ABBA i Måneskin z nominacjami do nagród Grammy!

Måneskin, Eurowizja

Måneskin (Eurowizja 2021, Włochy) po finale konkursu. Fot. Nathan Reinds / eurovision.tv

Poznaliśmy nominowanych do nagród Grammy w 2023 roku. Na liście wyróżniających się osiągnięciami kandydatur znalazły się dwa zespoły związane z Eurowizją. Co wiemy?

Dwa zespoły, których światowa kariera rozpoczęła się od zwycięstwa w Konkursie Piosenki Eurowizji, będą walczyć w kilku kategoriach o nagrodę Grammy. Na liście zabrakło jednak uczestników tegorocznego konkursu.

Eurowizja 1974: zespół ABBA po wygraniu konkursu. / fot. eurovision.tv

Grammy 2023: Måneskin i ABBA z nominacjami

Eurowizyjni twórcy zdobyli łącznie pięć nominacji w 65. edycji nagród Grammy. Zwycięzcy Eurowizji 2021, włoska grupa Måneskin, są nominowani w kategorii najlepszy nowy artysta. Włosi wygrali zeszłoroczny konkurs przebojem Zitti e buoni, a ich pozostałe hity to m.in. cover Beggin’ czy piosenki I wanna be your slave, Supermodel i niedawno wydane The loneliest.

https://www.youtube.com/watch?v=RVH5dn1cxAQ

Pozostałe cztery nominacje to wielki sukces powracającego zespołu ABBA. Wydany po latach przerwy utwór Don’t shut me down walczy o nagrodę w kategoriach nagranie roku i najlepsze wykonanie pop duetu/grupy. Z kolei album Voyage może zdobyć odznaczenie w kategoriach album roku i najlepszy album pop. Szwedzki zespół zwyciężył 19. Konkurs Piosenki Eurowizji w 1974 roku z utworem Waterloo, rozpoczynając swój światowy fenomen i rewolucjonizując muzykę rozrywkową.

Eurowizja 2022 bez Grammy

Na liście nominowanych zabrakło wykonawców z tegorocznej Eurowizji w Turynie. O byciu rozważaną do nominacji w tegorocznych nagrodach Grammy oficjalnie poinformowała Konstrakta, reprezentantka Serbii z utworem In corpore sano. Gdyby jej się udało, byłaby kandydatką w kategoriach najlepszy nowy artysta i najlepszy światowy występ. Wśród rozpatrywanych zgłoszeń byli też Kalush Orchestra (Ukraina) i MARO (Portugalia). Im również tym razem się nie udało.

Eurowizja 2022: lauretka piątego miejsca, Konstrakta z Serbii, fot. EBU/Nathan Reinds

Historia Grammy a Eurowizja

Po raz pierwszy nagrody Grammy rozdano w 1959 roku. Już podczas pierwszej edycji wyróżniona była piosenka z Eurowizji. Utwór Nel blu, dipinto di blu, znany też jako Volare, zdobył globalną popularność i historyczną statuetkę w kategoriach piosenka roku i nagranie roku. Domenico Moduno w barwach Włoch nie wygrał jednak Eurowizji: w 1958 roku zajął trzecie miejsce.

Drugim eurowizyjnym laureatem Grammy był Julio Iglesias. Reprezentant Hiszpanii na Eurowizji 1970 zdobył wyróżnienie w roku 1988. Więcej kultowych nagród wywalczyła zmarła w tym roku Olivia Newton-John. W latach 1973-1982 zdobyła aż cztery nagrody Grammy, a na koncie ma też osiem kolejnych nominacji. Podczas Eurowizji 1974 zajęła w brytyjskich barwach czwarte miejsce, ustępując m.in. Abbie. Spośród brytyjskich reprezentantek trzema nominacjami może pochwalić się Bonnie Tyler (Eurowizja 2013) – w latach 1984 i 1985, a Gina G (Eurowizja 1996) była nominowana w 1998 roku za eurowizyjne Ooh… aah, just a little bit w kategorii najlepsze nagranie taneczne.

Zdecydowaną rekordzistką jest jednak Celine Dion. Zwycięstwo podczas Eurowizji 1988 utorowało jej drogę do kariery w Europie i na całym świecie. W latach 1993-2001 Kanadyjka otrzymała aż siedemnaście nominacji, z których pięć zakończyło się nagrodą.

Céline Dion wygrała Eurowizję 1988 dla Szwajcarii. (fot. eurovision.tv)

źródła: eurovision.tv, eurovisionireland.net, Wikipedia, fot. eurovision.tv

Exit mobile version