Dziś niemiecka telewizja NDR przeprowadza finał preselekcji do Eurowizji. W stawce jest wiele gwiazd niemieckiej muzyki.

To ma być wstęp przed niemieckim Melodifestivalen. Za rok stacja zza Odry planuje rozbudowane eliminacje, zbudowane z kilku półfinałów, na wzór szwedzkich preselekcji. Po opublikowani większości piosenek z tegorocznego finału, można jasno stwierdzić, że nadawca najliczniejszego kraju Europy postanowił na poważnie podejść do Konkursu Eurowizji.

W dzisiejszym koncercie udział weźmie łącznie 8 wykonawców. Popularni wokaliści zmierzą się z nieco mniej rozpoznawalnymi ale dobrze się zapowiadającymi debiutantami. W stawce dzisiejszego koncertu znajdują się:

  • Das Gezeichnete Ich
  • Elaiza
  • Madeline Juno
  • MarieMarie (fot.)
  • Oceana
  • Santiano
  • The Baseballs
  • Unheiling  

Każdy z artystów wykona po 2 piosenki. W pierwszej rundzie zobaczymy między innymi Mo Hotta Mo Betta zespołu The Baseballs, czy Thank You Oceany. Do drugiej rundy przejdzie najlepsza czwórka wokalistów. W drugiej rundzie zwycięska czwórka zaśpiewa swój drugi utwór. W drodze głosowania widzów i jury wyłoniona zostanie dwójka finalistów, która stoczy pojedynek w Wielkim Finale wykonując obie kompozycje. W tej ostatniej rundzie telewidzowie zdecydują o artyście oraz piosence, która zabrzmi w Kopenhadze.

Wśród gwiazd zaproszonych na tegoroczny finał znajdą się ubiegłoroczna zwyciężczyni, Dunka Emmelie de Forest oraz tegoroczna reprezentantka Włoch, Emma Marone. Wśród faworytów tegorocznego konkursu często wymienia się znany w swoim kraju zespół Unheiling, który wykona swoje utwory w ojczystym języku. Zafascynowane muzycznie Ameryką, Niemcy mogą też postawić na rock & roll The Baseballs. Nie mniejsze szanse ma popularna w Europie Oceana. Spore szanse daje się też wokalistce MarieMarie, której twórczość przypomina stylistyką Lanę Del Ray. 

Finał tegorocznej imprezy poprowadzi Barbara Schoneberger.

Koncert na żywo będzie można zobaczyć w telewizji Das Erste (lub na internetowej stronie stacji Eurovision.de) oraz za pośrednictwem oficjalnej strony Eurowizji, eurovision.tv. Start 20:15.

Niemcy mają zagwarantowane miejsce w finale Eurowizji, 10 maja. Poza tym kraj ten zagłosuje w drugim („polskim”) półfinale. Od zwycięstwa w 2010 roku stacja NDR poważnie podchodzi do Eurowizji, z pozytywnym skutkiem. Po zwycięstwie zajmowali miejsce 10. oraz 8. W zeszłym roku jedna z faworytek do Grand Prix, Cascada zajęła odległe 22 miejsce w finale imprezy.

Źródło: NDR