Co prawda preselekcje naszego wschodniego sąsiada odbędą się za ponad 2 miesiące, to już rozpoczęły się do nich przygotowania. Stacja STB wprowadza również małe zmiany.

Preselekcje, które m.in. doprowadziły dwa lata temu do zwycięstwa Jamali, zostaną podzielone na dwa półfinały oraz finał (w poprzednich latach były to trzy półfinały). Pierwszy półfinał odbędzie się 10 lutego 2018 roku, drugi 17 lutego, a wielki finał tydzień później – 24 lutego 2018 roku.

Nie znamy listy uczestników, choć, jak sam mówi, swoją „zemstę” planuje Melovin, zeszłoroczny uczestnik narodowych preselekcji. Zwycięzca ukraińskiej edycji X Factora w 2016 roku, znany z noszenia niebieskiej soczewki kontaktowej w lewym oku i długiego czarnego, futurystycznego płaszcza, zapowiada powrót.

Powiedział w wywiadzie dla STB, że:

Chcę się zemścić. Jestem bardzo zdeterminowany i nie chcę zawieść publiczności. Myślę, że jeżeli widzowie oddali na mnie najwięcej głosów, to musiałem dać im odpowiedź i wrócić. Pracuję nad utworem i jak tylko będzie gotowy, złożymy wniosek.

Przypomnijmy, że Melovin zajął z piosenką Wonder trzecie miejsce w finale krajowych eliminacji w zeszłym roku, ale pierwsze w televotingu, otrzymując 31,22% głosów.

Jamala, zwyciężczyni Eurowizji 2016, ponownie stanie się częścią profesjonalnego jury w ukraińskim finale krajowych eliminacji do Eurowizji w 2018 roku. Piosenkarka ma konkretne oczekiwania od uczestników, jak sama powiedziała:

Jak co roku oczekuję dobrych piosenek, ciekawych postaci na scenie, charyzmy i szalonej energii płynącej z wykonawców. W zeszłym roku było wielu dobrych artystów, ale moim zdaniem nie było takiej postaci, która wyraźnie byłaby nad innymi. Myślę, że Ruslan Kvinta jako producent muzyczny selekcji będzie w stanie doskonale poradzić sobie z nowymi zadaniami.

Nowym producentem odpowiedzialnym za preselekcje narodowe na Ukrainie zostanie Ruslan Kvinta, który zastąpi Konstantina Meladzego. Jak sam mówi, w showbiznesie pracuje od 20 lat, współpracował z takimi gwiazdami jak: Max Barskih (2. miejsce w krajowych eliminacjach), Svetlana Loboda (12. miejsce ESC 2009) czy Mika Newton (4. miejsce ESC 2011, Kvinta skomponował piosenką Angel). To on będzie miał największy wpływ na wybór stawki konkursowej. Będzie także zajmować się kompozycjami każdego z uczestników w półfinałowych etapach, dodatkowo pomoże w przygotowaniu i ponownym opracowaniu piosenek, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Z jego wypowiedzi wynika, że stawia na młodą krew, na krajowych selekcjach chce zobaczyć najbardziej utalentowanych ukraińskich artystów pracujących w obrębie różnych gatunków muzycznych, a także tych, którzy są gotowi wziąć udział w konkursie, nie tylko w celu wypromowania się, bo Eurowizja to dla niego bardzo poważna sprawa wymagająca przygotowania.

Zgłoszenia do Vidbira 2018 można już składać na stronie internetowej STB do 15 stycznia 2018 roku.

Trzeci raz z rzędu Vidbir zorganizują krajowi nadawcy: STB oraz UA:PBC. Dwóch dodatkowych członków panelu eksperckiego, do którego ponownie dołączy Jamala, stacja STB ogłosi już wkrótce.W poprzednich edycjach zasiadali w jury Andriy Danylko (znany lepiej jako Verka Serduchka, ESC 2007) oraz Konstantin Meladze. Program będzie ponownie transmitowany z Pałacu Kultury w Kijowie, a drugi rok z rzędu poprowadzi go Serhij Prytula.

Czy nowy ukraiński zwycięzca po raz trzeci sięgnie po Grand Prix w Lizbonie? Zobaczymy w maju 2018 roku.

Źródło: esctoday, eurovoix, STB, Foto: eurovisionworld

1 KOMENTARZ

  1. Pamiętam zeszłoroczne preselekcje Ukrainy, obejrzane przeze mnie głównie z powodu występu gościnnego naszej Kasi Moś. Długie i nudne, głównie dlatego, że przegadane przez jurorów. Gdybanie, gdybanie, gdybanie. Oby nowy producent ożywił to show.