Legendarny zespół ABBA powraca z nową muzyką! 39 lat – tyle dokładnie musieli czekać sympatycy grupy na kolejne, nowe utwory formacji. Zwycięzcy Eurowizji 1974 roku nie próżnują. Nie tylko wydali dwa nowe kawałki i zapowiedzieli album studyjny, ale także założyli konta w mediach społecznościowych.
Po raz pierwszy swój powrót członkowie zespołu ABBA zapowiedzieli w 2018 roku. Ponownie informację o zejściu się formacji podano w lutym 2020 roku. Początkowo zapowiadano premierę dwóch nowych singli we wrześniu ubiegłego roku, jednak najprawdopodobniej ze względu na pandemię prace przesunęły się.
ABBA zapowiada album Voyage i trasę koncertową
Choć wcześniej mówiło się jedynie o dwóch nowych piosenkach, ABBA ponownie zaskoczyła swoich fanów. W podziękowaniu za cierpliwość grupa ma dla nas aż dziesięć kompozycji. Pierwsze dwie dostępne są już w serwisach streamingowych – to I Still Have Faith In You oraz Don’t Shut Me Down. Oba ukazały się przy okazji premiery filmu dokumentalnego poświęconego formacji. Pozostałe usłyszymy już 5 listopada, kiedy ukaże się album zatytułowany Voyage.
To jednak nie jedyna niespodzianka, którą przygotowała ABBA. W maju przyszłego roku odbędzie się unikatowa trasa koncertowa. Członkowie formacji podkreślają, że seria koncertów to swoisty jubileusz z okazji 40-lecia od od wydania ostatniego numeru. Na scenie w parku olimpijskim Królowej Elżbiety w Londynie nie zobaczymy jednak artystów, a ich hologramy. To efekt współpracy muzyków z firmą Industrial Light & Magic, która zadbała o odwzorowanie sylwetek w technologii motion-capture i technice performance.
ABBA – posłuchaj I Still Have Faith In You i Don’t Shut Me Down
I Still Have Faith In You jest spokojnym utworem, który przypomina czasy świetności zespołu. W teledysku zobaczymy archiwalne zdjęcia i filmy z koncertów i codziennego życia członków zespołu ABBA. Z kolei piosenka Don’t Shut Me Down tylko zaczyna się powoli. W trakcie pierwszej zwrotki tempo zostaje podkręcone i możemy usłyszeć charakterystyczny dla grupy beat czy dźwięki klawiszy fortepianu.
ABBA – historia zespołu
Zespół ABBA powstał w 1972 roku, a założyli go Anni-Frid Lyngstad, Benny Andersson, Björn Ulvaeus i Agnetha Fältskog. W ciągu dekady istnienia wydali szereg ponadczasowych hitów, a ich piosenki znane są na całym świecie. W końcu, kto nie bawił się do hitów Dancing Queen, Mamma Mia, Super Trouper czy Take a Chance on Me?
ABBA uchodzi za ikonę światowej muzyki rozrywkowej lat 70. i szacuje się, że do dziś sprzedali ponad 350 milionów płyt na całym świecie. Piosenki zespołu stały się na tyle kultowe, że posłużyły za inspirację do powstania musicalu Mamma Mia, który w 2008 roku został zekranizowany. Zyski z przedsięwzięcia sięgnęły ponad 600 mln funtów. W 2019 roku do kin trafiła druga część filmu.
Eurowizyjne początki zespołu
Co ciekawe, udział zespołu na Eurowizji 1974 był dopiero szóstym podejściem członków grupy ABBA do konkursu. Pionierką w tej kwestii była Agnetha Fältskog, która – będąc jeszcze nastolatką – zgłosiła się do udziału w Melodifestivalen 1968. Utwór Försonade nie zdobył uznania organizatorów, nie dostając się do finału. Podobna historia powtórzyła się także trzy lata później, gdy muzycy – formalnie niedziałający jeszcze jako ABBA – wysłali do konkursu dwa skomponowane przez siebie utwory. Pierwszy udany start w Melfeście zaliczyła Anni-Frid Lyngstad w 1969 roku, a z utworem Härlig är vår jord zajęła czwarte miejsce. W 1972 roku Benny Andersson i Björn Ulvaeus skomponowali piosenkę Säg det med en sång dla Leny Andersson, późniejszej chórzystki grupy ABBA, która w finale Melodifestivalen uplasowała się na trzeciej pozycji. W 1973 roku ABBA zaliczyła pierwszy występ w Melodifestivalen. Choć byli faworytami do zwycięstwa, z przebojem Ring Ring zajęli dopiero trzecie miejsce.
ABBA i przełomowy rok 1974: Melodifestivalen i sukces piosenki Waterloo
Porażka w najważniejszym szwedzkim konkursie muzycznym nie podcięła jednak skrzydeł artystom. Po zakończeniu Melodifestivalen 1973 koncentrowali się na udziale w przyszłorocznych zmaganiach. Zainteresowanie konkursem wynikało z przekonania, że Eurowizja będzie platformą, dzięki której ABBA wypłynie na szerokie wody. Po kilku miesiącach prac i przesłuchań zgłosili się do Melfestu z piosenką Waterloo. 9 lutego wystąpili w finale selekcji. Na scenę wbiegły Agnete i Anni-Frid w oryginalnych strojach. Towarzyszyli im Benny Anderson na pianinie oraz Björn Ulvaeus na gitarze. Pokonali konkurencję, otrzymując najwyższe noty od prawie wszystkich jurorów.
Podczas Eurowizji 1974 ponownie okazali się najlepsi. 6 kwietnia wystąpili z anglojęzyczną wersją Waterloo (w latach 1973-1977 odstąpiono od zasady śpiewania w języku narodowym). Zgromadzili 24 punkty, zaledwie 15% wszystkich not, które mogli otrzymać. Przypomnijmy, że jury w każdym kraju składało się wówczas z dziesięciorga członków, a każdy z nich miał do dyspozycji jeden punkt. Tym samym każda komisja miała do rozdania dziesięć punktów dla wszystkich piosenek w konkursie. ABBA zdobyła największe uznanie w Finlandii i Szwajcarii, skąd dostali po pięć punktów. Waterloo nie docenili jednak jurorzy z Wielkiej Brytanii, Grecji, Monako, Belgii i Włoch.