• Kraje

    Wybierz kraj:

    Polska

    Albania
    Andora
    Armenia
    Australia
    Austria
    Azerbejdżan

    Belgia
    Białoruś
    Bośnia & Hercegowina
    Bułgaria

    Chorwacja
    Cypr
    Czarnogóra
    Czechy

    Dania

    Estonia

    Finlandia
    Francja

    Grecja
    Gruzja

    Hiszpania
    Holandia

    Irlandia
    Islandia
    Izrael

    Kazachstan

    Litwa
    Luksemburg

    Łotwa

    Macedonia Północna
    Malta
    Mołdawia
    Monako

    Niemcy
    Norwegia

    Polska
    Portugalia

    Rosja
    Rumunia

    San Marino
    Serbia
    Słowacja
    Słowenia
    Szwajcaria
    Szwecja

    Turcja

    Ukraina

    Węgry
    Wielka Brytania
    Włochy

  • Felietony
  • Wideo
  • 30 lat
  • Kalendarz
Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki
Eurowizja.org - najwięcej o Eurowizji
Eurowizja.org - najwięcej o Eurowizji
  • Kraje

    Wybierz kraj:

    Polska

    Albania
    Andora
    Armenia
    Australia
    Austria
    Azerbejdżan

    Belgia
    Białoruś
    Bośnia & Hercegowina
    Bułgaria

    Chorwacja
    Cypr
    Czarnogóra
    Czechy

    Dania

    Estonia

    Finlandia
    Francja

    Grecja
    Gruzja

    Hiszpania
    Holandia

    Irlandia
    Islandia
    Izrael

    Kazachstan

    Litwa
    Luksemburg

    Łotwa

    Macedonia Północna
    Malta
    Mołdawia
    Monako

    Niemcy
    Norwegia

    Polska
    Portugalia

    Rosja
    Rumunia

    San Marino
    Serbia
    Słowacja
    Słowenia
    Szwajcaria
    Szwecja

    Turcja

    Ukraina

    Węgry
    Wielka Brytania
    Włochy

  • Felietony
  • Wideo
  • 30 lat
  • Kalendarz
Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki
Eurowizja.org - najwięcej o Eurowizji
Advertisement
Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki

Analiza kolejności startowej Melodifestivalen 2019

Mariusz Wadowski przez Mariusz Wadowski
14 stycznia 2019
w Felietony, News, Subiektywnie
0
Analiza kolejności startowej Melodifestivalen 2019

Foto: Janne Danielsson/SVT 

80
SHARES
2k
WYŚWIETLENIA

Już za trzy tygodnie rozpoczną się najbardziej wyczekiwane selekcje tego sezonu, Melodifestivalen. Po raz kolejny weźmie w nich udział polska gwiazda, Margaret. 
Jak powszechnie wiadomo, każda najmniejsza rzecz dotycząca Melodifestivalen jest wręcz rozchwytywana przez fanów konkursu oraz rozkładana na czynniki pierwsze. W ubiegły piątek, producent selekcji Christer Björkman oraz jego przyszła zastępczyni Karin Gunnarsson, przedstawili kolejność startową nadchodzącego konkursu. Jest to o tyle ważne wydarzenie, gdyż dzięki kolejności startowej można wyczytać między innymi tempo piosenek oraz to czy będą w gronie faworytów w  trakcie konkursu.

View this post on Instagram

Här är den, startordningen i Melodifestivalen 2019. ⭐️✨⚡️

A post shared by ✨ Melodifestivalen ✨ (@melodifestivalen) on Jan 11, 2019 at 3:29am PST

Poniżej przedstawiona zostanie analiza kolejności startowej, która bazować będzie na tendencjach głosowania z lat poprzednich oraz na informacjach dot. artystów oraz ich piosenek. Jednakże, analiza ta jest subiektywną opinią autora i powinna być traktowana z przymrużeniem oka. Zeszłoroczna analiza perfekcyjnie wytypowała cały drugi półfinał oraz awanse do finału czy półfinału drugiej szansy  takich uczestników jak Benjamin Ingrosso, Sigrid Bernson, Martin Almgren, Jessica Andersson, Mendez, Mariette czy Felix Sandman.

