Zespół Buranowskie Babuszki z Udmurcji po ośmiu latach od występu na Eurowizji nadal pozostaje aktywny. Co słychać u udmurckich babć? Jak obecnie wygląda skład kolektywu? Czy Eurowizja przysłużyła się w jakiś sposób do rozwoju regionu? Która eurowizyjna gwiazda dostała od zespołu skarpetki? W poniższym artykule postaramy się odpowiedzieć na te pytania.
Zapewne nie ma wśród eurowizyjnych fanów osoby, która oglądając lub przypominając sobie występ Buranowskich Babuszek z Baku z 2012 roku nie uśmiechnęłaby się pod nosem. Wywołanie uśmiechu u widzów i propagowanie lokalnej udmurckiej kultury to główny cel kolektywu. Czy kolektyw babć z Buranowa powstał specjalnie na Eurowizję? Otóż nie.
Początki zespołu
Zespół powstał na długo przed swoim występem na Eurowizji. Wyobraźmy sobie lata 70, gdy europejskie listy przebojów podbijała szwedzka grupa ABBA, a w maleńkiej sowieckiej wiosce Buranowo, liczącej wówczas około sześciuset mieszkańców, kształtował się ansambl Buranowskie Babuszki (ros. Бурановские бабушки). Początkowo skład kolektywu zmieniał się dość często ze względu na wiek występujących w nim artystek. Ostatecznie w 2009 roku w skład zespołu wchodziło 9 osób (pogrubione zostały nazwiska artystek występujących na eurowizyjnej scenie):
- Natalja Jakowlewna Pugaczowa (ros. Наталья Яковлевна Пугачёва), ur. 1935, zm. 2019
- Grania Iwanowna Bajsarowa (ros. Граня Ивановна Байсарова), ur. 1949
- Zoja Siergiejewna (ros. Зоя Сергеевна Дородова), ur. 1940
- Galina Nikołajewna Koniewa (ros. Галина Николаевна Конева), ur. 1938
- Walentina Siemionowna Piatczenko (ros. Валентина Семёновна Пятченко), ur. 1937
- Olga Nikołajewna Tuktariewa (ros. Ольга Николаевна Ту́ктарева), ur. 1968
- Alewtina Giennadjewna Biegiszewa (ros. Алевтина Геннадьевна Бегишева), ur. 1958
- Jekatierina Siemionowna Szklajewa (ros. Екатерина Семёновна Шкляева), ur. 1937
- Jelizawieta Filippowna Zarbatowa (ros. Елизавета Филипповна Зарбатова), ur. 1927, zm. 2014
Właśnie rok 2009 był dla zespołu przełomowym. Wówczas podpisany został 5-letni kontrakt z producentem Ksenią Rubcową (ros. Ксения Рубцова). Między innymi to dzięki niej brand Buranowskie Babuszki stał się rozpoznawalny nie tylko w lokalnej Udmurcji, lecz także w całej Rosji, a potem w innych zakątkach świata. Już w 2010 urocze babcie dały się poznać eurowizyjnym fanom, gdyż wystąpiły w rosyjskim finale narodowym wykonując piosenkę w języku udmurckim: Długa kora brzozowa i jak z niej zrobić ajszon? (ajszon – udmurckie żeńskie nakrycie głowy przyp. red.) (udm. Веськрес тöдьы кызьпу туйлэсь, кызьы айшон лэсьтоно?). Dzięki temu utworowi zajęły 3. miejsce, lecz już wtedy zdobyły serca milionów widzów.
Występ na Eurowizji 2012
Po raz drugi udmurckie babcie spróbowały swoich sił w rosyjskim finale narodowym w 2012 roku. Wtedy wykonały piosenkę Party for everybody, oczywiście w większości tekstu w języku udmurckim, lecz z chwytliwym refrenem po angielsku. Co ciekawe sympatyczne emerytki pokonały w rosyjskim finale narodowym m.in. byłych uczestników Eurowizji z Rosji i Białorusi, tj. duet Dimy Biłana (ESC 2008) z Juliją Wołkową (jako część duetu t.A.T.u. ESC 2003) i Polinę Smołową (ESC 2006).
O czym śpiewały babcie w swojej piosence Party for everybody? Jak to było w zwyczaju kolektyw w swoich piosenkach porusza tematy ich codzienności. Tekst piosenki przedstawia je jako babcie oczekujące na swoich kochanych wnuków. Staruszki śpiewają o tym, że już podpaliły piec, zarobiły ciasto, nakryły stół obrusem i w chwili pojawienia się wnuków zaczyna się prawdziwa impreza, tj. czas wesołości i tańców.
