ABBA wydaje nowe piosenki! Wystąpi na Eurowizji?

Eurowizja 1974, ABBA, Szwecja

Eurowizja 1974: zespół ABBA po wygraniu konkursu 1974, fot. eurovision.tv

ABBA wraca! Benny Anderson wyznał, że nowe piosenki zespołu usłyszymy w drugiej połowie 2020 roku. Czy zwycięzcy Eurowizji 1974 pojawią się ponownie w konkursie? Naszym zdaniem, wcale nie jest to niemożliwe.

Jak zapowiedział Benny Anderson, ABBA chce wydać dwie nowe piosenki w 2020 roku. Niewykluczone, że single trafią do sieci we wrześniu. Jak łatwo wyliczyć, I Still Have Faith In You i Don’t Shut Me Down będą pierwszymi utworami zespołu po 38 latach przerwy.

ABBA zapowiedziała powrót już w 2019 roku. Fani nie doczekali się wówczas premierowych singli. Kolejne szczegóły zdradził niedawno Björn Ulvaeus. W wywiadzie dla iTV News potwierdził, że nowe piosenki usłyszymy w 2020 roku.

ABBA – historia zespołu

Zespół ABBA powstał w 1972 roku, założyli go Anni-Frid Lyngstad, Benny Andersson, Björn Ulvaeus i Agnetha Fältskog. W ciągu dekady istnienia wydali szereg ponadczasowych hitów, a ich piosenki znane są na całym świecie. W końcu, kto nie bawił się do hitów Dancing Queen, Mamma Mia, Super Trouper czy Take a Chance on Me?

ABBA uchodzą za ikonę światowej muzyki rozrywkowej lat 70. i szacuje się, że do dziś sprzedali ponad 350 milionów płyt na całym świecie. Piosenki zespołu stały się na tyle kultowe, że posłużyły za inspirację do powstania musicalu Mamma Mia, który w 2008 roku został zekranizowany. Zyski z przedsięwzięcia sięgnęły ponad 600 mln funtów. W 2019 roku do kin trafiła druga część filmu.

Eurowizyjne początki zespołu ABBA

Co ciekawe, udział zespołu na Eurowizji 1974 był dopiero szóstym podejściem członków grupy ABBA do konkursu. Pionierką w tej kwestii była Agnetha Fältskog, która – będąc jeszcze nastolatką – zgłosiła się do udziału w Melodifestivalen 1968. Utwór Försonade nie zdobył uznania organizatorów, nie dostając się do finału. Podobna historia powtórzyła się trzy lata później, gdy muzycy – formalnie niedziałający jeszcze jako ABBA – wysłali do konkursu dwa skomponowane przez siebie utwory. Pierwszy udany start w Melfeście zaliczyła Anni-Frid Lyngstad w 1969 roku, a z utworem Härlig är vår jord zajęła czwarte miejsce. W 1972 roku Benny Andersson i Björn Ulvaeus skomponowali piosenkę Säg det med en sång dla Leny Andersson, późniejszej chórzystki grupy ABBA, która w finale Melodifestivalen uplasowała się na trzeciej pozycji. W 1973 roku ABBA zaliczyła pierwszy występ w Melodifestivalen. Choć byli faworytami do zwycięstwa, z przebojem Ring Ring zajęli dopiero trzecie miejsce.

ABBA i przełomowy rok 1974: Melodifestivalen i sukces piosenki Waterloo

Porażka w najważniejszym szwedzkim konkursie muzycznym nie podcięła skrzydeł artystom. Po zakończeniu Melodifestivalen 1973 koncentrowali się na udziale w przyszłorocznych zmaganiach. Zainteresowanie konkursem wynikało z przekonania, że Eurowizja będzie platformą, dzięki której ABBA wypłynie na szerokie wody. Po kilku miesiącach prac i przesłuchań zgłosili się do Melfestu z piosenką Waterloo. 9 lutego wystąpili w finale selekcji. Na scenę wbiegły Agnete i Anni-Frid w oryginalnych strojach. Towarzyszyli im Benny Anderson na pianinie oraz Björn Ulvaeus na gitarze. Pokonali konkurencję, otrzymując najwyższe noty od prawie wszystkich jurorów.