Półfinał 1: Goteborg (2 lutego)

1. Nano – “Chasing Rivers”
2. High15 – “No Drama”
3. Wiktoria – “Not with Me”
4. Zeana feat. Anis don Demina – “Mina bränder”
5. Arja Saijonmaa – “Mina fyra årstider”
6. Mohombi – “Hello”
7. Anna Bergendahl – “Ashes to Ashes”

Pierwszy półfinał składa się z wielu znanych nazwisk i uchodzi za aktualnie najmocniejszy półfinał w tym roku. Oczywiście wszystko może się zmienić po przesłuchaniu piosenek. Jeśli wierzyć by słowom artystów oraz naszych informatorów, w tym półfinale usłyszymy 1 balladę (Wiktoria), jedną piosenkę z gatunku mid-tempo (Mohombi) oraz 5 szybkich piosenek.

Nie jest niespodzianką już, że zawsze najbardziej faworyzowaną pozycją w półfinale jest #7. Bowiem od 2015 roku (od czasu wprowadzenia aplikacji do głosowania) ta pozycja w większości przypadków gwarantuje awans do finału, a najgorszym przypadkiem jest awans do półfinału drugiej szansy (Loreen 2017 czy Mendez 2018). Dlatego tutaj automatycznie jedną z faworytek tego półfinału staje się Anna Bergendahl, która wg informatorów ma niezwykle silną piosenkę. Drugim oczywistym wyborem do awansu jest Nano, który na fali popularności piosenki „Hold On” bez większego problemu powinien otrzymać awans. Druga pozycja w kolejności z reguły nie daje żadnego awansu (choć w zeszłym roku, fantastyczny John Lundvik przełamał złą passę po prawie 7(!) latach) zatem zespół High 15 powinien zostać spisany na straty. Zbyt wielkich szans nie daje się również Arji Saijonmie. Walka powinna stoczyć się więc pomiędzy Mohombim, Wiktorią oraz Zeaną w duecie z popularnym DJ Anisem. Wydawać może się, że najbardziej stratna może z tego pojedynku wyjść Wiktoria, która zupełnie zmienia swoją stylistykę a Szwedzi nie raz pokazali, że bardzo tego nie lubią.

Przewidywanie rezultatu: 

Finał: Anna Bergendahl, Nano           Andra Chansen: Mohombi, Zeana feat. Anis don Demina

 

Półfinał 2: Malmö (9 lutego)

1. Andreas Johnson – “Army of Us”
2. Malou Prytz – “I Do Me”
3. Oscar Enestad – “I Love It”
4. Jan Malmsjö – “Leva livet”
5. Vlad Reiser – “Nakna i regnet”
6. Hanna Ferm & LIAMOO – “Hold You”
7. Margaret – “Tempo”

W tym półfinale usłyszymy 4 szybkie popowe piosenki (Malou Prytz, Oscar Enestad, Vlad Reiser, Margaret), piosenkę z gatunku Arena Pop/Rock (Andreas Johnson), balladę z elementami rockowymi (Liamoo & Hanna) oraz utwór w języku szwedzkim o wolnym tempie (Jan Malmsjö).

Od razu rzuca się w oczy Margaret, która jest na „faworyzowanej” pozycji startowej. Kolejność startowa wskazuje, że Margaret jest faktycznie faworytką do zwycięstwa tego półfinału, co zauważyli również bukmacherzy. Długo przed ogłoszeniem stawki konkursowej, szwedzkie media rozpisywały się na temat Oscara Enestada oraz jego utworu, który podobno nie powinien mieć problemu ze zwycięstwem całego Melodifestivalen. Dlatego można go również wymienić w gronie faworytów. Na pewno nie można również zapomnieć o duecie Liamoo & Hanna. Liamoo osiągnął bardzo duży suckes w zeszłym roku, zajmując 6. miejsce w finale. Hanna zaś zajęła 2. miejsce w programie IDOL w 2017 roku. Walka o ostatnie miejsce gwarantujące awans powinna rozegrać się między Andreasem Johnsonem (który za czasów aplikacji w 2015 roku zajął w swoim półfinale ostatnie miejsce) oraz popularnym YouTube’rem Vladem Reiserem. Andreas otwierając ten półfinał powinien wyjść z tego pojedynku zwycięsko. Przeciwko pozostałym uczestnikom przemawiają ich pozycje startowe oraz tempo ich piosenek.

