Ukraina wystąpi na Eurowizji 2020. Krajowy nadawca wpisał zakaz koncertowania na terenie Rosji do regulaminu selekcji. Dyrektor stacji Zurab Alasania wskazuje, że reprezentantem kraju na Eurowizji powinien być ten, kto w pełni rozumie odpowiedzialność i podziela ukraińskie wartości. To rodzi jednak poważne konsekwencje dla samego Widbiru i ukraińskich startów na Eurowizji.
Ukraińskie selekcje do Eurowizji w 2019 roku zakończyły się prawdziwym skandalem. Zwyciężczyni widowiska zwanego potocznie Widbirem (Національний відбір) – Maruv została postawiona pod ścianą, kiedy lokalny nadawca przedstawił jej kontrakt zawierający między innymi zakaz koncertowania na terenie Rosji. Precedensowa sytuacja zakończyła się rezygnacją Ukrainy z konkursu w Tel Awiwie.
https://eurowizja.org/ukraina-rezygnuje-z-udzialu-w-eurowizji/
Eurowizja a Ukraina: Ukraina i Rosja są muzycznie zależne od siebie
Nie od dzisiaj wiadomo, że ukraiński i rosyjski rynek muzyczny żyje w symbiozie. Rosja dostarcza rynek zbytu, a Ukraina kreuje wielu artystów. Według krytyka muzycznego Borisa Barabanowa, za tę sytuację odpowiada uzależnienie rosyjskiej muzyki od kilku wpływowych producentów. Z tego powodu dużo bardziej elastyczni Ukraińcy mogą kształtować trendy w Moskwie czy Petersburgu. Od wielu lat ukraińscy wykonawcy mają pokaźne grono słuchaczy w Rosji. Natomiast wielu młodych muzyków w pierwszej kolejności myśli o podbiciu rynku wschodniego sąsiada.
Zakaz koncertowania w Rosji zdecydowanie może ograniczać przychody ukraińskich wykonawców, a udział w selekcjach traci rację bytu, kiedy nie daje to możliwości potencjalnego wybicia się lub wykreowania przeboju również na terenie Rosji. Efektem tego zapisu będzie brak zainteresowania selekcjami, zarówno czołowych jak i wschodzących gwiazd lokalnej estrady. Do tej pory ukraińskie preselekcje przyzwyczaiły nas do prezentowania serii niebanalnych propozycji. Teraz Widbir pozostanie skazany na wyłącznie drugorzędne propozycje.
Eurowizja a Ukraina: koniec dobrej passy?
Na tym może się też ucierpieć pozycja Ukrainy w Konkursie Piosenki Eurowizji. Do tej pory reprezentanci kraju rokrocznie zdobywali awans do finału. Warto jednak pamiętać, że Widbir zastosowano po raz pierwszy w 2016 roku. Oprócz Australii, Ukraina to jedyny kraj z takimi dokonaniami na Eurowizji. Nie jest wykluczone, że udział mniej profesjonalnych wykonawców utrudni utrzymanie tego rekordu.
O tym, czy faktycznie zmiany okażą się rozczarowujące w praktyce, dowiemy się w lutym przyszłego roku. Ukraińskie preselekcje do Konkursu Piosenki Eurowizji odbędą się 8, 15 i 22 lutego 2020 roku.