Podczas Eurowizji 1974 ponownie okazali się najlepsi. 6 kwietnia wystąpili z anglojęzyczną wersją Waterloo (w latach 1973-1977 odstąpiono od zasady śpiewania w języku narodowym). Zgromadzili 24 punkty, zaledwie 15% wszystkich not, które mogli otrzymać. Przypomnijmy, że jury w każdym kraju składało się wówczas z dziesięciorga członków, a każdy z nich miał do dyspozycji jeden punkt. Tym samym każda komisja miała do rozdania 10 punktów dla wszystkich piosenek w konkursie. ABBA zdobyła największe uznanie w Finlandii i Szwajcarii, skąd dostali po pięć punktów. Waterloo nie docenili jurorzy z Wielkiej Brytanii, Grecji, Monako, Belgii i Włoch.

ABBA po Eurowizji: nowe piosenki i rozłam

ABBA trafnie przewidziała, że Eurowizja będzie stanowić przepustkę do kariery. Jeszcze wiosną 1974 roku trafili z Waterloo na szczyt list przebojów w Zachodniej Europie, a w Stanach dotarli do szóstego miejsca amerykańskiego Billboardu. Sukces zapoczątkował promocję zespołu na świecie oraz kontrakty na kolejne płyty, które przyniosły kolejne, niezapomniane piosenki.

Choć ABBA zakończyła działalność w 1982 roku, pozostaje zespołem, który po zwycięstwie na Eurowizji odniósł największy komercyjny sukces. Pomimo upływu lat pamięć o grupie wciąż jest żywa, a ich piosenki uchodzą za ponadczasowe hity. W 2004 ABBA gościnnie pojawiła się w finale 49. Konkursu Piosenki Eurowizji w Stambule. Przed ogłoszeniem wyników wyemitowano film The Last Video Ever, nagrany z okazji 30. rocznicy wygranej. Rok później widzowie koncertu z okazji 50-lecia Eurowizji zdecydowali, że utwór Waterloo został uznany za najpopularniejszą piosenkę w historii konkursu. W 2012 roku podczas jednego z półfinałów Eurowizji w Baku piosenkę zaśpiewali zwycięzcy konkursu z lat 2007-2011. Rok później połowa formacji ABBA miała wkład w organizację Eurowizji w Malmö – Benny Andersson i Björn Ulvaeus skomponowali utwór We Write the Story, hymn 58. Konkursu Piosenki Eurowizji.

ABBA ponownie na Eurowizji? [OPINIA]

Czy ABBA po prawie 50 latach ponownie weźmie udział w Konkursie Piosenki Eurowizji? Jako uczestnicy z pewnością nie. W końcu nie jest im to potrzebne. W dodatku każdy inny rezultat niż wygrana uznany byłby za porażkę.

Nie wykluczałbym gościnnego udziału grupy na Eurowizji, nawet w 2020 roku. Z punktu widzenia zespołu, konkurs mógłby ponownie być dobrą platformą do wypromowania swojej twórczości. Z kolei EBU od lat poszukuje artystów światowego formatu, którzy przyciągną dodatkowych widzów przed telewizory. Po co sięgać po zagraniczne gwiazdy, które nie są związane ani z europejskim rynkiem muzycznym, ani tym bardziej z Eurowizją? Warto postawić na wizytówkę konkursu i odwołać się do jego tradycji oraz wkładu w europejską kulturę. Zwłaszcza że producenci Eurowizji 2020 w Rotterdamie chcą podkreślić historię konkursu – zaprosili na finał byłych zwycięzców oraz planują powrót orkiestry na Eurowizję. Nawiązania do przeszłości widać też w logo, które jest złożone z barw narodowych krajów w kolejności debiutu na Eurowizji.

Exit mobile version