Sirusho uzyskała nie tylko najwyższe miejsce dla Armenii w historii startów kraju na Eurowizji, ale konsekwentnie promuje swój ojczysty kraj na całym świecie, biorąc udział w wielu wydarzeniach i projektach. Mimo że założyła rodzinę i ma na swoim koncie wiele osiągnięć, dalej aktywnie pracuje na rzecz Ormian. Nie przeszkodziły jej w tym spore problemy emocjonalne i oskarżenia pod adresem jej rodziny. Dziś jest uważana za wybitną osobowość w Armenii.
Siranush Harutyunjan występuje na scenie od najmłodszych lat dzięki swoim rodzicom. Jest córką aktora i reżysera Hraczji Harutjunjany’ego i wokalistki Sjuzan Margarjan. Jej pierwszy krążek ukazał się w 2000 roku. Po dwudziestu latach ma na swoim koncie pięć albumów studyjnych: Sirusho (2000), Sheram (2005), Hima (2008), Havatum Em (2010), Armat (2016).
Sirusho: dwadzieścia lat muzycznej kariery
Sirusho doskonale łączy tradycyjne ormiańskie instrumenty w swoich nowoczesnych kompozycjach. Najlepszym tego dowodem jest singiel Pregomesh. Kawałek zawierający tradycyjne brzmienia zdobył aż trzy nominacje do nagrody World Music Awards. Za to jej ostatni krążek Armat w pełni prezentuje emocje związane z kulturą ormiańską i elementami narodowymi. Każdy z utworów wyraża ormiańskość w pełnej krasie: tożsamość, odcienie, i rytmy. To wszystko łączą również teksty napisane przez Sirusho, opowiadające o samych Ormianach. Artystka stara się przy tym przemycać nowoczesne rozwiązania w świecie muzyki. Mimo że jej ostatni album ukazał się cztery lata temu, piosenkarka stale prezentuje nowe piosenki. Ostatni jej solowy singiel Zoma Zoma pochodzi z 2019 roku.
Po Eurowizji 2008 w Belgradzie nawiązała współpracę z reprezentantami z Izraela i Serbii. Z Boazem Maudą i Jeleną Tomašević wydali wspólny utwór Time to Pray, nawołujący do pokoju na świecie. Kompozycja została ponownie opublikowana przez artystów w ostatnim czasie ze względu na walkę z epidemią Covid-19. Natomiast grecki artysta Sakis Rouvas towarzyszył Sirusho w piosence See. W tym samym roku piosenkarka nagrała też greckojęzyczny utwór Erotas ze względu na ogromną popularność po Eurowizji w Grecji. Zaangażowała się w projekty z wieloma ormiańskimi artystami i twórcami. Najnowszy utwór Hung up z Sirusho w roli głównej znajdziemy na długo oczekiwanej płycie John’ego Dolmayana, byłego ormiańsko-amerykańskiego perkusisty rockowego zespołu System of a Down, która ukazała się w lutym 2020.
Sirusho prezentuje serial dokumentalny o Ormianach
Sirusho wyprodukowała własny serial telewizyjny ARMAT (ROOTS). Nadawanie rozpoczął 4 stycznia 2020 roku w Armenii w telewizji 5TV oraz w Stanach Zjednoczonych na kanale USArmenia. Wszystkie odcinki można obejrzeć również na profilu artystki w serwisie Youtube.
Serial nagrywano przez ponad dwa lata. Sirusho wpadła na ten pomysł podczas wielkiej, światowej trasy koncertowej w krajach z dużą diasporą ormiańską. Występowała we Francji, Belgii, Holandii, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Australii, Libanie, Zjednoczonych Emiratach Arabskich i na Łotwie.