W azerskim stołecznym Baku Babuszki przebrnęły przez półfinał z łatwością. Chociaż przed finałem ani bukmacherzy, ani fani nie stawiali Rosji nawet do TOP 10 finału to ciekawy, naturalny i szczery występ rosyjskich babć zdobył serca wielu Europejczyków i pozwolił ostatecznie na zajęcie drugiego miejsca w finale. Babcie musiały uznać wyższość szwedzkiej Loreen, której piosenka Euphoria do tej pory rozbrzmiewa w europejskich rozgłośniach radiowych. Co ciekawe Buranowskie Babuszki zaprzyjaźniły się ze zwyciężczynią Eurowizji 2012 pomimo nieznajomości języka.
Od kogo Rosja w 2012 dostała punkty? W półfinale grupa zdobyła punkty od wszystkich uczestniczących państw. W finale swoich punktów Rosji nie przekazała tylko Szwajcaria. Pozostałe 40 uczestniczących państw przekazało łącznie 259 punktów, w tym tylko jedną dwunastkę od zaprzyjaźnionej Białorusi.
Co po Eurowizji?
Już w listopadzie 2012 Buranowskie Babuszki nagrały piosenkę: A ja nie wyjdę za mąż (ros. А не пойду замуж я) z piosenkarką Warwarą (ros. Варвара) w stylu etno-popu.
W tym samy roku członkinie zespołu zostały poproszone o występ w reklamie Sprite, który zobligował się wspierać grupę w przygotowaniach do i po Eurowizji.
Dodatkowo po występie na Eurowizji Państwowa Inspekcja Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (ros. ГИБДД) w Udmurcji poprosiła członkinie zespołu o wzięcie udziału w propagowaniu noszenia odblasków. Dzięki tej akcji członkinie kolektywu zostały odznaczone i uhonorowane tytułem zasłużonych pracowników tejże inspekcji.
Rok później Buranowskie Babuszki zostały zaproszone w roli gwiazd wieczoru na festiwal Ybica (ros. Ыбица). Zadaniem festiwalu jest promowanie kultury ugrofińskiej. Język udmurcki w jakim na co dzień śpiewają artystki należy właśnie do grupy języków ugrofińskich, a dzięki występowi na Eurowizji udmurckie babcie stały się jednymi z najbardziej rozpoznawalnych kolektywów śpiewających w języku z tej grupy językowej. Co ciekawe zespół miał wtedy okazję zapoznać się z fińską rockową grupą The Rasmus.
W 2014 roku Babuszki nie zwalniały tempa. Jedna z ich członkiń Galina Nikołajewna Koniewa weszła w skład sztafety niosącej ogień olimpijski w Iżewsku, stolicy Udmurcji. W tym samym roku wyszedł ich nowy singiel Wiaterek (ros. Ветерок). Grupa została zaproszona również do zaśpiewania podczas zamknięcia Zimowych Igrzysk Olimpijskich 2014 w Soczi. Ich przeróbka eurowizyjnej piosenki Party for Everybody na Sochi for Everybody również stała się hitem rosyjskiego Internetu.
Jednak w 2014 zakończył się 5-letni kontrakt z Ksenią Rubcową. Od tego momentu znane nam z występu na Eurowizji babcie straciły możliwość występowania pod nazwą Buranowskie Babuszki. Jak się okazało później producenci zespołu chcieli znacznie odmłodzić kolektyw, na co kategorycznie nie zgodziły się pierwotne członkinie. Ostatecznie nie porozumiano się i zespół odmłodzono. Wszystkie członkinie zostały wymienione na nowe. Czy sympatyczne eurowizyjne babcie z Buranowa zaprzestały śpiewać? Absolutnie nie!
Babuszki z Buranowa …
Znane z bakijskiego finału babcie obecnie występują pod nową nazwą Babuszki z Buranowa. Choć jak same przyznają jest im coraz ciężej koncertować ze względu na swój wiek, to zgadzają się dalej występować pod nową nazwą. Często na koncertach prowadzący nazywają Babuszki z Buranowa „prawdziwymi Buranowskimi Babuszkami”, które niespełna dekadę temu pokochała cała Rosja. Obecnie oprócz występów w lokalnej Udmurcji swoje koncerty dają również w całej Rosji, a także w krajach sąsiedzkich takich jak np. Finlandia.
