Czerwiec to Miesiąc Dumy (and. month pride), czyli czas, kiedy na całym świecie odbywają się parady równości i inne wydarzenia podkreślające szacunek i tolerancję wobec społeczności LGBT+. Aby zwrócić uwagę na problem dyskryminacji ze względu na orientację seksualną, KAYAX wydał płytę z udziałem czołowych polskich artystów. Usłyszymy m.in. Michała Szpaka, Viki Gabor czy Natalię Przybysz.
Miesiąc Dumy ustanowiono w czerwcu na pamiątkę zamieszek w Stonewall, które miały miejsce 28 czerwca 1969 roku w Nowym Jorku. Tej nocy policja wtargnęła do klubu Stonewall Inn na Dolnym Manhatanie, zamykając imprezę i rozganiając zebranych. Ci jednak spontanicznie wystąpili przeciwko ograniczaniu swobód obywatelskich. Jawny opór doprowadził do powstania ruchów walki o prawa społeczności LGBT+.
Music 4 Queers & Queens na Miesiąc Dumy
Specjalnie na Miesiąc Dumy powstała składanka Music 4 Queers & Queens. Na płycie znajdziemy szeroki przekrój stylów muzycznych oraz wykonawców – od uznanych w branży artystów, po debiutantów. Wśród takich nazwisk jak Julia Wieniawa, Reni Jusis, Mery Spolsky, Nosowska, Krzysztof Zalewski czy Ralph Kamiński nie zabrakło gwiazd związanych z Eurowizją. Na składance usłyszymy duet zwyciężczyni Eurowizji Junior, Viki Gabor, i Kayah, pt. Ramię w Ramię czy utwór Ciepły wiatr z repertuaru Natalii Przybysz, wcześniej występującej w zespole Sistars (Krajowe Eliminacje 2004). Płytę promują Michał Szpak (Eurowizja 2016) i Basia Wrońska w numerze Zanim.
Album jest kontynuacją kompilacji Music 4 Boys and Gays, wydanej 13 lat temu. Jak przyznaje współautorka tamtego pomysłu oraz idei na składankę Music 4 Queers & Queens, Kayah, tego typu projekty były w tamtych czasach mocno krytykowane. Wartością dodaną, jaką wnosi nowa płyta, jest fakt, że wszystkie wybrane utwory są wykonane przez polskich artystów, co ma symbolizować wkład i wsparcie społeczności LGBT+ w Polsce ze strony przedstawicieli rodzimego rynku muzycznego. Ponadto album zawiera piękne i uniwersalne przesłanie, które podkreśla Kayah.
Muzyka dociera do wszystkich, dla niej nie ma różnic. Niezależnie od koloru skóry, płci, orientacji seksualnej, narodowości, religii, przekonań politycznych – muzyka łączy, nie dzieli. Obyśmy wszyscy byli muzyką.
Michał Szpak w duecie z Basią Wrońską
Utwór Zanim odnosi się do dyskryminacji, na jaką narażone są każdego dnia osoby LGBT+. Tekst opowiada o braku wsparcia i zrozumienia dla mniejszości seksualnych i walce, jaką każdego dnia toczymy z niesprawiedliwymi ocenami czy nietolerancyjnym zachowaniem. Michał Szpak tak określił kompozycję:
Żyjemy w jednym z najbardziej homofobicznych krajów w Europie, podczas gdy inne państwa uznają równość wszystkich, niezależnie od rasy, wyznania, orientacji czy przynależności do jakiejkolwiek grupy. Mam nadzieję, że ten projekt będzie wsparciem dla wolności!
Drugą piosenką promującą album na Miesiąc Dumy, pt. Music 4 Queers & Queens jest Technikolor. Producenci składanki określają go jako bonus drag. Wykonują go bowiem popularne drag queens – Shady Lady, Twoja Stara i Lola Eyeonyou Potocki. Jego autorki przyznają, że głównym ich przesłaniem jest dodanie barw monochromatycznej codzienności. Singiel został napisany specjalnie na XX Paradę Równości, która miała odbyć się 20 czerwca w Warszawie. Z powodu epidemii koronawirusa jak wiele innych wydarzeń masowych, w tym także Eurowizja, parada została odwołana.
Źródło: history.com, kayax.pl, spotify.com.