Albania, Festivali i Këngës

Oficjalnie rozpoczynamy sezon selekcyjny – przed nami trzy noce z muzyką albańską. To właśnie w grudniu poznamy pierwszą piosenkę z Eurowizji 2020. Albania zaprezentuje nam dwadzieścia piosenek – dziś prezentujemy kolejnych dziesięciu wykonawców.

Śladami preselekcji: pieśń narodowa i kursor w tle, czyli Albania i Festivali i Këngës

1. Kastro Zizo – Asaj

Zizo jest jednym z najbardziej charyzmatycznych artystów swojego pokolenia. Muzyk, osobowość telewizyjna. Po raz pierwszy stanął na scenie w wieku 6 lat, a poważną karierę rozpoczął w roku 1998, będą członkiem zespołu 2Farm, z którym wykonał takie hity, jak Dedication czy Thirsty. Ponad 20-letnia kariera Zizo liczy ponad 45 krajowych i międzynarodowych nagród jako piosenkarz, autor tekstów, producent, scenarzysta i reżyser, 6 albumów i ponad 500 000 sprzedanych płyt CD. Po raz pierwszy na Festiwalu Piosenki Castro postanowił odłożyć na bok „szaleństwo” i grać z biciem serca!

2. Tiri Gjoci- Me gotën bosh

Tiri Gjoci miał zaledwie 14 lat, kiedy pierwszy raz stanął na scenie. Od tego czasu stał się częścią najważniejszych wydarzeń muzyki albańskiej. Od debiutu do dnia dzisiejszego Tiri wyróżnia się jako jeden z najlepszych młodych głosów. Wykonuje głównie albański rock’n’roll i pojawia się w utworach takich jak Heartbroken lub Without you can. w 2016 został laureatem programu The Voice of Albania. Tiri po raz czwarty w tym roku wchodzi na scenę Festiwalu Piosenki (FiK 2016, 2017) po tym, jak jako chórzysta Jonidy Maliqi, reprezentował Albanię podczas Eurowizji 2019.

3. Olta Boka – Botë për dy

Reprezentantka Albanii podczas Eurowizji 2008 w Belgradzie z utworem Zemrën E Lamë Peng. Zadebiutowała w 2007 roku. Od tamtego czasu jest jedną z najbardziej popularnych wokalistek. To jej drugie udział w festiwalu.

4. Era Rusi – Eja merre

Era Rusi to jeden z najsilniejszych głosów pop i rock na albańskiej scenie od 1996 roku. Swoją muzyczną podróż rozpoczęła od Festiwalu Young Voices, który wygrała, a następnie zdobyła jedną z kilku prestiżowych międzynarodowych nagród, takich jak Grand Prix na Europejskim Festiwalu Dziecięcym; czwartą nagrodę na festiwalu w Kairze, drugą nagrodę na pokazie talentów Na i eukairia w Grecji oraz pierwszą nagrodę na festiwalu Pop & Rock w Atenach. Po serii hitów i setkach koncertów Era powraca na scenę Festiwalu Piosenki po raz czwarty, po wykonaniu You’re Not a Dream (2005), Lost Soul (2008) i Words and Knees (2009)

5. Wendi Mancaku – Ende

18-letnia wokalistka, znana z międzynarodowych konkursów i festiwali. W 2015 roku zajęła 2. miejsce w finale The Voice Kids Albania. Wraz z Vanesą Sono, wzięły udział w Eurosong Junior, gdzie zajęły trzecie miejsce. W 2019 roku stanęła na Eurowizyjnej scenie jako chórzystka Jonidy Maliqi.

6. Robert Berisha – Ajo nuk është unë

Rodzina Berisha to wielopokoleniowa muzyczna rodzina. Sam Robert zadebiutował jako piosenkarz w 2016 roku piosenką MIA (Made in Albania). Następnie wydał serię piosenek, takich jak How Are You Playing lub I Love You, które pojawią się później w 2017 roku, kiedy Robert Berisha wydał duet No More Fury z Norą Istrefi. Piosenka zaowocowała jednym z hitów tego roku i przyniosła Robertowi i Norze 13 milionów kliknięć i dziesiątki koncertów w kraju i poza nim. Jest to pierwszy raz, kiedy Berisha bierze udział w Festiwalu RTSH.

7. Gena – Shqiponja e lirë

Gena jest jednym z najpopularniejszych nazwisk w muzyce albańskiej, który swoim niepowtarzalnym głosem może śpiewać piosenki dowolnego gatunku i zamieniać je w hity. Chociaż karierę rozpoczął 27 lat temu w teatrze Andon Zako Cajupi w Korczy, gdzie przez 12 lat pracowała jako perkusista, Gena stała się jednym z najbardziej popularnych albańskich śpiewaków. Jego kariera liczy  8 albumów wydanych w ciągu 20 lat, dostarczając albańskiemu rynkowi nowoczesne hity, od ballad po piękne serenady, lekką muzykę z lat 2000., muzykę ludową, miejską, a nawet współpracę ze śpiewakami operowymi. Jeden z najbardziej wyczekiwanych artystów w albańskim festiwalu.

8. Eli Fara & STRESI – Bohem

Eli muzyczną podróż rozpoczęła na festiwalu w Gjirokastrze w 1983 r. W ciągu trzech dekad swojej kariery, wydała setki hitów takich jak: Të dua për vete, Sonatë,  Qeraxhiu i Grebenesë, 25 Gërsheta,  Me mua mos, Romale – które dały artystce setki tysięcy sprzedanych płyt oraz miliony kliknięć. W styczniu 2017 roku Eli Fara została uhonorowana przez Prezydenta Republiki Albanii tytułem Zasłużonej Artystki.

Stresi jest jednym z najpopularniejszych raperów nastolatków. W trakcie kariery, która rozpoczęła się w 2008 roku i trwa już 11 lat, Stresi dał publiczności ogrom hitów i muzycznych doznań. Po założeniu w 2008 roku wytwórni Bad Boys for Life Stress wydał piosenkę Come with me, a następnie piosenki Hi lub My Love. Album Roads Without Return z 2010 roku przyniósł Stress miliony kliknięć na YouTube.

9. Arilena Ara – Shaj

Jedna z większych gwiazd albańskiej muzyki pop. W 2012 wygrała 2. edycję programu X-factor, natomiast w 2019 roku zasiadła w jury The Voice Kids Albania. Ogromną popularność przyniosły jej hity takie jak: Nëntori, I’m sorryNallane 3, Aeroplan, Rroke Toke, Snow in December, które obecnie mają po kilka milionów odsłoń w serwisach muzycznych. Jest to jej debiut na scenie festiwalu RTSH.

10. Valon Shehu – Kutia e pandorës

Valon Shehu jest znanym piosenkarzem, pochodzącym z Gjakovy (Djakowicy). Jako talent został zauważony w albańskim programie TV Klan. Brał udział w festiwalach takich jak: Top Fest, Magic Song. Na scenie w Tiranie pojawi się po raz drugi – pierwszy raz brał udział w 2012 roku z utworem I won’t stop. Jak sam mówi, jego powrót to nowa energia i duża niespodzianka.

Przeczytaj o uczestnikach 1. półfinału

źródło: rtsh.al