30 września Słowenia zakończyła nabór piosenek do selekcji. Nadawca RTVSLO poinformował o zebraniu aż 191 zgłoszeń. Z tylu kompozycji przedstawiciele słoweńskiej telewizji nie mieli jeszcze okazji wybierać stawki do preselekcji EMA. Wcześniej Ana Soklič została automatycznie mianowana reprezentantką kraju na Eurowizji 2021.
Jak Słowenia wybierze utwór do Rotterdamu?
Po odwołaniu tegorocznego konkursu, telewizja RTVSLO po raz pierwszy zdecydowała się obrać następującą strategię – wybrać artystę wewnętrznie, a następnie zorganizować dla niego preselekcje z kilkoma utworami. Wzorem wielu innych krajów, pokierowano się szacunkiem dla reprezentanta wyłonionego na rok 2020 i uhonorowano go automatycznym biletem na Eurowizję. W lipcu ogłoszono przyjmowanie konkursowych utworów dla Any, skomponowanych zarówno przez lokalnych, jak i zagranicznych twórców. Poza obecną informacją o liczbie zgromadzonych utworów, wiemy jeszcze niewiele. Słoweńscy eksperci wraz z Aną Soklič przez najbliższe miesiące mają czas, by dokładnie przesłuchać propozycje. 30 grudnia powinniśmy wiedzieć, ile piosenek zostanie wybranych do preselekcyjnego show i jaki będzie jego regulamin, data i inne szczegóły.
Kim jest Ana Soklič?
Ana Soklič ma 36 lat i pochodzi z Bohinja, miasteczka położonego nad alpejskim i niesamowicie urokliwym jeziorem o tej samej nazwie. 22 lutego niespodziewanie wygrała preselekcje do Eurowizji brawurowym i pełnym emocji wykonaniem ballady Voda. Zanim nastała pandemia, utwór został poddany revampowi przy współudziale Budapeszteńskiej Orkiestry Symfonicznej i spotkał się z bardzo ciepłym odbiorem fanów. Typowano, że Słowenia nie jest bez szans na awans do finału, zaskarbiając sobie potencjalne uznanie jurorów. Ana Soklič charakteryzuje się swoją wielką i silną wiarą w Boga. Jest z niej dumna i podkreśla ją na każdym kroku, przyznając otwarcie i mając świadomość, że może być to negatywną pożywką dla mediów. Po ogłoszeniu superfinałowego wyniku EMA, nie kryjąc zaskoczenia, w pierwszej chwili podziękowała za wygraną Jezusowi. Podczas koncertów z serii Eurovision Home Concert, przedstawiła jako swój dom… właśnie jezioro Bohinj. W malowniczej scenerii zaśpiewała m.in. Suus Rony Nishliu (Albania 2012).
Słowenia a Eurowizja 2021: historia
Kraj jeszcze nigdy nie wygrał Eurowizji, nie znalazł się też nawet w czołowej piątce. Najlepszą osiągnięta lokatą jest miejsce siódme – w 1995 (Prisluhni mi) i 2001 (Energy). Od 2004 roku ze zmiennym szczęściem radzi sobie z przechodzeniem półfinałów. Eurowizyjnymi sukcesami z ostatniej dekady mogą pochwalić się Maja Keuc – Amaya (No One, 2011), Maraaya (Here for You, 2015) czy zalagasper (Sebi, 2019).
Eurowizja 2021: co wiemy?
Eurowizja 2021 odbędzie się w dniach 18, 20 i 22 maja w Ahoy Arenie w Rotterdamie. Część planów organizatorów na ten rok zobaczymy w przyszłym roku. Konkurs poprowadzą Chantal Janzen, Jan Smit i Edsilia Rombley. Z kolei NikkieTutorials przeprowadzi wywiady z uczestnikami i będzie gospodynią widowiska transmitowanego w internecie. Nie zmieni się ani logo i slogan, ani projekt sceny autorstwa Floriana Weidera. Znaczącą różnicą w stosunku do Eurowizji 2020 jest możliwość występu z wgranymi chórkami.
Źródło: RTVSLO, eurovoix.com, facebook: EMA – Eurovision Slovenia, własne