Albania, Festivali i Këngës

Oficjalnie rozpoczynamy sezon selekcyjny – przed nami trzy noce z muzyką albańską. To właśnie w grudniu poznamy pierwszą piosenkę z Eurowizji 2020. Albania zaprezentuje nam dwadzieścia piosenek – dziś prezentujemy wykonawców pierwszych dziesięciu.

Śladami preselekcji: pieśń narodowa i kursor w tle, czyli Albania i Festivali i Këngës

Nadia & Genc Tukiçi – Ju flet Tirana (Muzyka: Genc Tukiçi, tekst: Agim Xheka)

Genc jest znanym pianistą i kompozytorem. Pochodzi z muzykalnej rodziny (dwa lata temu w FiKu brał udział ze swoim bratem Davidem). Wielokrotnie nagradzany, grał koncerty w największych salach koncertowych świata. Albania nie kojarzy się jednak dla niego z festiwalowym sukcesem: debiut w 2015 r. zakończył w finale, jednak poza czołową dziesiątką. Powracając w duecie z bratem w 2017 r. osiągnął  półfinał. Czy tegoroczny powrót, tym razem z córką, zakończy się sukcesem?

Sara Bajraktari – Ajer (Muzyka i tekst: Adrian Hila)

Szesnastoletnia wokalistka debiutuje w FiKu. W 2017 r. brała udział w albańskich preselekcjach do Eurowizji Junior. Jej piosenka Flas me ëndrrën zajęła wówczas drugie miejsce. W lokalnej wersji programu The Voice Kids doszła do półfinału. Brała również udział w tegorocznym konkursie Kënga Magjike. Sara marzy o pełnej sukcesów karierze w Stanach Zjednoczonych.

Devis Xherahu – Bisedoj me Serenaten (Muzyka: Devis Xherahu, tekst: Jorgo Papingji)

46-letni Devis Xherahu jest artystą rozpoznawalnym w kraju. Wielokrotnie był uczestnikiem festiwali Top Fest czy Kënga Magjike, jednak w FiKu występuje dopiero drugi raz, a swój debiut w 2007 roku skończył na ostatnim, 17. miejscu z dorobkiem 0 punktów. W swych serenadach (do których się odwołuje w konkursowym utworze) często słychać inspirację tradycyjną muzyką grecką, gdzie też przez kilka lat mieszkał.

Kanita Suma – Ankth (Muzyka: Boban Apostolov, teskt: Lindon Berisha)

Piosenkarka pochodzi z Macedonii Północnej i ma 18 lat. To jednak Albania stała się jej obecnym krajem, gdy przed sześcioma laty zajęła 4. miejsce w drugiej edycji X Factora (wówczas zwyciężczynią została Arilena Ara, występująca w drugim półfinale tegorocznego FiKu). Była w drużynie Pandiego Laço, który napisał teksty do Tomorrow I Go (Eurowizja 2005), Hear My Plea (Eurowizja 2007), Zemren e Lame Pëng (Eurowizja 2008) czy Dambaje (Eurowizja Junior 2015). Zaś kompozytorem jej propozycji jest Boban Apostolov, twórca m.in. Autumn Leaves Daniela Kajmakoskiego (Macedonia 2015) czy La Haut Chimene Badi (Destination Eurovision 2018).

Kamela Islamaj – Me Ngjyros (Muzyka: Kamela Islamaj, tekst: Megi Hasani)

Ceniona, 32-letnia wokalistka, która wielokrotnie występowała na różnych albańskich festiwalach jazzowych. FiK również nie jest jej obcy – brała w nim udział trzykrotnie w latach 2009-2011 i zajmowała odpowiednio miejsca trzecie, dziesiąte i szóste. Często współpracowała z inną „fikową” weteranką – Orgesą Zaimi.