Pomimo napiętych terminów, Sirusho odwiedzała ormiańskie szkoły, kościoły, ambasady i centra ormiańskie, a kamery rejestrowały każdy szczegół spotkania. Widzowie mają więc okazję zobaczyć ormiańską społeczność i życie Ormian oczami artystki. Podczas koncertów i prób, zespół filmował także cały proces powstawania tournee, aby pokazać widzom też część swojej codzienności. W każdym odcinku można poznać lokalne atrakcje, występy piosenkarki i ekskluzywne ujęcia zza kulis. Artystka prezentuje dzieje społeczności Ormian, m.in. historię jej powstania oraz wyzwania pozostania Ormianinem wiernym swoim korzeniom w obcym kraju.
Koncertowałam od dzieciństwa i byłam w wielu krajach świata. Zawsze fascynowali mnie Ormianie mieszkający w innych państwach. kim są, jak potrafią pozostać tak ormiańscy, będąc daleko od ojczyzny, jak osiedlają się w obcym kraju, jakie wysiłki wkładają w nauczanie swoich dzieci ormiańskich, jak troskliwie pielęgnują kulturę, jak miłość do ojczyzny przekazywana jest z pokolenia na pokolenie i jak wiele z niej faktycznie się zachowało.
Sirusho: kariera a życie prywatne
Sirusho wzięła ślub w czerwcu 2009 roku z Levonem Koczarianem. Mają dwójkę synów. Levon jest synem byłego prezydenta Armenii, Roberta Koczariana. Niestety trudne wydarzenia polityczne z ostatniego półtora roku nie ominęły rodziny Sirusho. Jej teść rządził Armenią w latach 1998-2008, a w 2018 roku aresztowano go pod zarzutem otwarcia ognia do pokojowych demonstrantów i łamania konstytucji. Ponadto oskarżono go o przyjmowanie łapówek i poddano ocenie ogromny majątek, który zgromadziła rodzina Koczarianów. Temat ten nie schodzi z nagłówków mediów. Koczarianie w odpowiedzi zalali sądy procesami przeciwko mediom i osobom, które odważyły się napisać o ich własności. Jest to trudny okres dla piosenkarki pod względem emocjonalnym, zwłaszcza, że prasa chętnie krytykuje działalność wokalistki.
A w ostatnim roku artystka wykonała ogrom pracy. Zwłaszcza, że ma jeszcze sporo do omówienia z zespołem, czego jeszcze nie zdążyła przekazać publiczności. W jednym z wywiadów powiedziała, że postawiła sobie za cel wiele lat temu poszerzanie granic kultury ormiańskiej i przedstawianie jej światu. Bez względu na to, jak bardzo starano się w to ingerować, jej cel pozostaje niezmienny.
https://www.instagram.com/p/BwfGCIUhGte/?utm_source=ig_web_copy_link
Sirusho: tego mogłeś nie wiedzieć
Sirusho jest jedną z najchętniej obserwowanych kulturalnych postaci Ormian na świecie. Jej praca opiera się na narodowych wartościach Ormian. Większość jej piosenek, teledysków i kostiumów scenicznych jest jej autorstwa. Osobiście pracuje nad każdym projektem wraz ze swoim oddanym zespołem.
Magazyn W w 2013 roku umieścił Sirusho na liście sześciu nieamerykańskich idoli.
Sirusho zajmuje się również biżuterią i projektowaniem. W 2013 roku uruchomiła własną linię ręcznie wykonanej srebrnej biżuterii PreGomesh – połączenia starożytnych tradycji ormiańskich i współczesnych trendów mody. Marka z powodzeniem wkroczyła na rynek międzynarodowy, występując nawet w brytyjskim Vogue.
Stała się pierwszym ormiańskim wykonawcą, który otrzymał nagrodę DIAFA (Distinctive International Arab Festivals Awards 2019) w Dubaju. Odbywające się co roku rozdanie nagród DIAFA honoruje wybitne osobistości za osiągnięcia w różnych dziedzinach, takich jak sztuka, kultura, muzyka, biznes i usługi humanitarne.
Źródło: sirusho.am, instagram, facebook, armenianweekly.com, armeniasputnik.am, armedia.am, armenpress.am, azat.tv, yerevan.today, rferl.org, massispost.com, mic.com