Smutną wiadomością zaczynamy dzisiejszy dzień. W wieku 70 lat zmarła wszystkim dobrze znana zwyciężczyni Konkursu Piosenki Eurowizji 1965. Zmarła na skutek infekcji płuc w trakcie leczenia nowotworu. Jest najbardziej znana z hitów : Poupée de cire, poupée de son oraz Ella elle l’a.

Podczas wspomnianego konkursu reprezentowała Luksemburg, na którym wykonywała piosenkę pt. „Poupée de cire, poupée de son” skomponowaną przez Serge’a Gainsbourga. Dzięki zwycięstwu na Eurowizji stała się znana na całym świecie. W późniejszych latach regularnie koncertowała w Niemczech.

Przypomnijmy sobie jej zwycięski utwór:

Isabelle Geneviève Marie Anne Gall urodziła się 9 października 1947 r.  w Paryżu, w bardzo muzykalnej rodzinie. Jej ojciec Robert Gall pisał piosenki m.in. dla Edith Piaf. Matka – Cécile Berthier także była piosenkarką. Wiosną 1963 roku ojciec namawiał swoją córkę do nagrywania piosenek i wysyłania ich do wydawnictwa muzycznego. Jej pierwszy singiel „Ne sois pas si bête” stał się wielkim hitem. Rozszedł się w 200 000 egzemplarzy.

W 1965 roku France Gall zaczęła koncertować we Francji. Do większych osiągnięć artystki można zaliczyć podkładanie głosu głównej bohaterki filmu „Alicja w Krainie Czarów”. W 1976 roku wyszła za mąż za piosenkarza Michaela Bergera. Tworzyli razem małżeństwo do jego śmierci w 1992 roku. Michael zmarł w wieku 44 lat. W 1997 roku odeszła także jej córka Pauline, która chorowała na mukowiscydozę. Od tego czasu France zagrała zaledwie kilka koncertów.

W 2005 roku jej piosenka eurowizyjna zakwalifikowała się do koncertu z okazji 50-lecia Eurowizji.

France Gall z pewnością była ikoną piosenki francuskiej.

Źródła : interia.pl, lefigaro.fr Foto : eurocritic.es

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykuł[UPD] Start litewskiego maratonu!
Następny artykułCztery kobiety poprowadzą Eurowizję w Lizbonie!
Ignacy Sroka
Moja eurowizyjna przygoda zaczęła się w 2003 roku od zwycięstwa Lou w preselekcjach niemieckich. Na eurowizja.org zajmuje się Czechami i Austrią. Cenię piosenki wykonywane w językach narodowych. Uwielbiam show, etniczne ballady i piękne sceny. Zwracam szczególną uwagę na sposób prowadzenia show. Pewnie większość z was przyzna mi rację że Petra Mede i Mans Zelmerlow spisali się najlepiej. Do moich ulubionych wykonawców z Eurowizji zaliczam Carolę, Saarę Aalto, Ariego Ólafssona, Claudię Faniello, Valentinę Monettę, Anzeja Dezana oraz Zlate Ognevich. W OGAE Polska od 2015 roku.