Albania: 57 Festivali i Këngës – poznaj uczestników cz. 1

57. Festivali i Këngës już wkrótce. Trzydniowe święto albańskiej muzyki odbędzie się 20 – 22 grudnia i będzie pierwszym show preselekcyjnym Konkursu Piosenki Eurowizji 2019. 

Przedstawiamy Wam dziś sylwetki uczestników 57. FiK:

Aurel Thëllimi – Të dua ty 

Aurel to dobrze znany fanom festiwalu artysta, który na co dzień występuje w Narodowej Operze w Tiranie. Uczestnik wielu festiwali i programów muzycznych. W Festivali i Këngës brał udział wielokrotnie: 1998, 2000, 2001, 2003, 2004 i 2005, jednakże bez większego sukcesu. Po 13 latach powraca, aby powalczyć o wygraną. Utwór Të dua ty to klasyczna bałkańska ballada, z mocnym wydźwiękiem.

https://youtu.be/HP6U_inVWjQ

Bojken Lako – Jeto jetën

Bojken Lako to 43-letni artysta z Tirany. Tak jak Aurel, jest weteranem albańskiego festiwalu – brał w nim udział w latach: 1999, 2001, 2009, 2011, 2012, 2014 (2. Miejsce z utworem Të ndjëj) i 2017. Warto dodać, że jego utwór z 2009 roku Love Love Love to jedna z najdłuższych kompozycji biorących udział w festiwalu (trwała ponad 6 minut) Nie jest to Jego jedyny związek z FiK – w 2010 został mianowany producentem konkursu, a w 2013 roku zasiadł w siedmioosobowym jury, które wybierało zwycięzcę.  W 2013 założył zespół Bojken Lako Band, z którym koncertował cztery lata. Bojken Lako jest jednym z czołowych założycieli programów Top Albania Radio i Top Channel. Jest autorem i dyrektorem programów telewizyjnych / festiwali i nie tylko, takich jak Top Fest, Top Select, Promo Zone, Bulza, Tirana Art Fest. Jeto jetën to nowoczesny utwór z elementami rocka, który na pewno zyska na żywo przy wystąpieniu z charyzmatycznym wokalistą Lako.

https://youtu.be/5styfq7VHcc

Bruno Pollogati – Nuk Ka Stop

Popularny albański autor tekstów i wokalista. Od 2000 roku członek zespołu Revolt Klan, z którym brał udział w FiK w roku 2014 i 2015. Uczestniczyli wielokrotnie w festiwalu Top Fest. W 2010 roku, wraz z rumuńskim artystą Mario Bishin, stworzyli utwór ID Lover, który osiągnął sukces w krajach takich jak: Bułgaria, Rumunia, Grecja, Estonia, Litwa czy Belgia.  2018 rok i 57. FiK to pierwszy solowy udział Bruno w jakimkolwiek festiwalu. Zaprezentuje on popowy utwór Nuk Ka Stop, który opowiada o niegasnącej miłości.

https://youtu.be/W2eGvNL6xK4

Dilan Reka – Karma

Finalista X Factor Albania w roku 2015 (3 miejsce)  Zajmuje się muzyką od najmłodszych lat, laureat festiwali dziecięcych w Shkodra, Tiranie i Skopje. Brał udział w FiK w latach 2015 i 2016. W tym roku bierze udział z utworem pt. Karma, która dedykowana jest każdemu, kogo rozczarowali najbliżsi. Dilan chce, abyśmy pamiętali, że karma wraca i to co dajesz światu, wróci do Ciebie.

https://youtu.be/KvpLPIXH0as

Eliza Hoxha – Peng

Urodzona 5 marca 1974 roku w Mitrovicach w Kosovie. Obecna na albańskiej scenie muzycznej od roku 2000, uczestniczka wielu popularnych festiwali: Top Fest, Magic Song, Noise Show. Oprócz muzyki zajmuje się również architekturą, i na tym polu również odnosi wiele sukcesów oraz wykłada na Wydziale Architektury na Uniwersytecie w Prisztinie. Ma na swoim koncie wiele hitów i 5 albumów. Dwukrotnie uczestniczyła w Festivali i Këngës – w 2006 i 2009 (jako autorka utworu). Tegoroczna propozycja Elizy to ballada Peng, która opowiada o miłości zwykłych śmiertelników. Słowa i muzyka zostały napisane przez samą Hoxhe.

