57. Festivali i Këngës już dziś. Trzydniowe święto albańskiej muzyki odbędzie się 20 – 22 grudnia i będzie pierwszym show preselekcyjnym Konkursu Piosenki Eurowizji 2019. 

A oto część 2, w której przedstawiamy uczestników albańskiego festiwalu:

Kelly – A më ndjen

Kelly to doświadczony artysta, absolwent Uniwersytetu Sztuk w Tiranie. Ma za sobą liczne udziały w obu najważniejszych albańskich festiwalach muzycznych – Festivali Këngës ( 2009, 2012, 2014) oraz Kënga Magjike (7 udziałów) jednak do tej pory nie sięgnął po najwyższą nagrodę. W tym roku postara się to zmienić z pop-rockową balladą o miłości.

Klinti Collaku – Me jetë

Klinti to głos albańskiego młodego pokolenia. 19-letni student zarządzania ma za sobą udział w licznych konkursach talentów, w tym wygraną w jednej z edycji The Voice of Albania, która pozwoliła mu rozwinąć skrzydła na lokalnym rynku muzycznym. Tworzy głównie muzykę pop. Jego festiwalowy utwór opisywany jest jako nowoczesna ballada, do której słowa i muzykę napisali znani albańscy kompozytorzy.

Klodiana Vata – Mbrëmje pafund

Zaczęła śpiewać w wieku zaledwie 6 lat. Od tamtej pory wzięła udział w niezliczonej ilości konkursów dla dzieci. Za sprawą stypendium, które otrzymała, miała także okazję szkolić wokal we Francji pod okiem samej Lary Fabian. Tegoroczny start to debiut w Festivali Këngës.

Kujtim Prodani – Babela

Prawdziwy weteran albańskiej sceny muzycznej oraz Festivali Këngës (udział w latach: 2003, 2004, 2005, 2006, 2008 2011), powraca po siedmiu latach nieobecności z kompozycją własnego autorstwa. Jest to ballada pop o młodzieńczych latach artysty i nękaniu słabszych od siebie. Czy 30 lat kariery zaowocuje Grand Prix i biletem do Europy?

Lidia Lufi – Rrëfehem

Finalistka jednej z edycji The Voice of Albania, zdobywczyni drugiego miejsca na festiwalu muzycznym w Szkodrze. Kilka miesięcy temu wydała swój pierwszy singiel oraz teledysk, który cieszył się sporą popularnością. Tegoroczny start będzie jej debiutem w Festivali Këngës.

Lorela Sejdini – Vetmi

Po debiucie w zeszłym roku, mieszkająca na stałe we Włoszech wokalistka, idzie za ciosem i ponownie zaprezentuje się publiczności największego albańskiego festiwalu. Lorela oprócz nauczania śpiewu jest także wokalistką jazzową oraz studentką prawa. W tym roku usłyszymy w jej wykonaniu mocną balladę, opowiadającą o utraconej miłości, którą sama napisała i skomponowała.

Marko Strazimiri & Imbro – Leyla

Drugi duet w tegorocznej stawce festiwalu. Oboje, pomimo młodego wieku, mają za sobą wiele doświadczeń na albańskiej scenie muzycznej. Ich nostalgiczna ballada może przywodzić na myśl niektóre byłe eurowizyjne propozycje bałkańskie.

Mirud – Nënë

Tegoroczny festiwalowy debiutant. Pierwsze kroki w branży muzycznej stawiał w Stanach Zjednoczonych, gdzie współpracował m.in. z producentem Justina Biebera. Jego festiwalowy utwór skomponowała Elhaida Dani i jest to mocna popowa ballada, z bogatym instrumentum. Po pierwszym odsłuchaniu, mamy w uszach amerykańskie ballady z elementami tradycyjnych brzmień albańskich.

Orgesa Zaimi – Hije

To jedna z nielicznych w stawce festiwalowej artystek z rockowym zacięciem. Wyróżnia się charakterystycznymi, mocno podkreślonymi stylizacjami w charakterze retro. W zeszłym roku była jedną z faworytek zagranicznych fanów Konkursu Piosenki Eurowizji do zdobycia albańskiego biletu do Lizbony. W tym roku zaprezentuje pop-rockowy utwór z elementami folku, który zdecydowanie wyróżnia się na tle stawki festiwalowej.

Soni Malaj – Më e fortë

Prawdziwa weteranka festiwalu, która powraca po 10 latach nieobecności (udział w latach: 1997, 1999, 2000, 2008).  W przeszłości nie tylko występowała jako uczestniczka (solo i w zespole), ale także współprowadziła festiwal (2005). Jedna z najpopularniejszych albańskich wokalistek. Prócz twórczości autorskiej, brała udział również w licznych show – takich jak: albański Taniec z Gwiazdami czy musical Chicago. Na scenie w tym roku ma zaprezentować rytmiczny utwór, który ożywi energicznym występem i mocnym wokalem. Czy będzie to powrót na miarę wygranej?

Artemisa Mithi i Febi Shkurti – Dua ta besoj

Duet dosłownie w ostatniej chwili zakwalifikował się do finałowej stawki festiwalu, zajmując miejsce wokalistki Vikeny Kamenicy, która wycofała się z rywalizacji. Oboje mają już za sobą doświadczenie startu w festiwalu. Wspólnie zaśpiewają piosenkę, która niesie przesłanie nadziei. Jest to dość zaskakująca propozycja jak na albańską stawkę – bardzo nowoczesna i z elementami rapu. Czy to spodoba się widzom konkursu?

O reszcie uczestników, możecie przeczytać tutaj:

Albania: 57 Festivali i Këngës – poznaj uczestników cz. 1

Źródło: rti.rtsh.al, teksteshqip.com

 

2 KOMENTARZE