Telewizja albańska kontynuuje tradycję wyboru reprezentanta na Eurowizję poprzez Festivali i Kenges. W październiku przyjmowane będą zgłoszenia do konkursu.

Pomimo dwóch ostatnich porażek telewizja albańska RTSH nie rezygnuje z Eurowizji i nie zmienia formatu wyboru reprezentanta oraz piosenki. Od swojego debiutu w 2004 kraj nieprzerwanie dokonuje wyboru poprzez najważniejszy festiwal piosenki – Festivali i Kenges. Tak samo będzie i przed Eurowizją 2015. Dokładny format 53. edycji festiwalu nie jest na razie znany, ale wiadomo, że zgłoszenia przyjmowane będą w dniach 14-15.10.2014 w godzinach 9:00-14:00 w siedzibie RTSH w Tiranie. Zgłoszani wokaliści muszą mięć ukończone 16 lat, a każdy kompozytor może zgłosić tylko jeden utwór. Wymagane jest również posiadanie obywatelstwa kraju i śpiewanie w języku narodowym, natomiast utwory nie muszą być ograniczone czasowo, tak jak na Eurowizji.

Szczegóły Festivali i Kenges nie są jeszcze znane. Wiadomo, że show na pewno odbedzie się w grudniu tego roku, lecz format jeszcze nie został w pełni ustalony. Pod koniec sierpnia Ima Magazine poinformowało, że prawdopodobną gospodynią festiwalu może być Arbana Osmani, popularna prezenterka związana z telewizją prywatną, znana m.in. z prowadzenia albańskiej wersji „Big Brothera”.

Zwycięzca Festiwali i Kenges 2014 zostanie dwunastym reprezentantem Albanii na Eurowizji. Najwiekszym sukcesem tego państwa jest 5. miejsce dla utworu „Suus” Rony Nishliu w 2012 roku. Niestety w ciągu dwóch ostatnich lat wokaliści z tego kraju przepadali w półfinałach. Zarówno duet Adriana i Bledara jak i tegoroczna reprezentantka – Hersi – zajęli w swoich grupach 15. miejsce, dalekie od awansu do finału.

Źródło: OGAE, ESCBubble.com, fot.: widok na Tiranę (Daily Mail)

2 KOMENTARZE

  1. Tym samym przekroczyliśmy już 30 państw. Jeszcze tylko kilka i dojdziemy już do tegorocznej liczby państw.
    Swoją drogą ciekawe wieści dochodzą z TVP gdzie decyzja zapadnie pod koniec września choć tydzień później Dwójka uruchamia show muzyczny „SuperSTARcie” który ma trwać 10 tygodni i 10 gwiazd a w programie ma chodzić o szukanie wszechstronnego artysty. Nie wykluczone że tą drogą pójdzie TVP w kwestii Eurowizji.