https://youtu.be/sMrBLlmjP0g

Elona Islamaj – Në Këtë Botë Kalimtare

Skrzypaczka i wokalistka jazzowa i bluesowa. Ukończyła Uniwersytet Sztuk Pięknych w Tiranie w klasie skrzypiec. Brała udział w wielu produkcjach muzycznych i festiwalach ale jako trener śpiewu. Jest skrzypaczką w Orkiestrze Symfonicznej RTSH. Będzie to jej pierwszy udział w Festiwalu jako wokalistka. Zaprezentuje utwór pt. Në Këtë Botë Kalimtare, który jest, jaka sama mówi, monologiem snów i fabuł. Życie jest krótkie, i wszystko co robimy, powinniśmy robić z największą mocą i zaangażowaniem.

https://youtu.be/I7Wal2rqmo0

Elton Deda – Qetësisht

Popularny 45 – letni wokalista, instrumentalista i autor tekstów. Jego początki związane były związane z zespołem Sound of the Fire, z którym zdobył wiele nagród muzycznych. W 1993 roku dołączył do formacji muzycznej Aneroid grup, z którą był związany przez rok. Następnie poświęcił się karierze solowej. Weteran Festivali i Këngës – brał w nim udział w latach: 1997, 1998, 2011 i 2017. Występ w 2011 z piosenką Kristal przyniósł mu 2. miejsce w stawce konkursowej. W tym roku zaprezentuje utwór Qetësisht czyli balladę o cichej i spokojnej miłości, bez zbędnych amplitud emocjonalnych.

https://www.youtube.com/watch?v=gaDVNek3AcI

Eranda Libohova – 100 pyetje

Jedna z najbardziej znanych albańskich wokalistek. Śpiewa od 14 roku życia. Ma na swoim koncie 10 nagradzanych i chętnie słuchanych albumów. Jest siostrą wokalistki Irminy Libohovej, z którą do tej pory chętnie koncertuje. W festiwalu RTSH brała udział aż 9 razy, z czego 5 razy właśnie w duecie z siostrą. W 1987 udało im się wygrać Festiwal z piosenką Do not forget, jednakże wtedy nie dawał on przepustki do Konkursu Piosenki Eurowizji. 57. FiK to powrót po 17 latach i jednocześnie 10 udział artystki  w tym festiwalu – czy okaże się w końcu szczęśliwy? Zaprezentuje ona utwór 100 pyetje czyli 100 pytań. Jest to współczesna melodia z francuskim brzmieniem.

https://youtu.be/VOfGDXlXb0A

Gjergj Leka – Një ditë tjetër

56-letni wokalista i kompozytor. Napisał utwór Jeta kërkon dashuri który w preselekcjach 2008 wykonały Flaka i Doruntina. Padł on ofiarą manipulacji głosowaniem, gdyż nie został doceniony przez paru jurorów tylko dlatego, że duet pochodził z Kosowa, a wysłanie go na Eurowizję w Belgradzie byłoby uznane za prowokację. Życie prywatne Gjergja również ociera się o skandal, za którym gonią lokalne tabloidy. Wokalista jest bowiem w związku z Eriselą Marko z Top Channel, a dzieli ich 20 lat różnicy co w konserwatywnej Albanii nie jest pozytywnie odbierane. W festiwalu brał udział w roku 2014. Po 4 latach powraca z utworem Një ditë tjetër (Another day) w klimacie retro z elementami bossa nowej.

https://youtu.be/hqdrh3WxWNY

Alar Band  – Dashuria Nuk Mjafton

Pierwszy zespół w tegorocznej stawce i debiut w Festivali i Këngës. Grupa uformowała się w 2013 roku i tworzą ją: Xhieldo Hyseni (wokal), Ardit Seric (fortepian) Renato Hill (akordeon),  Aldo Meta (skrzypce) i Remi Shrali (perkusja). Pięciokrotni uczestnicy festiwalu Magic Song (od 2014 do 2018). Podczas grudniowego wieczoru wystąpią z utworem Dashuria Nuk Mjafton, z bałkańskim wydźwiękiem i bogatym instrumentum

https://youtu.be/_UuvIdB091g

Jonida Maliqi – Ktheju tokës

Urodzona 26 marca 1983 roku. Jej kariera rozpoczęła się gdy miała 9 lat, a już 3 lata później (1995) stała w Sali Kongresowej w Tiranie, wykonując duet z tenorem Alekandrem Rrapi, podczas finału Festivali i Këngës. Po tym występie, brała udział w festiwalu aż 10 razy – za jej największy sukces możemy uznać 3. miejsce z piosenką Frikem se me pelqen w 2004 roku. Powraca po 11 latach z utworem Ktheju tokës – utrzymanym w mrocznym klimacie z elementami tradycyjnych albańskich zaśpiewów.

https://youtu.be/zTItDns7O4Q

Część 2 prezentująca resztę artystów – jeszcze dziś!

Źródło: rti.rtsh.al, teksteshqip.com

 

Exit mobile version