… dają drugie życie swojej wsi
Honorarium za wszystkie swoje występy zespół od 2008 przeznaczał na odbudowanie cerkwi we wsi Buranowo, która w latach 30. w czasie reżimu stalinowskiego została zburzona. Kamień węgielny pod budowę nowej świątyni położono w 2011. Końcowa kwota została uzbierana już w 2,5 roku po Eurowizji, gdy odbyła się pierwsza służba w nowo wybudowanej świątyni. Obecnie Buranowskie Babuszki koncertują znacznie rzadziej, ale są niezwykle dumne z faktu, że dzięki nim wyludniająca się malutka wieś w Udmurcji zyskała drugie życie.
Dzięki wsparciu lokalnych władz zostały wyremontowane drogi, zbudowano nowe chodniki i doprowadzono do wioski kanalizację. Ze względu na przybywających coraz liczniej do wsi Buranowo turystów zdecydowano się na wybudowanie parku etnograficznego Shaman-Park, w którym główną atrakcją jest farma wielbłądów. A wszystkie te inicjatywy urzeczywistniono dzięki staraniom babć z Buranowa o stopniowy rozwój wsi.
Pomimo podeszłego wieku członkinie nowego zespołu Babuszki z Buranowa oprócz dawania koncertów, udzielają się aktywnie na rzecz rozwoju wsi. Ponadto są dumne z faktu, że wiele młodych osób przyłącza się do nich. Dlatego pomimo śmierci dwóch pierwotnych członkiń: najmniejszej, ale chyba najmilej wyglądającej Natalji Pugaczowej, o której pisaliśmy TUTAJ i Jelizawiety Zarbatowej twórczyni tekstu ich eurowizyjnego hitu, zespół nie musi się martwić o swoją przyszłość, gdyż następczynie pragnące występować w zespole ustawiają się do zespołu kolejkami.
Swoim zapałem i staraniom Buranowskie Babuszki ziściły swój główny cel. Odbudowały cerkiew, która zapewne posłuży przyszłym pokoleniom. Jak widać zajęcie 2. miejsca na Eurowizji nie umniejszyło ich roli jako wybitnych artystek. Nie ma w Rosji osoby, która by nie znała tego kolektywu. A władze Republiki Udmurckiej mogą być im tylko wdzięczne za piękną reklamę jaką zespół dotychczas tworzył, budując wizerunek tego regionu swoją działalnością.
10 faktów, o których prawdopodobnie nie wiesz
- W Udmurcji, regionie z którego pochodzą wesołe babcie ze wsi Buranowo, pojawiło się nowe święto: Dzień Babci, które jest obchodzone 26 maja. Datę wyznaczono przez występ Babuszek w finale Eurowizji 2012.
- Jedna z członkiń zespołu: Galina Nikołajewna Koniewa, gdy miała okazję spotkać Loreen na innym koncercie po Eurowizji wręczyła jej… skarpetki. Gdyż jak sama przyznała szwedzka piosenkarka występuje na scenie boso, więc powinna w nich występować żeby się nie przeziębić.
- Na dwa dni przed finałem Eurowizji 2012 władze Republiki Udmurcja odznaczyły dziewięć członkiń zespołu tytułem: „Zasłużony Artysta Udmurckiej Republiki” za ogromny wkład w rozwój lokalnej sztuki i mistrzowskie wykonania piosenek w języku udmurckim.
- W 2011 Galina Koniewa i Olga Tuktariewa wystąpiły w programie Kto chce zostać milionerem? (ros. Кто хочет стать миллионером?) i wygrały 800 tys. rubli, które w całości przeznaczyły na budowę wyżej wspomnianej cerkwi we wsi Buranowo.
- Obecnie wszystkie pieniądze, które zespół zarobi na koncertach są przeznaczane na nowy cel, tj. budowę domu opieki w Buranowie dla osób w podeszłym wieku.
- 7 z 9 żyjących artystek z pierwotnego składu cieszy przyjeżdżających do Buranowa turystów licznymi programami rozrywkowymi, takimi jak pieczenie chleba czy przygotowanie herbaty z miejscowych traw.
- Gdyby w czasie Eurowizji głosowali tylko widzowie, różnica z pierwszą Loreen wynosiłaby tylko 11 punktów!
- Gdyby w czasie Eurowizji głosowali tylko członkowie jury, Rosja zajęłaby odległe 11. miejsce w finale.
- Zmarła w zeszłym roku Natalia Pugaczowa była natenczas najstarszą uczestniczką Eurowizji. W dzień finału wokalistka miała 76 lat i 180 dni.
- Żadna z członkiń zespołu nie ma wykształcenia muzycznego.
Źródło: rg.ru, lenta.ru, bbc.com, ria.ru, buranovohram.cerkov.ru