Za nami pierwszy wieczór z Festivali i Këngës. Zobaczyliśmy 22 utwory w towarzystwie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Radia i Telewizji. Co nas czeka 21 grudnia?

Pomimo głosów, że albański Festivali i Këngës jest w swojej formie zbyt staroświecki i tradycyjny, to jednak głosy po wczorajszym wieczorze są pozytywne i entuzjastyczne. Zobaczyliśmy, a właściwie bardziej – usłyszeliśmy 22 wykonania utworów, które powalczą o bilet do Tel Awiwu. Na spekulacje, kto mógłby wygrać, jest jeszcze za wcześnie – wszystko pokaże dzisiejszy wieczór – czyli piosenki w eurowizyjnych odsłonach. Nie zobaczymy orkiestry i statycznych występów, ale prawdziwe show – wraz z tancerzami, wizualizacjami i pół – playbackami –  które ma być namiastką tego co mogłoby czekać nas w Tel Awiwie. Wczorajsze wykonania w towarzystwie orkiestry (trzeba dodać, świetnej!) ukazały wszystkie zalety i wady artystów, biorących udział w festiwalu. Ale na podsumowania jeszcze przyjdzie czas. Zobaczmy, co wydarzy się dzisiaj wieczorem:

21 grudnia – Noc Eurowizyjna – zobaczymy artystów i ich piosenki w eurowizyjnej prezencji – tak jakby miały wyglądać podczas Eurowizji w Tel Awiwie.

22 grudnia – czyli podczas Wielkiego Finału, prawdopodobnie zobaczymy jeszcze raz wszystkich wykonawców. Opierając się na różnych eurowizyjnych źródłach, nie jest to potwierdzona informacja, RTSH nie wypuściło żadnych aktualizacji dotyczących finału. Albański festiwal pokazał, że może zaskakiwać – dlatego wszystko się okaże dziś i jutro. Jedno jest pewne – jutro poznamy reprezentanta Albanii, który stanie na eurowizyjnej scenie w maju 2019.

Koncert będą prowadzili, tak jak wczoraj: Viktor Zhusti – aktor oraz Ana Golja – kanadyjsko – albańska piosenkarka, i to właśnie Ana będzie gościem specjalnym. Zaprezentuje ona swój program artystyczny – czyli przeboje, które nucą nastolatki w Kanadzie (aktorka tam gra w serialach i tworzy swoje utwory)

Uczestnicy pokażą się w takiej samej kolejności, jak wczoraj:

 1. Bojken Lako – Jeto jetën
 2. Alar Band – Dashuria nuk mjafto
 3. Lidia Lufi – Rrëfehem
 4. Kujtim Prodani – Babela
 5. Gjergj Leka – Një ditë tjetër
 6. Dilan Reka – Karma
 7. Mirud – Nënë
 8. Soni Malaj – Më e fortë
 9. Jonida Maliqi – Ktheju tokës
 10. Elton Deda – Qetësisht
 11. Elona Islamaj – Në këtë botë kalmitarë
 12. Klodiana Vata – Mbrëmje e pafund
 13. Klint Çollaku – Me jetë
 14. Artemisa Mithi & Febi Shkurti – Dua ta besoj
 15. Kelly – A më ndjen
 16. Bruno Pollogati – Nuk ka stop
 17. Marko Strazimiri & Imbro – Leyla
 18. Lorela Sejdini – Vetmi
 19. Eliza Hoxha – Peng
 20. Eranda Libohova – 100 pyetje
 21. Aurel Thëllimi – Të dua ty
 22. Orgesa Zaimi – Hije

Wszystkie wczorajsze występy można znaleźć na stronie Eurovision Albania – tutaj

lub na YouTube:

Gdzie oglądać?

Przez wszystkie trzy wieczory, festiwal będzie można oglądać od godziny 20:45 CET

Na oficjalnej stronie RTSH https://www.rtsh.al/rtsh-live/RTSH1-HD.html

lub poprzez aplikację mobilną RTSH

O innych możliwych źródłach, będziemy Was informować na bieżąco.

Zapraszamy również do dyskusji i wspólnego oglądania w naszej eurowizyjnej grupie Warsaw Calling!

A już jutro – 22 grudnia – przedstawimy Wam kto jest faworytem fanów, bukmacherów i samych artystów, oraz podsumujemy dwa dni z albańskim festiwalem!