Przewidywanie rezultatu:

Finał: Margaret, Oscar Enestad               Andra Chansen: Hanna Ferm & Liamoo, Andreas Johnson

 

Półfinał 3: Leksand (16 lutego)

1. The Lovers of Valdaro – “Somebody Wants”
2. Dolly Style – “Habibi”
3. Martin Stenmarck – “Låt skiten brinna”
4. Lina Hedlund – “Victorious”
5. Omar Rudberg – “Om om och om igen”
6. Rebecka Karlsson – “Who I Am”
7. Jon Henrik Fjällgren – “Norrsken”

Według doniesień, 3. półfinał rozegra się między piosenkami, które strasznie się od siebie różnią. Usłyszymy synthpop (The Lovers of Valdaro), up-tempo pop, (Dolly Style), akustyczną piosenkę mid-tempo (Martin Stenmarck), pop schlager (Lina Hedlund), caribbean Pop (Omar Rudberg), balladę (Rebecka Karlsson) oraz… niesprecyzowany w tempie oraz stylistyce utwór śpiewany przez Jona Henrika Fjällgrena.

Jest to teoretycznie najcięższy do przewidzenia półfinał. Jedynym pewniakiem wydaje się być Jon Henrik, który jest uwielbiany przez Szwedów oraz występuje na sprzyjającej mu pozycji startowej. Jedyną osobą, którą osobiście skreślam z listy potencjalnych kwalifikujących się jest Martin Stenmarck, który będzie miał problem przekonać do siebie głosującą w nadmiarze aplikacją młodzież. Jest wielce prawdopodobne, że podobnie jak w roku ubiegłym, fani szlagieru nie dadzą za wygraną i wpuszczą taką piosenkę do finału. Byłaby to bardzo dobra informacja dla Liny Hedlund. Omar Rudberg oraz Rebecka Karlsson mogą zaś przekonać do siebie młodszych widzów. Skreślone również nie powinny zostać Dolly Style, które już raz awansowały z drugiej pozycji startowej do półfinału drugiej szansy. Duet The Lovers of Valdaro zaskoczył znów wszystkich przyznaną im pozycją startową. Pierwszy raz w historii artysta pochodzący z konkursu P4 Nasta otrzymuje tak sprzyjającą pozycję startową. Czy to znaczy, że ich piosenka jest na prawdę silna? Warto przypomnieć, że artyści pochodzący z tego konkursu nigdy nie zakwalifikowali do dalszej rundy selekcji.

Przewidywanie rezultatu: 

Finał: Jon Henrik Fjällgren, Lina Hedlund             Andra Chansen: Omar Rudberg, The Lovers of Valdaro

 

Półfinał 4: Lidköping (23 lutego)

1. Pagan Fury – “Stormbringer”
2. Anton Hagman – “Känner dig”
3. Lisa Ajax – “Torn”
4. Arvingarna – “I Do”
5. Bishara – “On My Own”
6. Ann-Louise Hanson – “Kärleken finns kvar”
7. John Lundvik – “Too Late for Love”

Czwarty i ostatni półfinał zawiera aż 3 ballady/wolne piosenki (Lisa Ajax, Bishara, Ann-Louise Hanson), utwór w stylistyce Folk-metal (Pagan Fury), piosenkę nadającą się do klubów, jednak o średnim tempie (Anton Hagman), piosenkę w stylistyce lat 70s/80s (Arvingarna) oraz up-tempo pop (John Lundvik).

