Albania dostosowuje się eurowizyjnych trendów i wprowadza zmiany w preselekcjach. 57 Festivali i Këngës już wkrótce w nowej odsłonie!

30 października odbyła się konferencja prasowa zapowiadająca albańskie preselekcje i co w nich nowego. Poznaliśmy skład zespołu wdrożeniowego tej edycji. Będą to: dyrektor festiwalu –  Martin Leka, dyrektor artystyczny –  Inva Mula, producent muzyczny –  Sokol Marsi, scenarzysta –  Pandi Laço i reżyser – Bledar Laço.

Dyrektor artystyczny, Inva Mula zapowiedział, że publiczność, szczególnie ta młodsza, odegra większą rolę podczas tegorocznej edycji festiwalu.

Moim celem jest przywrócenie świeżości, młodości i entuzjazmu dla festiwalu. Oddanie głosu ludziom, którzy do tej pory czuli się wyłączeni z możliwości wpływania na wynik końcowy oraz wyjście do społeczeństwa bezpośrednio. Razem z Ministerstwem Edukacji, wybierzemy grupę 15 najlepszych uczniów szkół z Tirany, którzy będą blisko festiwalu i pomogą wybrać najlepszą piosenkę.

Nie oznacza to jednak zmian w głosowaniu – zwycięzca zostanie wybrany przez jury, bez głosów telewidzów. Ponadto Mula zapowiada zmiany w formie koncertów finałowych. Jeden z koncertów pozostanie bez zmian – wokaliści będą śpiewać na żywo z orkiestrą symfoniczną RTSH, tak jak to miało miejsce w latach poprzednich. Natomiast drugiego wieczoru zobaczymy eurowizyjne wersje utworów festiwalowych: oznacza to, że wokaliści będą musieli przedstawić je w takiej formie, w jakiej widzą to na Konkursie Piosenki Eurowizji w Tel – Awiwie. Utwory będą wykonywane z podkładem, a nie z orkiestrą – co pozwoli na realną ocenę szans podczas Eurowizji. Fani często komplementowali świetne wykonania na żywo podczas finałów FiK – jednakże podczas konkursu – w wersji właściwej z pół – playbackiem i efektami scenicznymi, nie robiło to już na nikim takiego wrażenia jak podczas grudniowych magicznych i prostych występów.

Nie poznamy pełnych wersji piosenek, aż do dnia pierwszego koncertu. Przypomnijmy, że w zeszłym roku fani festiwalu mogli usłyszeć piosenki w całości na platformach społecznościowych. Tym razem RTSH chce zostawić tę wiedzę dla siebie. Zmiany festiwalowe pokazują, że Albania po zeszłorocznym sukcesie jest zmobilizowana i otwarta na nowe, nie tracąc przy tym uroku wykonań na żywo, które wszyscy uwielbiamy.

57 FiK rozpoczyna się już 20 grudnia. O artystach, piosenkach i datach można przeczytać w poprzednim artykule.

Albania: Znamy uczestników 57 Festivali i Këngës

Czy te zmiany spodobają się fanom ESC i Festivali i Këngës? Odpowiedź już za półtora miesiąca!

Źródło: rtsh.al