ABBA zwyciężyła Konkurs Piosenki Eurowizji 40 lat temu. Ich muzyka okazała się ponadczasowa, a międzynarodowy sukces przerósł najśmielsze oczekiwania. Kulisy ich życia oraz słynny występ w Studiu 2 z 1976 zostaną przypomniane 29 i 30 listopada w TVP Rozrywka.

W 1974 Eurowizję po raz pierwszy w historii wygrała Szwecja – w jej barwach ABBA i słynne Waterloo. Piosenka stała się ogromnym międzynarodowym przebojem, docierając nawet do 6. pozycji amerykańskiego Billboard Hot 100. W 2005 Waterloo wybrano najlepszą piosenką eurowizyjną podczas gali Congratulations zorganizowanej z okazji 50-lecia konkursu. Co ciekawe, ABBA (jeszcze przed przyjęciem tej nazwy, ale w znanym i niezmiennym składzie) już rok wcześniej próbowała swoich sił w szwedzkich preselekcjach. Ich kompozycja Ring Ring zajęła jednak wówczas dopiero 3. lokatę ze sporą stratą punktową do dwóch pierwszych miejsc.

W 1976 szwedzki kwartet odwiedził Polskę. 13 listopada w studiu TVP zarejestrowano występ, podczas którego muzycy zaprezentowali premierowe nagrania z nowej płyty.  Koncert ABBA w Studiu 2 został zapamiętany jako jedno z największych przedsięwzięć rozrywkowych w czasach PRL. TVP Rozrywka przypomni ten materiał w cyklu Niezapomniane koncerty w sobotę 29 listopada o 22:35. Widzowie stacji zobaczą też program ABBA w Studiu 2 – jedyny taki koncert, podczas którego realizację tego wyjątkowego występu będą wspominać m.in. Bożena Walter, Edward Mikołajczyk oraz dziennikarze muzyczni: Maria Szabłowska, Krzysztof Szewczyk czy Marek Sierocki.

Podczas Weekendu z ABBĄ TVP Rozrywka zabierze widzów m.in. do muzeum grupy w Sztokholmie. Mieszkańcy szwedzkiej stolicy oraz turyści odwiedzający Sztokholm będą śpiewać najbardziej znane przeboje grupy. W reportażu Abba jedyny taki zespół pojawią się teledyski formacji, materiały archiwalne oraz wywiady z Agnethą Fältskog i Bennym Anderssonem, którzy przed laty współtworzyli kultowy kwartet ABBA. Szczegółowy harmonogram Weekendu z ABBĄ zamieszczamy poniżej:

Sobota, 29 listopada:

14:30 Weekend z ABBĄ – Abba w Studiu 2 – jedyny taki koncert

20:40 Weekend z ABBĄ – Abba w Studiu 2 – jedyny taki koncert

22:05 Weekend z ABBĄ – Abba jedyny taki zespół

22:35 Niezapomniane Koncerty – Abba w Studiu 2

Niedziela, 30 listopada:

8:15 Abba w Studiu 2

9:10 Weekend z ABBĄ – Abba jedyny taki zespół

22:20 Weekend z ABBĄ – Abba w Studiu 2 – jedyny taki koncert

3:20 Abba w Studiu 2

Źródła: eurovision.tv, billboard.com, tvp.pl, fot.: abbathemuseum.com

Poprzedni artykułFinał Söngvakeppni 2015 w Walentynki!
Następny artykułPROBLEMY TECHNICZNE
Przemysław Jóźwik
Niepoprawny optymista, który nie potrafi żyć bez muzyki. Gust muzyczny mam tak różnorodny jak cała Eurowizja: od Britney Spears i Michaela Jacksona, przez Nirvanę, po Die Antwoord. Wśród polskich artystów najbardziej cenię Nosowską i Peszek. Otwarty na ludzi, przeciwny wszelkim formom przemocy, tolerancyjny i wyrozumiały. Lubię otaczać się znajomymi, ale doceniam też chwile samotności, które potrafię konstruktywnie wypełnić. Moja rodzina to ukochany Bartosz i dwa przeurocze kociaki, Renio i Soksik. Nie dostałem się na dziennikarstwo (nie wiedziałem m,in. jak się wabił pies Waldorffa), więc zostałem fizykiem. W 2017 obroniłem doktorat pisząc o dyslokacjach krawędziowych w kryształach i obecnie przebywam na stażu w Lizbonie. Od 1996 tworzę własną listę przebojów, którą kiedyś zainteresowało się nawet MTV. Eksponencjalny system liczenia punktów stosuję już od kilku lat do tworzenia rocznych rankingów mojej listy. W oparciu o model eksponencjalny także EBU postanowiła liczyć punkty od jury podczas Eurowizji. Brawo EBU :) W OGAE jestem od 2009, do redakcji eurowizja.org dołączyłem nieco później, pewnie z powodu niespełnionych aspiracji dziennikarskich. Należę do zespołów opiekujących się Wielką Brytanią, Irlandią i Portugalią, a ponadto także eurowizyjną historią i statystykami. Moje ulubione eurowizyjne piosenki to Il Volo (Włochy 2015), Freaky Fortune feat. RiskyKidd (Grecja 2014), Jemini (UK 2003), Katrina and The Waves (UK 1997), Karoline Krüger (Norwegia 1988)...