył zmagania na 7. miejscu z liczbą 177 punktów?

Źródło: dziennik-eurowizyjny.blog.pl

Fot. screen z serwisu Youtube – oficjalny klip Heleny Meraai do utworu „Ja samaja” opublikowany na oficjalnym kanale Junior Eurovision Song Contest