Odwołanie Eurowizji 2020 stanowi wyzwanie dla wielu nadawców, którzy muszą odpowiedzieć sobie na pytanie co z tradycją preselekcji oraz zwycięzcami tegorocznych programów. Fiński nadawca YLE nie zamierza rezygnować z formuły Uuden Musiikin Kilpailu w 2021 roku.
W 2020 roku Finlandia po dwóch latach przerwy wróciła do otwartej formuły Uuden Musiikin Kilpailu. Decyzja okazała się wielkim sukcesem. Finał z Tampere miał największą oglądalność w historii od wprowadzenia tej marki w 2012 roku. Już w trakcie emisji, zapowiedziano, że będzie kontynuowany format w tej samej formule.
Finlandia a Eurowizja: Uuden Musiikin Kilpaliu wraca w 2021 roku
Telewizja YLE zdecydowała, że Uuden Musiikin Kilpailu wróci w 2021 roku. Nadawca będzie przyjmować zgłoszenia od 1 września. Producent Anssi Autio tak argumentuje tę decyzję:
Finał UMK 2020 przyciągnął najwyższą widownie od lat, w tym rekordową liczbę młodych widzów. Samo głosowanie było najbardziej obciążone od 2015 roku. Zainteresowanie i pozytywne reakcje utwierdzają nas w przekonaniu, że otwarta formuła powinna być kontynuowana. Dodatkowo, w przyszłym roku czeka nas 10. edycja preselekcji pod tą nazwą.
Szczegółowe zasady selekcji będą ogłoszone na początku czerwca. Natomiast za wyselekcjonowanie piosenek będzie odpowiadać ponownie Tapio Hakanen – dyrektor muzyczny radia YleX. Jednocześnie stacja YLE czeka na opinie i rekomendacje od widzów. Swoimi refleksjami można podzielić się TUTAJ.
Finlandia: nieśmiały olbrzym pokonuje boginię seksapilu. Refleksje po finale preselekcji
Finlandia a Eurowizja: co dalej z Akselem?
Ostatecznym zwycięzcą selekcji okazał się Aksel Kankaanranta z piosenką Looking Back. Plany wyjazdu młodego wokalisty do Rotterdamu pokrzyżowała epidemia wirusa COVID-19 oraz decyzja Europejskiej Unii Nadawców o odwołaniu samej Eurowizji.
Podczas gdy wielu nadawców potwierdzało swoich reprezentantów w 2021 roku, fiński wokalista przez długi czas czekał na decyzję YLE. W wywiadzie dla Helsingin Sanomat zaznaczył, że od początku liczył na przełożenie Eurowizji na późniejszy termin. Aksel nie ma wielu planów na przyszły rok, a jednocześnie przygotowuje materiał na swój debiutancki album.
Ostatecznie YLE skontaktowało się z Kankaanrantą przepraszając za całą sytuację oraz obiecując próbę znalezienia rozwiązania. Jednak dzisiejsze ogłoszenie nie daje wielu nadziei dla reprezentowania Finlandii w 2021 roku.
Według producenta selekcji, taka długa przerwa daje każdemu możliwość pracy nad swoją muzyką. Jego zdaniem Aksel ma prawo do zgłoszenia nowej propozycji do Uuden Musiikin Kilpailu, ale to komisja ostatecznie wskaże utwory, które powalczą w przyszłym roku.
Finlandia a Eurowizja: UMK – szansa dla wykonawców i producentów. Erika Vikman w 2021?
Gdy zamarznie piekło, czyli nadzieje i porażki Finlandii na Eurowizji
Po dwóch latach fińska telewizja wróciła do otwartego formatu selekcji. Taka decyzja spotkała się ze sporym zainteresowaniem. YLE otrzymała ponad 400 piosenek, w tym od wielu uznanych producentów na rynku tj. Joonas Angeria (Looking back) , Jukka Immonen (Looking back) , Henrik Tala (Eternity) , Janne Rintala (Cicciolina) , Mika Laakkonen (Cicciolina) , Rafael Elivuo (Bananas) oraz Otto “Yotto” Yliperttula (Lover View).
Ponownym udziałem zainteresowani są przedstawiciele wytwórni Mökitie Records, która w tym roku stała za Eriką Vikman:
Uczestnictwo w UMK było najlepszą szansą dla Eriki Vikman. Bez udziału w selekcjach, jej nowy wizerunek nie zyskałby takiej uwagi. Jesteśmy zdecydowanie zainteresowani Eurowizją i będziemy z pewnością mieli oko na Uuden Musiikin Kilpailu.
Eurowizja 2021: kolejne kraje potwierdzają udział
Na ten moment osiem krajów zadeklarowało wysłanie na przyszłoroczny konkurs reprezentantów wybranych w tym roku. Wśród nich są: Azerbejdżan, Belgia, Grecja, Gruzja, Hiszpania, Holandia, Szwajcaria i Ukraina. Według informacji medialnych artyści z Białorusi, Irlandii, Litwy, Łotwy i Polski wyrazili zainteresowanie udziałem w kolejnej edycji widowiska. W podobnym tonie wyraziła się Montaigne z Australii, która przyznała, że bardzo chciałaby reprezentować swój kraj, lecz wszystko leży w rękach stacji SBS.
Gotowość do występu w Rotterdamie w 2021 roku wyraził też Damir Kedžo. Dziś chorwacki nadawca, HRT, potwierdził udział w konkursie. W Danii i Norwegii trwają rozmowy, czy wystawić dotychczasowych reprezentantów, czy zorganizować selekcje. Menadżer duetu Ben & Tan proponuje przyznanie wokalistom dzikiej karty uprawniającej do automatycznego awansu do finału Dansk Melodi Grand Prix.
Nadawcy w Szwecji, Estonii i Portugalii potwierdzili, że będą kontynuować swoje formaty preselekcyjne. Przy czym, Uku Suviste otrzyma automatyczne miejsce w stawce Eesti Laul.
Źródło: Helsingin Sanomat, YLE