Bojken Lako – Malaseen (Muzyka i tekst: Bojken Lako)

Jeżeli Kamala jest weteranką, to 44-letni Bojken jest wręcz współczesną legendą FiKu. Zadebiutował w 1999 r., a potem brał udział w 2001, 2009, 2011, 2012, 2014 (2. miejsce z utworem Të ndjëj), 2017 i 2018 roku. Warto przypomnieć, że jego kompozycja z 2009 r., Love Love Love jest jedną z najdłuższych kompozycji festiwalu: trwała ponad 6 minut! Dodatkowo w 2010 r. był producentem konkursu, a w 2013 r. zasiadał w komisji jurorskiej. Czy tym razem Albania pokocha jego piosenkę na tyle, by przyznać mu tytuł reprezentanta?

Elvana Gjata – Me Tana (Muzyka i tekst: Elvana Gjata)

Aktorka, modelka i piosenkarka nazywana jest diwą współczesnej muzyki albańskiej. Zdobyła wiele nagród muzycznych, m.in. podczas Balkan Music Awards czy wspomnianych już wcześniej Kënga Magjike i Top Fest. Wygrała również 3 edycję albańskiego Tańca z Gwiazdami. W FiKu zadebiutowała w 2003 roku, ale nie udało się jej zakwalifikować do finału. Mieszkała w USA, gdzie współpracowała m.in. z Davidem Guettą. 32-latka wraca do festiwalu z pozycji faworytki do zwycięstwa.

Aldo Bardhi – Melodi (Muzyka: Aldo Bardhi, tekst: Naxhije Berisha)

Młody wokalista również zdobył rozgłos dzięki udziałowi w drugiej edycji X Factora, gdzie zajął tam drugie miejsce. Jego trenerką wokalną była Soni Malaj, znana choćby z udziału w zeszłorocznej edycji Festivali i Këngës. Próbował również swoich sił w dwóch edycjach Kënga Magjike (2014 i 2019) – jednak bez efektów.

Renis Gjoka – Loja (Muzyka: Renis Gjoka, tekst: Ilir Krasniqi)

32-letni artysta wraca do FiKu po trzyletniej absencji. Zarówno w 2013, jak i w 2015 r. zajął w festiwalu 9. miejsce. Gdy debiutował, jego piosenka była jedną z dwóch, która zdobyła punkty od każdego z jurorów (tą drugą było zwycięskie Zemërimi i një natë Hersi). Piosenkarz określający się jako artysta pop-rockowy, oprócz Festivali i Këngës, brał udział w konkursach Kenga Ime i Kënga Magjike.

Albërie Hadërgjonaj – Ku ta gjej dikë ta dua (Muzyka: Adrian Hila, tekst: Timo Flloko)

Urodzona w Kosowie, 44-letnia piosenkarka, wygrała 37. edycję Fiku (1998 r.) z piosenką Mirësia dhe e vërteta i stała się wobec tego pierwszą artystką niepochodzącą z Albanii, która wygrała Festiwal Piosenki (potem dokona tego jeszcze Rona Nishliu w 2011 roku). Brała również udział w 1995, 1997, 2005 i 2006, lecz takich wyników nie udało jej się osiągnąć. Jej córka Anxhelina również jest piosenkarką – być może zobaczymy ją w kolejnych edycjach Festiwalu Piosenki.

Albania 2019: co nas czeka w Festivali i Këngës?

Oprócz prezentacji konkursowych piosenek wystąpią goście specjalni. Pierwszego wieczoru wystąpi zdobywca drugiego miejsca na Eurowizji 2019 – Mahmood. Drugiego wieczoru zaprezentuje się kolejna włoska wokalistka, znana choćby z Sanremo Giusy Ferrei. W noc finałową zobaczymy grecko-cypryjską gwiazdę, pochodzącą z Albanii, Eleni Foureirę. Finałowe głosowanie z pewnością przyniesie wiele emocji, zarówno dla wykonawców, jak i widzów.

Źródła: rtsh.al, teksteshqip.com