Dziś poznamy reprezentanta Albanii w Konkursie Piosenki Eurowizji 2019 w Tel Awiwie. Po dwóch wieczorach półfinałowych, do finału przeszło 14 wykonawców, z których jeden będzie miał przed sobą wspaniałą, eurowizyjną podróż. 

Nie do końca było wiadomo, czy dzisiejszej nocy zobaczymy jeszcze raz wszystkich wykonawców, czy może też odbędzie się eliminacja, w której poznamy najlepszą 14. Jak się okazało późnym wieczorem, w post festiwalowym programie – jury wybrało. Zobaczymy właśnie tych wykonawców dziś wieczorem jeszcze raz – w towarzystwie orkiestry.

W dzisiejszym finale znaleźli się:

 1. Bojken Lako – Jeto jetën
 2. Alar Band – Dashuria nuk mjafto
 3. Lidia Lufi – Rrëfehem
 4. Gjergj Leka – Një ditë tjetër
 5. Dilan Reka – Karma
 6. Soni Malaj – Më e fortë
 7. Jonida Maliqi – Ktheju tokës
 8. Elton Deda – Qetësisht
 9. Klint Çollaku – Me jetë
 10. Artemisa Mithi & Febi Shkurti – Dua ta besoj
 11. Marko Strazimiri & Imbro – Leyla
 12. Eliza Hoxha – Peng
 13. Eranda Libohova – 100 pyetje
 14. Orgesa Zaimi – Hije

Z finałem pożegnali się: Kujtim Prodani, faworyt fanów Mirud, Klodiana Vata, Kelly, Bruno Pollogati, Lorela Sejdini, Aurel Thëllimi. 

O tegorocznych wykonawcach możecie więcej przeczytać tutaj:

Albania: 57 Festivali i Këngës – poznaj uczestników cz. 1

Albania: 57 Festivali i Këngës – poznaj uczestników cz. 2

Wybór jury, nie da się ukryć, był dość zaskakujący. Szczególnie jeśli chodzi o eliminację Miruda. Po tej informacji internet rozszalał się w negatywnych opiniach (również wśród fanów konkursu spoza Albanii), twierdząc, że Mirud mógłby zająć wysokie miejsce w Tel Awiwie i był to jedyny dobry wybór. Wokalista, na codzień mieszkający w Stanach Zjednoczonych, a pochodzący z Kosowa, współpracuje z producentem m.in Justina Biebera. Internauci oczywiście wyłapali te informacje, i zaskarżają RTSH o dyskryminację i rasizm, a także domagają się dzikiej karty do finału dla Miruda. Jednak, czy by coś to dało? Festiwal rządzi się swoimi prawami i niestety to właśnie jury wybiera zarówno finalistów, jak i zwycięzce.

Fani jednak cieszą się z obecności w finale, faworytów już sprzed występów na żywo czyli: Soni Malaj, Jonidy Maliqi czy duetu Marko Strazimiri & Imbro. Gdyby porównać te trzy propozycje – widzimy cały eurowizyjny koloryt. Soni Malaj w tanecznym utworze, często porównywanym do Fuego; Jonida Maliqi w mocnej balladzie z elementami tradycyjnych zaśpiewów albańskich, czy Marko i Imbro, duet w emocjonującym utworze i do tego świetnie wykonanym. Czy ktoś z nich będzie dzisiejszym tryumfatorem?

Jak reaguje internet – kto jest faworytem internautów i dziennikarzy z różnych portali eurowizyjnych?

Wg. czytelników Dziennika Eurowizyjnego wygrać powinna Soni Malaj. Kolejne miejsca zajęli Marko i Imbro, Jonida Maliqi oraz wyeliminowany Mirud.

Fani portalu Wiwibloggsw jeszcze trwającej ankiecie, stawiają na pierwszym miejscu Jonide Maliqi, a zaraz za nią plasuje się Soni Malaj, z niewielką różnicą głosów.

Czytelnicy grupy Warsaw Calling wskazują duet Marko i Imbro, Jonidę, Sonie oraz Erande Libohove

Gdyby brać pod uwagę ilość wyświetleń pod filmami w serwisie Youtube to wygrałaby Soni Malaj (54 000 wyświetleń) a zaraz za nią plasują się: Jonida Maliqi (46 000 wyświetleń), Orgesa Zaimi (24 000 wyświetleń) i Eranda Libohova (24 000 wyświetleń)

Warto pamiętać, że to jednak jury wybiera zwycięzce i niestety głosy widzów i fanów nie mają wpływu na ostateczny wynik. Może jednak albańskie jury zaryzykuje i postawi na ulubienicę fanów Soni Malaj w tanecznym utworze, który, zdaniem wielu, dałby pewny awans do finału Konkursu Piosenki Eurowizji. A może pójdą tropem bezpiecznej, dobrej wokalnie ballady w wykonaniu Jonidy lub duetu Marko i Imbro? Wszystko może się zdarzyć, dlatego warto oglądać, bo FiK pokazał, że lubi zaskakiwać!

Po wczorajszym energetycznym występie prowadzącej FiK Ani Gojli, na scenie dzisiaj ujrzymy  11 – letnią Erze Muqoli – byłą wokalistke zespołu dziecięcego Kids United z Francji. Erza na co dzień mieszka we Francji, jednakże jej rodzice pochodzą z Kosowa. W 2015 roku wzięła udział w odpowiedniku polskiego Mam Talent – La France a un incroyable talent, gdzie zajęła ostatecznie 3 miejsce.

Dzisiejszy finał będzie można oglądać od godziny 20:45 CET:

O innych możliwych źródłach, będziemy Was informować na bieżąco.

Zapraszamy również do dyskusji i wspólnego oglądania w naszej eurowizyjnej grupie Warsaw Calling! o godz. 20.00 na panel dyskusyjny przed finałem!

źródło: rtsh.al, dziennik-eurowizyjny.pl, wiwibloggs.com, youtube.com