Europejska Unia Nadawców (EBU), organizator Konkursu Piosenki Eurowizji, ujawniła skład zespołów sędziowskich, których głosy w 50% zadecydują o zwycięstwie w tegorocznej Eurowizji. W polskim jury m.in. Michał Szpak.

Głosy od jury to 50% ostatecznej punktacji w Konkursie Eurowizji. W każdym państwie uczestniczącym w rywalizacji wybierany jest 5-osobowy skład sędziowski. Jego członkowie musza być profesjonalistami w branży muzycznej, czyli np. wokalistami, kompozytorami czy producentami. Muszą mieć skończone 16 lat w dniu głosowania, nie mogli być członkami eurowizyjnego jury w poprzednich 2 latach, powinni być mieszkańcami kraju, w którym głosują, oraz nie mogą być powiązani z żadną piosenką ani żadnym artystą Eurowizji 2018.

O składzie jury w każdym państwie decyduje nadawca telewizyjny, odpowiedzialny za uczestnictwo w Eurowizji. W Polsce jest to Telewizja Polska (TVP). Członkowie jury są następnie weryfikowani i zatwierdzani przez EBU. W tym roku w skład polskiego zespołu sędziowskiego wchodzą:

  • Dorota Szpetkowska – dziennikarka i reżyserka telewizyjna, przewodnicząca jury
  • Michał Szpak – wokalista, reprezentant Polski podczas Eurowizji 2016
  • Natalia Szroeder – wokalistka, uczestniczka Krajowych Eliminacji do Eurowizji 2016, zasiadała w jury podczas Eurowizji 2015
  • Sławomir Uniatowski – wokalista, uczestnik Krajowych Eliminacji do Eurowizji 2006
  • Michał Grott – muzyk, kompozytor, producent

Jury ocenia eurowizyjne piosenki oglądając satelitarną transmisję prób generalnych. O tym, jak ich rankingi zamieniają się w punkty przyznawane podczas Eurowizji, można przeczytać tutaj. Nad procesem głosowania czuwają notariusze oraz niezależni obserwatorzy EBU. W razie stwierdzenia nieprawidłowości, np. prób wpływania jednego członka jury na pozostałych, punkty od jury z danego kraju mogą zostać unieważnione.

Ponieważ Polska bierze udział w 2. Półfinale Eurowizji 10 maja, zatem polskie jury będzie głosować podczas próby generalnej do niego, 9 maja. Poza 18 państwami uczestniczącymi w 2. półfinale punkty przydzielą wówczas także Francja, Niemcy i Włochy.

W tym roku swoje noty przyzna w sumie 215 jurorów – po 5 przypadających na 43 uczestniczące państwa. W każdym kraju jest jednak jeszcze juror rezerwowy, gdyby któryś z oficjalnie wybranych nie mógł oddać głosów. Najmłodszym członkiem jury jest 16-letni Karl Killing z Estonii, a najstarszą 74-letnia Zdenka Kovačiček z Chorwacji. Średnia wieku wszystkich jurorów to 40.8 lat, kobiety stanowią 47.4%, a mężczyźni 52.6%.

Źródła: eurovision.tv, fot.: TVP.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykuł[relacja na żywo] Eurowizja 2018 – 2. dzień prób
Następny artykuł[relacja na żywo] Eurowizja 2018 – 3. dzień prób
Przemysław Jóźwik
Niepoprawny optymista z zamiłowaniem do muzyki, bez której nie potrafię żyć. Gust muzyczny mam tak różnorodny jak cała Eurowizja: od Britney Spears i Michaela Jacksona, przez Nirvanę, po Die Antwoord. Wśród polskich artystów najbardziej cenię Nosowską i Peszek. Ulubione piosenki eurowizyjne to Il Volo (Włochy 2015), Freaky Fortune feat. RiskyKidd (Grecja 2014), Jemini (UK 2003), Katrina and The Waves (UK 1997), Karoline Krüger (Norwegia 1988)... Jestem otwarty na ludzi, przeciwny wszelkim formom przemocy, tolerancyjny i wyrozumiały. Lubię otaczać się znajomymi, ale doceniam też chwile samotności, które potrafię konstruktywnie wypełnić. Moja rodzina to ukochany Bartuś i dwa przeurocze kociaki, Renio i Soksik. Nie dostałem się na dziennikarstwo (nie wiedziałem m,in. jak się wabił pies Waldorffa), więc zostałem fizykiem. W 2017 obroniłem doktorat pisząc o dyslokacjach krawędziowych w kryształach, w magisterce rozkminiałem dyslokację śrubową, a w licencjacie przyspieszoną ekspansję Wszechświata. Obecnie przebywam na stażu w Lizbonie. Od 1996 tworzę własną listę przebojów, którą kiedyś zainteresowało się nawet MTV, Eksponencjalny system liczenia punktów stosuję już od kilku lat do tworzenia rocznych rankingów mojej listy. W tym roku w oparciu o model eksponencjalny także EBU postanowiła liczyć punkty od jury podczas Eurowizji. Brawo EBU :)