Albert Černý, finalista programu "Szansa na sukces - Eurowizja 2020"

Już w najbliższą niedzielę odbędzie się finał programu Szansa na sukces – Eurowizja 2020, który ma wyłonić naszego reprezentanta na 65. Konkurs Piosenki Eurowizji. O bilet do Rotterdamu powalczą Alicja Szemplińska, Kasia Dereń i Albert Černý. Kim jest jedyny mężczyzna w tegorocznej selekcyjnej stawce? Co łączy go z naszym krajem?

Albert Černý wygrał trzeci, eliminacyjny odcinek eurowizyjnej Szansy na sukces, którego motywem przewodnim były utwory zespołu The Beatles. Kwalifikację do finału zapewnił sobie genialnym wykonaniem utworu Please please me.

Albert Černý jako reprezentant Czech w 2019 roku

Fani Eurowizji doskonale znają już Alberta. W zeszłym roku wraz z zespołem Lake Malawi (którego jest wokalistą) reprezentował Czechy na Eurowizji w Tel Awiwie. Ich kompozycja Friend of a friend zakwalifikowała się do finału, a w końcowej klasyfikacji zajęła jedenaste miejsce zdobywając 157 punktów. Nie ma się czemu dziwić. Rytm wpadał w ucho, a pełen pozytywnej energii występ sceniczny przyciągał uwagę w ciągu paru chwil. Przypomnijmy sobie go:

Szansa na sukces – Eurowizja 2020: Kim jest Albert Černý?

Albert Černý urodził się 17 lutego 1989 roku w Trzyńcu (wschodnia część Czech). Jak mogliśmy zauważyć w Szansie na sukces świetnie włada językiem polskim, a to za sprawą jego polskich korzeni. Część rodziny od strony mamy wokalisty to Polacy. Dziadek Alberta był aktorem w polskim teatrze, a babcia pochodzi z okolic Wrocławia. Albert ukończył polską szkołę podstawową w Trzyńcu, następnie uczęszczał do czeskiego liceum. Studiował na Uniwersytecie Palackiego w Ołomuńcu. Z wykształcenia jest tłumaczem języka angielskiego.

View this post on Instagram

PARTIES ARE BEST TOGETHER

A post shared by Albert Černý (@who.is.albert.cerny) on

Przygoda muzyczna Alberta rozpoczęła się już w 2006 roku, gdy wraz z kolegami założył zespól pod nazwą Charlie Straight. Pełnił w nim rolę wokalisty i gitarzysty. Kwartet grał razem przez siedem lat. Przez ten czas nagrali dwie płyty: She’s a good swimmer (2009) i Someone with a slow heartbeat (2012). Często byli porównywani do zespołu The Beatles. Ile w tych porównaniach jest prawdy? Oceńcie to sami, słuchając poniższej piosenki:

Mówi się, że każdy koniec jest nowym początkiem. Tak właśnie było w przypadku Alberta. Po rozpadzie Charlie Straight niemal natychmiast założył nowy zespół. I był nim właśnie Lake Malawi. Trio ma na chwilę obecną na swoim koncie jedną płytę – Surrounded by light (2017). Jak już wyżej wspomnieliśmy zespół reprezentował Czechy w 64. Konkursie Piosenki w Tel Awiwie.

Albert Černý dla Eurowizja.org: w finale zaśpiewam najnowszy singiel Lake Malawi!

Czy Albert powtórzy swoją eurowizyjną przygodę, tym razem w polskich barwach? Tego dowiemy się już w najbliższą niedzielę! Emisja finału programu Szansa na sukces – Eurowizja 2020 już 23 lutego o godzinie 15:15 na antenie TVP2.