Dwoma głównymi faworytami w tym półfinale ze względu na popularność są John Lundvik oraz debiutujący Bishara, który jest bardzo znany w szwedzkim internecie. Ostatni półfinał często zaskakiwał i wpuszczał do finału piosenkę, której fani nie byli zbyt przychylni. (Hasse Andersson 2015 czy Rolandz 2018), dlatego też można się spodziewać awansu grupy Arvingarna. Walka o ostatnie miejsce w dogrywce powinna się rozegrać między Lisą Ajax a Antonem Hagmanem. Statystycznie to Lisa ma większą szansę na awans. Ciężkie granie oraz country ballady nie cieszyły się wielkim powodzeniem w konkursie w ciągu paru ostatnich lat więc grupa Pagan Fury oraz Ann-Louise Hanson są raczej skazani na porażkę w tym roku.

Przewidywanie rezultatu: 

Finał: John Lundvik, Bishara             Andra Chansen: Arvingarna, Lisa Ajax

Przewidywania są czysto hipotetyczne i jak pokazał nam już rok ubiegły, nawet najbardziej dogłębne analizy nie są w stanie przewidzieć na co w danym roku najchętniej głosować będą Szwedzi. Fragmenty konkursowych piosenek usłyszymy na 2 dni przed każdym półfinałem.

Pierwszy półfinał Melodifestivalen odbędzie się 02.02.19 o godz 20:00 na SVT 1 oraz SVT Play.

 

Źródło: SVT, własne          

 

 

 

Tematy: Anna BergendahlChrister BjörkmanJohn LundvikJon Henrik FjällgrenKarin GunnarssonLiamooMargaretMelodifestivalen 2019NanoSVT

Powiązane wpisy

Eurowizja 2025: reakcje zagranicznych mediów. Bardzo dobre recenzje Gai!

Ic kajna krejsa czyli jak marki wykorzystują popularność Eurowizji.

2025/06/23
Eurowizja 2025: pobierz karty do głosowania w wielkim finale!

Eurowizja 2025: pobierz karty do głosowania w wielkim finale!

2025/05/16
JJ, Justyna Steczkowska i KAJ na Eurowizji 2025

Eurowizja 2025. Wiemy, kiedy Justyna Steczkowska wystąpi w finale

2025/05/16
Eurowizja 1995 Justyna Steczkowska

Justyna Steczkowska wraca po 30 latach: jak to było w 1995?

2025/05/13
Eurowizja 2025, Bazylea

Eurowizja 2025: jak zmieniły się przewidywania bukmacherów po próbach? Kto ma szanse na zwycięstwo?

2025/05/12
Eurowizja 2025: Justyna Steczkowska na drugiej próbie. Oto fragment występu!

Eurowizja 2025: Justyna Steczkowska na drugiej próbie. Oto fragment występu!

2025/05/07

Wydawcą serwisu jest
Stowarzyszenie Miłośników Konkursu Piosenki Eurowizji OGAE Polska 

Redaktor naczelna: p.o. Katarzyna Kuszczak
Wiceredaktor naczelny: Jakub Milarski

ISSN: 2080-1750

Redakcja | Dołącz do OGAE Polska

Facebook Users Instagram Youtube Spotify Twitter Tiktok
Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki
  • Eurowizja 2025
  • Eurowizja Junior 2024
  • Felietony
  • Kalendarz
  • Redakcja

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password?

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Akceptuję
Privacy & Cookies Policy

Privacy Overview

This website uses cookies to improve your experience while you navigate through the website. Out of these cookies, the cookies that are categorized as necessary are stored on your browser as they are essential for the working of basic functionalities of the website. We also use third-party cookies that help us analyze and understand how you use this website. These cookies will be stored in your browser only with your consent. You also have the option to opt-out of these cookies. But opting out of some of these cookies may have an effect on your browsing experience.
Necessary
Always Enabled
Necessary cookies are absolutely essential for the website to function properly. This category only includes cookies that ensures basic functionalities and security features of the website. These cookies do not store any personal information.
Non-necessary
Any cookies that may not be particularly necessary for the website to function and is used specifically to collect user personal data via analytics, ads, other embedded contents are termed as non-necessary cookies. It is mandatory to procure user consent prior to running these cookies on your website.
SAVE & ACCEPT