Przed chwilą dowiedzieliśmy się, że flamandzki nadawca publiczny VRT wybrał Laurę Groeseneken na kolejną reprezentantkę Belgii w przyszłorocznym Konkursie Piosenki Eurowizji, który odbędzie się w maju w Lizbonie.

Informacja o decyzji belgijskiej telewizji została podana w dzisiejszym odcinku programu Van Gils en Gasten, który swoim formatem bardzo przypomina Świat się kręci, do niedawna emitowany na antenie TVP 1Przedstawiciele VRT wraz z zewnętrznymi ekspertami zadecydowali, aby rolę reprezentanta kraju na Eurowizji 2017 powierzyć 27-letniej wokalistce, która nie jest jeszcze znana w swoim kraju, jakkolwiek ma duże doświadczenie sceniczne. W 2014 roku dołączyła do bardzo popularnego w Belgii zespołu wokalisty Ozark’ a Henry, ponadto ma na swoim koncie udział w koncercie poświęconym muzyce z filmów o Jamesie Bondzie.

Warto zauważyć, że to właśnie w trakcie tego koncertu, który odbył się w 2012 roku, występująca wtedy pod pseudonimem Lola Laura została po raz pierwszy zauważona przez przedstawicieli nadawcy VRT. Chociaż nie złożono jej wówczas żadnej propozycji, zapadła w pamięć włodarzom stacji i uznano, że kiedyś powinna reprezentować belgijskie barwy na Eurowizji. Laura może również pochwalić się współautorstwem utworu Gravity, napisanego dla grupy Hooverphonic, który został wykorzystany w kampanii reklamowej znanej marki perfum Cacharel. Na co dzień zajmuje się visual merchandesingiem dla sieci sklepów IKEA, zaś od tego roku funkcjonuje pod pseudonimem Sennek – jako wokalistka i kompozytorka.

Chociaż poznaliśmy nazwisko reprezentanta, na wybór utworu, który Laura zaśpiewa w Lizbonie, będziemy jeszcze musieli poczekać. Wiemy natomiast, że produkcja konkursowej piosenki to coś, w co Laura pragnie być mocno zaangażowana i jak sama stwierdziła, nie może mieć wpływu na nic więcej niż danie z siebie maksimum możliwości. Próbę talentu wokalistki można było usłyszeć dziś wieczorem, kiedy zaprezentowała publiczności zgromadzonej w studiu jazzową wersję zwycięskiej propozycji Salvadora Sobrala – Amar Pelos Dois zatytulowaną Love for Both. 

Czy nowej reprezentantce uda się powtórzyć sukcesy swoich poprzedników, w tym również imienniczki Laury Tesoro, i zakwalifikować do finału 63. Konkursu Piosenki Eurowizji, a może nawet sięgnąć po zwycięstwo, na które Belgowie mają coraz większy apetyt? Przekonamy się za rok w maju!

A jakie jest Wasze zdanie?

źródło: vrt.be; facebook.com;gazetvanantwerpen.be
foto: VRT/ Bas Bogaerts

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułEurowizja Junior 2017. Poznaj szczegóły dotyczące Krajowych Eliminacji
Następny artykułPrzedstawiamy finalistów polskich preselekcji do Eurowizji Junior 2017 – cz. 2
Karol Bołotin
W Stowarzyszeniu OGAE Polska od 2008 roku. Pierwszy Konkurs Piosenki Eurowizji obejrzałem w telewizji w 2003 roku, kiedy miastem gospodarzem była Ryga. Każdy członek rodziny miał wówczas swój ulubiony kraj na jaki głosował. Tradycyjnie tylko mojej mamie udało się wytypować zwycięzcę. Sertab była jej faworytką od samego początku. Natomiast wśród wszystkich artystów którzy sięgnęli po eurowizyjne trofeum, do grona moich osobistych ulubieńców zaliczam Conchitę, Carolę oraz Dane International. Jeżeli chodzi o państwa które lubię najbardziej, to zdecydowanie muszę wymienić Szwecję (co raczej nie powinno dziwić), jak również Hiszpanię, Francję i Holandię. Tą ostatnią opiekuję się również w swojej pracy dla eurowizja.org. Królestwo Niderlandów jest zdecydowanie najbliższe mojemu sercu ponieważ to tutaj mieszkam i pracuję na co dzień.